MS V HOKEJI 2024 Zakopnutia USA sme sa nedočkali: Súboj s outsiderom aj so slovenským zastúpením

Vľavo americký hráč Matt Boldy, vpravo francúzsky hráč Pierre Crinon v súboji o pukVľavo americký hráč Matt Boldy, vpravo francúzsky hráč Pierre Crinon v súboji o puk Zdroj: TASR/AP/Darko Vojinovic

OSTRAVA - Hokejisti USA zvíťazili nad Francúzskom 5:0 vo štvrtkovom zápase "slovenskej" B-skupiny na MS v Ostrave. Duel mali po celý čas pod kontrolou a rýchlo sa ujali vedenia. Napokon súpera prestrieľali 54:10 a v tabuľke sú tretí o bod za Slovenskom. Jedným z čiarových rozhodcov stretnutia bol Slovák Oto Durmis.

Američania nastúpia na ďalší duel v piatok 17. mája od 20.20 proti Poľsku, Francúzi budú hrať v sobotu v rovnakom čase proti Slovensku.

Američania mali ideálny vstup do zápasu a za "povinným" víťazstvom vykročili suverénne. Už v 45. sekunde Francúzi nechali pred bránkou voľného Nelsona, ktorý prekonal Juncu. O tri minúty sa k strele bez prípravy dostal Boldy, ktorý podobným spôsobom pridal aj tretí gól Američanov v 13. minúte. Zámorský tím bol na koni herne aj gólovo a kontroloval hru. V závere prvej časti ešte skóre navýšil Gaudreau - 4:0.

Američania dominovali aj v druhej tretine, do ktorej nastúpil v bránke Francúzov Papillon. Ten podržal svoj tím počas niekoľkých oslabení a pre Američanov bol veľká prekážka v ich snahách o ďalšie góly. Francúzi, ktorí sa len sporadicky dostávali k ofenzíve, mohli skórovať v 58. minúte, ale Tim Bozon neuspel po krátkom úniku. Krátko na to Tkachuk uvoľnil Pinta, ktorý prestrelil Papillona - 5:0.

B-skupina:

USA - Francúzsko 5:0 (4:0, 0:0, 1:0)
Góly: 1. Nelson (Boldy, Jones), 4. Boldy (Sanderson, Hughes), 13. Boldy (Gaudreau, Nelson), 19. Gaudreau (Werenski, Nelson), 58. Pinto (Tkachuk). Rozhodcovia: Ch. Holm, M. Holm (obaja Švéd.) – DURMIS (SR), Fuchs (Švajč.), vylúčení: 0:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 5494 divákov.

USA: Nedeljkovic - Jones, Werenski, Hughes, Sanderson, Kesselring, Vlasic, Kessel - Boldy, Nelson, Gaudreau - Caufield, Pinto, Tkachuk - Zegras, Hayes, Farabee - Brindley, Kunin, Eyssimont

Francúzsko: Junca (21. Papillon) - Gallet, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Thiry, Guebey - Dair, Bellemare, T. Bozon - Bertrand, Claireaux, Perret - Bruche, Boudon, Rech - Treille, Addamo, K. Bozon

hlasy (iihf):

Trevor Zegras, útočník USA: "Odohrali sme úžasný zápas, ale ich brankár tiež. Mali sme vyše 50 striel, ale dosiahli sme iba päť gólov, čo je úžasné pre neho. Bol neuveriteľný. Páčil sa mi náš štart do zápasu. Vyšli sme na ľad a spravili sme to, čo sme chceli - streliť rýchle góly a upokojiť sa."

Kevin Bozon, útočník Francúzska: "Nemali sme taký začiatok zápasu, aký sme chceli a rýchlo sme nabrali manko, ktoré sme museli doťahovať. Po prvej tretine sme sa zlepšili v hre bez puku a to je niečo, na čom môžeme stavať. Dnes sme však nemali veľa pukov na hokejkách."