Domáca odplata v Trnave nevyšla: Slovenky v dôležitom súboji o ME schytali lekciu

Zľava hráčka Srbska Vesna Milivojevičová, hráčka Slovenska Mária Mikolajová a hráčka Srbska Marija Iličová bojujú o loptuZľava hráčka Srbska Vesna Milivojevičová, hráčka Slovenska Mária Mikolajová a hráčka Srbska Marija Iličová bojujú o loptu Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

TRNAVA - Slovenské futbalové reprezentantky zaznamenali tretiu prehru v kvalifikácii na ME 2025. V utorkovom zápase 2. skupiny B-divízie nestačili v Trnave na Srbsko 0:4. Hráčkam z Balkánu tak neoplatili piatkovú prehru z Belehradu (1:2).

Zverenkyne trénera Petra Kopúňa majú za sebou štyri stretnutia a v tabuľke im patrí 3. priečka s tromi bodmi. Tie vybojovali v aprílovom zápase s Izraelom (2:0). Posledné dve skupinové stretnutia ich čakajú v júli, 16. sa predstavia doma proti vedúcim Škótkam a o štyri dni neskôr ich vyzvú posledné Izraelčanky.

V úvode zápasu aktivita nechýbala. K štandardnej situácii sa najskôr dostali Srbky, center Čankovičovej však zneškodnila slovenská obrana. S chuťou po góle nastúpili aj Slovenky, do desiatich minút vybojovali dva rohové kopy a zaujímavou šancou sa blysla Bartovičová, priestor medzi troma žrďami však minula. Ku gólu boli Slovenky blízko v 29. minúte, no brankárka Kostičová zachovala zoči-voči Mikolajovej chladnú hlavu a jej pokus vychytala. Naopak, do vedenia sa dostali hosťujúce hráčky v 35. minúte, keď skúsenú Fischerovú prešprintovala Damnjanovičová. Srbky, ktoré zostali mentálne na koni, mohli do konca prvého polčasu aj zvýšiť, strela Damnjanovičovej šla tesne mimo pravej žrde.

Kapitánka Srbska Jovana Damnjanovičová Galéria fotiek (13) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Po zmene strán boli v útoku aktívnejšie opäť Srbky. Brankárka Korenčiová si na loptu siahla niekoľkokrát a napokon ju v 55. minúte prekonala Vlajničová, ktorej strela sa do priestoru bránky odrazila od brvna. O päť minút neskôr mohli slovenské reprezentantky znížiť, po prihrávke Hmírovej v pokutovom území však Šurnovská prestrelila bránku. Napriek viacerým striedaniam a snahe zdramatizovať zápas domáce hráčky neskórovali. Naopak, na 3:0 z pohľadu Srbiek zvýšila Ivanovičová a víťazstvo Srbiek spečatila v nadstavenom čase striedajúca Matejičová.

2. skupina B-divízie:

SLOVENSKO - Srbsko 0:4 (0:1)
Góly: 35. Damnjanovičová, 55. Vlajničová, 87. Ivanovičová, 90.+4 Matejičová. Rozhodovali: Mularczyková - Dabrowská, Bukarowiczová - Diakowá (všetky Poľ.), ŽK: Maťavková, Vojteková - Milivojevičová, Poljaková, 406 divákov.

SR: Korenčiová - Bartovičová, Fischerová, Vojteková, Horváthová - Hmírová (70. Vredíková), Maťavková, Mikolajová, Škerdová (70. Mazúchová) - Žemberyová (58. Kaláberová), Šurnovská (82. Ferencová)

Srbsko: Kostičová - Petrovičová (58. Ivanovičová), Iličová, Stefanovičová, Vlajničová - Cankovičová, Blagojevičová (64. Matejičová), Milivojevičová - Filipovičová, Damnjanovičová (71. Pavlovičová), Poljaková

hlasy po zápase:

Peter Kopúň, tréner SR: "Nie je čo hodnotiť. Môžete hrať akokoľvek pekne, ale keď prehráte 0:4, tak vyzeráte ako šašovia. Keď chceme hrať o niečo, musíme hrať úplne inak. To znamená efektívne vpredu a nie robiť takéto hlúposti vzadu. Keď si niečo povieme, tak to platí, ale keď vieme, že nás nemajú čím prekvapiť a dostaneme štyri góly, tak to vyznie, akoby sme to odflákli."

Patrícia Fischerová, obrankyňa: "Do tej mojej hlúpej chybičky to bolo výborné. Bola som veľmi spokojná so začiatkom aj s mojím výkonom. Bohužiaľ, keď útočníčka urobí jednu chybičku, ešte sa to dá napraviť, ale keď stopérka urobí niečo takéto, ono to veľmi bolí. Bolo to vidieť, nakoľko ten gól zavážil, myslím si, že o celom výsledku. Chceme pre to urobiť naozaj všetko a snažíme sa. Alebo to padne, alebo to nepadne. Dnes to tým Srbkám vyšlo. Všetko je to o trpezlivosti a ťažkej práci a ja verím tomu, že nabudúce sa budeme tešiť a budeme si hovoriť, že teraz sme to konečne spravili tak, ako to malo byť."