MS V HOKEJI 2024 Sklamaný Slafkovský: Snažil som sa odovzdať všetko, Ramsaymu budem ďakovať do konca života

Juraj Slafkovský zo Slovenska (v popredí) a fanúšikovia počas rozkorčuľovania pred zápasom Kanada - Slovensko vo štvrťfinále majstrovstiev sveta Juraj Slafkovský zo Slovenska (v popredí) a fanúšikovia počas rozkorčuľovania pred zápasom Kanada - Slovensko vo štvrťfinále majstrovstiev sveta Zdroj: SITA/Martin Medňanský

PRAHA - Čakalo sa od neho nemožné. Juraj Slafkovský prežil skvelý šampionát aj napriek tomu, že na turnaji nedokázal streliť gól.

Veľa vecí robil dobre, niektoré zle, ale bol to silný Juraj z Košíc, z ktorého sa postupne stáva kľúčový hráč našej reprezentácie. "Chcem byť líder," povedal krátko po prehre 3:6 s Kanadou.

Má všetky predpoklady na to, aby to dosiahol a celý hokejový národ ho bude hnať k tým najvyšším métam. Po štvrťfinále bol mimoriadne sklamaný, prehry sú to, čo ho ničí.

Mnohokrát si odfúkol a pôsobil veľmi unavene. Má byť prečo. V tejto sezóne odohral viac ako 90 náročných zápasov. Navyše, treba pripomenúť, že má stále len 20 rokov.

Juraj, po zlom úvode ste sa dokázali Kanade vyrovnať a boli ste im rovnocenným súperom. Ako hodnotíte tento zápas?

"Kanada ma veľmi silný a skúsený tím, ktorý okamžite trestá vaše chyby. Neboli sme nervózny. Dostali sme dva rýchle góly, ale stále sme boli v zápase. Po prvej tretine to mohlo byť aj 2:2, Kelemen mal prázdnu bránu a neviem ani ako to chytil ten obranca. Bohužiaľ, nevyšlo to."

Kanada vás pustila do niekoľkých vyložených šancí, ktoré ostali nevyužité.

"Myslím si, že sme mali dostatok príležitostí na skórovanie, dokonca aj vyložené. Proti takémuto súperovi to musíme premeniť. Bolo to ťažké… Aj oni majú silný tím, ktorý vie brániť."

V zápase ste inkasovali aj tvrdú ranu do ruky, chvíľu ste sedeli na striedačke. Ako sa cítite teraz?

"Je to v pohode. Na začiatku to chvíľu bolelo, ale mohol som hrať ďalej."

Bol zápas proti Kanade pre mladý tím veľká škola?

"My sme si chceli dokázať, že vieme hrať proti všetkým. Dokázali sme to proti USA a chceli sme aj dnes. Bohužiaľ, trestali chyby, vedia čo majú robiť… (povzdych)"

Ako hodnotíte skupinovú fázu šampionátu?

"Neviem, či je potrebné hodnotiť skupinu. Z nej musíme vždy postúpiť a potom vyhrať najdôležitejší zápas na turnaji. Ten sme dnes prehrali."

Juraj Slafkovský Galéria fotiek (24) Juraj Slafkovský v zápase proti Kanade Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Teraz vo vás prevláda sklamanie, ale ako ste boli vy osobne spokojný so svojimi výkonmi?

!Možno to skresľuje informácia, že som nedal gól. Ja si myslím, že som robil dobré vecí. Samozrejme, mohlo to byť aj lepšie. Aj ja som čakal od seba viac. Nie každý šampionát je taký, že vám všetko vyjde.

Darilo sa iným chlapcom, za čo som veľmi rád. Keď bolo treba, potiahli nás oni a na takomto krátkom turnaji je úplne jedno, kto strieľa góly."

Napriek tomu, že stále máte len 20 rokov, pred šampionátom sa od vás čakalo veľa. Nemáme veľa hráčov v NHL a ľudia vás pasovali v tak mladom veku do pozície lídra. Ako to vnímate?

"Ja chcem byť líder a to som sa snažil v každom zápase ukázať. Aj keď som bol niekedy frustrovaný, nebolo to z toho, že som bol na niekoho nahnevaný. Veľmi rád vyhrávam a keď som niekedy videl, že to môžeme urobiť lepšie, tak ma to frustrovalo. V tíme bola dobrá nálada, hralo sa mi veľmi dobre."

Teraz vás možno mrzí vypadnutie, ale tento tím má pred sebou veľkú budúcnosť. Čo poviete?

"Určite. Máme veľa mladých hráčov, ktorí sú skvelo doplnení staršími, čo majú skúsenosti. Keď my, mladí, nazbierame skúsenosti a naučíme sa vyhrávať veľké zápasy, môže to vyzerať veľmi dobre."

Pred posledným zápasom ste prišli o jedného z najlepších hráčov nášho tímu. Ako veľmi chýbal v dnešnom dueli Martin Pospíšil?

"Mali sme prvých troch skvelých centrov, tri zohrané útoky. Keď jeden z nich vypadne, tak to poznačí celý tím. Ale nemôžeme sa vyhovárať na také veci."

Bolo ťažké hrať na "domácom" šampionáte, kde boli obrovské očakávania?

"Ja mám rád, keď hrám pod tlakom. Užíval som si každú chvíľu na ľade. Diváci ma hnali dopredu. Aj v Kanade máme veľký štadión, kde chodí veľa fanúšikov. Som s tým v pohode, baví ma to viac, keď je plná aréna, ako keby boli prázdne miesta."

Nevieme, aký je osud trénera Craiga Ramsayho. Boli by ste rád, ak by ešte pokračoval na lavičke Slovenska?

"Určite, je to dobrý tréner. Toto ale nie sú moje rozhodnutia, to nechám na ľudí, ktorí sa o to starajú."

Ako sa vám hralo pod jeho vedením?

"Mne sa hralo super. Vytiahol ma, keď som mal 16 rokov a dal mi veľkú šancu. Za to mu budem vďačný do konca života. Som veľmi rád, že som mohol pod jeho vedením reprezentovať Slovensko."

V sezóne ste odohrali 90 zápasov. Bolo to náročné aj po psychickej stránke?

"V prvom rade, bolo to náročné najmä po fyzickej stránke. Som trochu unavený, ale na to sa netreba vyhovárať. Snažil som sa byť pripravený na sto percent každý zápas a ponúknuť zo seba všetko."

Aký bude váš ďalší program?

"Pôjdem na dovolenku. Potrebujem na pár dní vypnúť hlavu, ale teším sa na ďalšiu sezónu. Chcem sa stále posúvať ďalej."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 24

Viac o téme: Slovensko Juraj Slafkovský MS v hokeji 2024

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy