Ďalšie veľké sklamanie Michaloviec: Finálová prehra aj v súboji o majstra Slovenska

Hádzanárky HC DAC Dunajská Streda oslavujú titul Hádzanárky HC DAC Dunajská Streda oslavujú titul Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

DUNAJSKÁ STREDA - Hádzanárky HC DAC Dunajská Streda obhájili titul majsteriek Slovenska.

V stredajšej dohrávke 5. kola nadstavby zdolali doma MŠK Iuventa Michalovce 28:26 a tabuľku skupiny o titul vyhrali s dvojbodovým náskokom pred svojím súperom. Pre DAC je to druhé ligové prvenstvo v histórii.

Dunajskostredčanky pred rokom ukončili jedenásť sezón trvajúcu hegemóniu Iuventy, ktorá má na konte rekordných 14 titulov slovenského šampióna. K zisku pätnásteho jej v stredajšom šlágri stačila aj remíza, keďže pri rovnosti bodov by v prospech Michaloviec hrala lepšia bilancia vzájomných zápasov v tomto ročníku. Domáce zverenky trénera Viktora Debreho však rozhodujúci duel o titul zvládli lepšie. Ich najlepšou strelkyňou bola maďarská legionárka Barbara Sáriová s 8 gólmi, všetky dosiahla zo sedmičiek.

Iuventa nepridala svoju tretiu trofej v tejto sezóne, v ktorej vyhrala nadnárodnú MOL ligu a triumfovala aj v Slovenskom pohári. V Európskom pohári EHF sa Michalovčanky dostali až do finále, v ktorom podľahli v dvojzápase španielskemu Elche. Tretie miesto v konečnej tabuľke obsadili hráčky HK Slovan Duslo Šaľa.

Duel 5. kola nadstavby sa mal pôvodne hrať v Dunajskej Strede už v stredu 15. mája, ale po atentáte na predsedu vlády SR Roberta Fica ho na poslednú chvíľu odložili.

Dohrávka 5. kola nadstavby o majstra SR:
HC DAC Dunajská Streda - MŠK Iuventa Michalovce 28:26 (14:12)
Najviac gólov: Sáriová 8/8, Costová a R. Bíziková po 5 - Bačenková 5, Habánková, Wollingeová a Kompanjecová po 4. Rozhodovali: Jánošíková, Bočáková, vylúčenia: 4:3, 7 m hody: 8/8 - 1/0

Dunajskostredčanky odštartovali lepšie, v 4. minúte viedli 2:0 a neskôr aj 7:5 a 9:7, ale na viac ako dvojgólový rozdiel nedokázali v prvom polčase od súpera odskočiť. Domáce sa v prvom polčase spoliehali na streľbu Juhosovej i zákroky brankárky Magerovej a Iuventu nepustili ani raz do vedenia. Po presnom zásahu Hornyákovej v poslednej minúte úvodného dejstva išli domáce do kabín s náskokom 14:12.

Zaplnená hala tlieskala v 40. minúte Juhosovej, ktorá zavŕšila trojgólovú šnúru domácich a hráčky DAC viedli prvýkrát o tri góly - 19:16. Iuventa bojovala a Bačenková v 49. minúte vyrovnala na 21:21. Sáriová však o dve minúty neskôr premenila aj svoju siedmu sedmičku v zápase a poslala DAC do náskoku 23:21. Domáce si ho už potom postrážili, v 58. minúte ešte ich vedenie upevnila Costová na 27:24 a definitívne nasmerovala svoj tím k obhajobe.

Hlasy po zápase /zdroj: TASR, RTVS/:

Silvia Priklerová, asistentka trénera HC DAC: "Bol to mimoriadne ťažký zápas, na ktorý sme museli dlho čakať. Nastupovali sme naň ako majstri a aj z neho odchádzame ako majstri, takže sme veľmi šťastné."

Erika Rajnohová, spojka HC DAC: "Neskutočne náročný zápas. Myslím si však, že sme v ňom boli od prvého momentu lepšie. Fungovala nám obrana a víťazstvo sme si zaslúžili. Najdôležitejšie bolo, že sme v nadstavbe dokázali remizovať na palubovke Iuventy a doma sme si to dnes uhrali."

Peter Kostka, tréner Iuventy: "Súper bol lepší a zaslúžene vyhral. Viac sa bojovalo ako hralo. Rozhodli detaily a nám to, žiaľ, nevyšlo. Dva posledné zápasy v sezóne sme prehrali, ale v pohárovej Európe sme urobili úžasný výsledok. Odohrali sme však o dvanásť zápasov viac ako domáce a to nás dnes dobehlo."

Patrícia Wollingerová, kapitánka Iuventy: "Nehrali sme tak ako sme si povedali pred zápasom. V obrane sme neboli dôsledné, v útoku sme nepremieňali šance. Sezóna bola z našej strany výborná, až na ten záver."