VIDEO Zostáva jediné víťazstvo: Bostonská mašina vylúpila aj Dallas a vydobyla si tri mečbaly

Jayson Tatum smečujeJayson Tatum smečuje Zdroj: SITA/AP/Sam Hodde

DALLAS - Basketbalisti Bostonu porazili Dallas aj v treťom finále NBA a vďaka výhre 106:99 na ihrisku súpera sa ujali v sérii vedenia 3:0 na zápasy.

Jedno víťazstvo tak Celtics delí od 18. titulu, ktorý by z nich urobil najúspešnejší tím v histórii súťaže. Dallas bol síce blízko tomu, aby v poslednej štvrtine otočil stratu 21 bodov, ale v koncovke bol Boston lepší.

Dlho sa zdalo, že aj tretie finále bude pre Celtics jednoduchou záležitosťou. Po vyrovnanom polčase sa Bostonu podarilo v tretej štvrtine odskočiť a po šnúre 20:5, vedenej Jaylenom Brownom a Derrickom Whiteom, utiekol na začiatku poslednej štvrtiny už na 21 bodov. Lenže Dallas sa odmietol vzdať a nadýchol sa k veľkej stíhacej jazde. Tri a pol minúty pred koncom po šnúre Mavericks 22:2 bol rozdiel v skóre znova jediný bod.

Predtým sa však Dallasu vyfauloval Luka Dončič a Boston ukázal v koncovke silnejšie nervy, keď ho znova zdvihli veľmi dobre hrajúci Brown s Whiteom. Celtics tak odvrátili hrozbu najväčšieho kolapsu vo finále od roku 2011, kedy práve Dallas v poslednej štvrtine druhého finále otočil pätnásťbodovú stratu proti Miami.

"Skrátka nám neumožnili hrať fyzický basketbal. Nechce sa mi o tom veľmi hovoriť," ťažko skrýval frustráciu Dončič a nepriamo poukázal na rozhodcov. "Stále nie je koniec. Musíme ukázať súdržnosť," hľadal nádej slovinský rozohrávač

VIDEO Comeback Dallasu vďaka šnúre 20:2

"Boli sme veľmi blízko. Mali sme dobrú šancu. Veľmi ma mrzí, že som potom nemohol byť na ihrisku,“ povedal Dončič, ktorý do vyfaulovania prispel Dallasu 27 bodmi. Najlepším strelcom zápasu bol s 35 bodmi jeho spoluhráč Kyrie Irving.

"Basketbal je hra bodových šnúr. Nikdy to nejde tak, ako si naplánujete. Hlavné je byť odolný a byť schopný odpovedať na šnúru súpera. A to sa nám dnes podarilo. Také výhry sú veľmi cenné,“ povedal Jayson Tatum, ktorý sa pod výhru Bostonu podpísal 31 bodmi. Brown dal 30 bodov a White 16.

Nikdy v histórii NBA sa nestalo, že by tím dokázal otočiť sériu play-off, v ktorej prehrával 0:3. Len štyri tímy si dokázali vynútiť aspoň siedmy zápas a len raz sa to podarilo vo finále, a to New Yorku Knicks v roku 1951. "Skrátka musíme prepísať históriu. Musíme ísť na ihrisko a hrať tak, ako by na tom záležal náš život,“ povedal pivot Dallasu Dereck Lively.

Boston hrá druhé finále za posledné tri roky a celkovo už 23. Iba Los Angeles Lakers boli vo finále častejšie. Boston však prehral iba päť finálových sérií a má spolu s rivalom z Kalifornie zhodne 17 titulov. Pokiaľ tak Celtics dotiahnu sezónu k triumfu, budú najúspešnejší tímom histórie NBA. Naposledy uspeli v roku 2008, odvtedy sa na nich Lakers troma víťazstvami dotiahli.