Húževnatosť, silová hra a fúziky: Tenisová legenda sa dožila prekrásneho jubilea

John NewcombeJohn Newcombe Zdroj: Profimedia

SYDNEY - Osemdesiate narodeniny oslávi 23. mája legendárny austrálsky tenista John Newcombe. Nesmierne vytrvalý, húževnatý a bojovný hráč s typickým fúzikmi, spoľahlivým servisom a volejom v dvojhrách aj štvorhrách patril k popredným predstaviteľom silového útočného tenisu.

Za svoju kariéru vyhral Newcombe 26 grandslamových titulov vo dvojhre, štvorhre a zmiešanej štvorhre, z toho sedem vo dvojhre. V júni 1974 vstúpil ako prvý Austrálčan na trón svetovej tenisovej jednotky rebríčka ATP.

Vo dvojhre trikrát triumfoval vo Wimbledone, po dvoch tituloch získal na US Open a na Australian Open. Vynikajúcu dvojicu vytvoril Newcombe s krajanom, ľavákom Tonym Rocheom, s ktorým vo štvorhre okrem iného vybojoval päť zo šiestich titulov vo Wimbledone alebo štyri z piatich víťazstiev v Melbourne.

Opakované zranenie spôsobilo, že od roku 1975 hral Newcombe iba sporadicky. V roku 1986 bol jeden z mála hráčov, ktorí viedli singlový aj deblový rebríček, uvedený do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

V apríli 2003 mal Newcombe ľahkú mozgovú mŕtvicu, napriek tomu v lete toho roku nastúpil na wimbledonskom turnaji v seniorskej štvorhre s Owenom Davidsonom, kde podľahli Ánandu a Vijayovi Amritrajom z Indie dvakrát 2:6. V rokoch 1995 až 2000 bol Newcombe kapitánom daviscupového tímu Austrálie.

Viac o téme: John Newcombe
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy