Schudli, skolabovali či halucinovali: Aj toto je daň za športovanie v extrémnej teplote

Juraj Slafkovský počas zápasu na MS v hokeji 2024Juraj Slafkovský počas zápasu na MS v hokeji 2024 Zdroj: Profimedia

PRAHA - Slovenskí hokejisti sa po odohratí skupinovej fázy MS v hokeji 2024 presťahovali z Ostravy do Prahy.

Na presun do hlavného mesta sa väčšina hráčov tešila. Všetci vieme, že v Ostrave zažili chvíle, ktoré im neboli veľmi po chuti. Ide najmä o teplo, na ktoré sa naši hokejisti sťažovali.

Totálne preplnená hala s viac ako 9-tisíckami divákov spôsobovala, že hráči na ľadovej ploche mali problém s veľkou horúčavou. "Podmienky sú tu hrozné. Je tu také teplo, že v 5. minúte máme mokré rukavice a nedokážeme mať riadnu kontrolu nad pukom," sťažoval sa po jednom zo zápasov v Ostravar Aréne obranca Šimon Nemec.

Na jeho slová nadviazal aj Juraj Slafkovský, ktorý vo viacerých rozhovoroch spomínal veľké teplo. "Nie je to na mne vidno? Bolo mi strašne teplo. Mohli by pustiť klímu, ale asi šetria," vtipkoval útočník Montrealu pri otázke, či aj on vníma zvýšené teploty.

Na snímke slovenskí hokejisti Galéria fotiek (4) Slovenskí hokejisti počas tréningu na MS v hokeji 2024 Zdroj: TASR - Michal Runák

Situácia ale netýkala len Slovákov. Nad sťaženými podmienkami lamentovali aj ostatné tímy, na čele s Lotyšskom a Poľskom. Kým v slovenskom tíme ostalo len pri slovách, pri dvoch spomenutých reprezentáciách prišlo aj na činy. A tie neboli príjemné.

Lotyšský tréner Harijs Vitolinš uviedol, že ich brankár Kristers Gudlevskis mal v stretnutí so Slovenskom zhodiť až 7 kilogramov. To je obrovský úbytok hmotnosti a tekutín za veľmi krátky čas. Po stretnutí bol brankár prevezený do nemocnice, kde absolvoval ďalšie vyšetrenia.

Takmer identický príbeh postretol aj českého brankára poľskej reprezentácie Tomáša Fučíka. Ten bol v zápase proti Slovensku vystriedaný z dôvodu veľkých kŕčov. Neskôr na tímovej večeri odpadol a taktiež musel ísť okamžite do nemocnice.

S týmito skutočnosťami sme konfrontovali na jednom z tréningov lekára slovenského tímu Pavla Lauka. "Je to možné, že brankári mohli schudnúť aj sedem kilogramov," pritakával a svoje tvrdenie ešte podporil: "Hokejisti za normálnych okolností dokážu počas 60 minút vypotiť 4-5 kg tekutín, ktoré musia okamžite dostať späť do tela."

Asistenti trénera Peter Frühauf, Galéria fotiek (4) Realizačný tím slovenskej hokejovej reprezentácie, uprostred lekár Pavol Lauko Zdroj: TASR

Spolu s kustódmi pred koncom základnej časti nasadili pre hráčov rehydratačné opatrenia. Hokejisti dostávali zvýšené množstvo tekutín a minerálov, ktoré obohacovali zmorené telá.

"Snažíme sa maximalizovať pitný režim, sledovať vitamínové doplnky, ale podmienky sú naozaj extrémne. Hráči nie sú pripravení na takúto záťaž," dodáva Pavol Lauko. Pitný režim je v takýchto podmienkach mimoriadne dôležitý a pred štvrťfinálovým súbojom v Prahe si to naplno uvedomuje celý realizačný tím.

Proti Kanade sa postavíme v oveľa modernejšej O2 Aréne, kde by podľa slov viacerých hokejistov z českej extraligy, nemali byť také teploty.

Hokejisti nie sú jediní

O úmornom teple by mohli rozprávať predovšetkým športovci, ktorí vykonávajú letné športy. Áno, hokejisti v ťažkej výstroji majú v teple problémy, avšak existuje množstvo prípadov z iných odvetví, kde vedia byť podmienky ešte krutejšie.

Počas bežných pretekov jazdec formuly 1 schudne približne tri kilogramy svojej váhy, čo znamená, že vypotí asi tri litre potu. Na pekelnej trati strávi približne 2-3 hodiny.

"Zvracal som dve kolá. Myslím, že to bolo v 15. a 16. kole. Pomyslel som si, do r*ti, že to budú poriadne dlhé preteky. V kombinácii s teplom z motora a horúcim vzduchom bolo v kokpite aspoň 80 stupňov," krútil hlavou po pretekoch v Katare 2023 jazdec stajne Alpine Esteban Ocon. Priznal, že to boli najťažšie preteky v kariére.

Podobnú skúsenosť zažil slovenský chodec a olympijský víťaz Matej Tóth. Ten nedokončil 50-kilometrovú trať na majstrovstvách sveta 2019. V extrémnych podmienkach, ktoré v katarskej Dauhe panovali, musel odstúpil po 28 kilometroch.

Medzi ženami rovnakú vzdialenosť nedokončila ani slovenská reprezentantka Mária Czaková, ktorá to vzdala po 31 kilometroch. "Bolo to strašné, mala som pocit, že mi horí celé telo. Žiaľ, ochladzovanie bolo málo, darmo som sa oblievala, ani som sa nestihla zachladiť a telo sa strašne prehrievalo," uviedla po pretekoch.

Ešte brutálnejší prípad je z prostredia tenisu. V roku 2014 sa tenistovi Frankovi Dancevicovi na Australian Open v Melbourne stala neobvyklá vec.

Súhra obrovskej horúčavy, fyzickej aj psychickej záťaže spôsobili, že začal vidieť komiksové postavičky. "V polovici prvého setu sa mi zatočila hlava a potom som uvidel Snoopyho. Pomyslel som si wow Snoopy, to je divné," uviedol Dancevic pre Slate Magazine.

"Následne som nemohol udržať rovnováhu a odpadol som," dodal tenista. K takejto dočasnej strate vedomia dochádza vplyvom poklesu prietoku krvi do mozgu. Nastáva vtedy, ak potením stratíte veľa telesných tekutín a potrebných minerálov.

Toto je len malá vzorka toho, čo sa môže stať v športovom svete. Vo vyššie spomenutých prípadoch vyústili situácie do extrémov, avšak práve tieto udalosti môžu byť dobrými skúsenosťami pre ostatných. Profesionálni športovci majú silné telá, ale keď sa dostanú do vysokých obrátok, môže nastať katastrofa.

Športovanie je vhodné po celý rok, lekári ho odporúčajú, ale zároveň majte na pamäti, že treba použiť zdravý sedliacky rozum. Fyzická aktivita vo vysokej teplote môže spôsobovať preťaženie a s tým spojené problémy.

Pri športovaní pite ešte viac, než zvyknete. Doprajte si pestré zloženie tekutín, ideálne aj s minerálmi. Pite nesladené nápoje a šťavy. V priebehu dňa pite najviac tekutín do 14. hodiny, keď je telo najaktívnejšie.

Ak nechcete zažiť spomenuté príbehy profesionálov, dbajte na tieto odporúčania. Opatrenia absolvovali aj naši hokejisti a ak chcete športovať najmä pre zdravie, držte sa jednoduchých zásad a pite.

{{ poll.title }}

  • {{ question.text }} *
  • Vyhodnotenie
    Úspešnosť
    {{ succeeded.percent }}%
    Počet správnych odpovedí
    {{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}

Viac o téme: Matej Tóth Mária Czaková Slovensko Frank dancevic Esteban Ocon Šimon Nemec Juraj Slafkovský MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: Športky
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy