Významný futbalový míľnik: Tie najnapínavejšie kapitoly ešte len budú napísané

Logo Európskej futbalovej únie (UEFA) pred vstupom do sídla v NyoneLogo Európskej futbalovej únie (UEFA) pred vstupom do sídla v Nyone Zdroj: SITA/Jean-Christophe Bott/Keystone via AP

NYON - Necelý mesiac od 120. výročia založenia FIFA oslavuje okrúhle výročie aj Európska futbalová únia, hoci iba sedemdesiatročné.

Počas tej doby sa z nej stala jedna z najdôležitejších športových federácií na svete, jej výkladnou skriňou sú predovšetkým finančne lukratívne majstrovstvá Európy a Liga majstrov. Dohromady spravuje UEFA, ktorá vznikla 15. júna 1954 a teraz má 55 členských krajín, na tri desiatky súťaží na klubovej i reprezentačnej úrovni.

Druhá najstaršia futbalová konfederácia bola založená v hoteli Euler v Bazileji za účasti zástupcov 25 európskych krajín vrátane vtedajšieho Československa v predvečer zahájenia majstrovstiev sveta vo Švajčiarsku, ďalších šesť sa pripojilo na diaľku. Za jej vznikom stálo hlavne úsilie Francúza Henriho Delaunaya, Taliana Otta Barassiho a Belgičana Josého Crahaya, predstaviteľov národných futbalových zväzov.

Delaunay bol zvolený za prvého generálneho sekretára UEFA, premiérovým predsedom sa stal Dán Ebbe Schwartz. Prvý kongres novej organizácie hostila v marci 1955 Viedeň, dočasný domov našla UEFA v Paríži, kde sídlila až do roku 1959.

Na sklonku 50. rokov minulého storočia sa Európska futbalová únia vrátila do Švajčiarska. Viac ako tridsať rokov bol jej administratívnym centrom Bern, v roku 1995 sa presunula do Nyonu, kde od roku 1999 sídli vo vlastnej reprezentatívnej budove pri Ženevskom jazere.

Medzitým sa počet členských krajín takmer zdvojnásobil, veľký boom znamenal predovšetkým rozpad sovietskeho impéria. Ako doposiaľ posledné do UEFA v roku 2006 vstúpilo Kosovo.

Prerod v modernú a dynamickú obchodnú spoločnosť sa odrazil aj v únijnej infraštruktúre. Zatiaľ čo v zložitých začiatkoch sa o jej chod staralo pár nadšencov, dnes má Európska futbalová únia okolo 600 zamestnancov. Okrem športovej oblasti sa UEFA angažuje aj na hospodárskom a sociálnom poli. Najväčším zdrojom príjmov je milionárska Liga majstrov, veľký úspech zaznamenalo predvlaňajšie ženské Euro.

"Aj keď oslavujeme 70 rokov, tie najnapínavejšie kapitoly ešte len budú napísané," povedal nedávno Aleksander Čeferin, ktorý v roku 2016 nahradil vo funkcii predsedu UEFA Francúza Michela Platiniho. Pod Slovincovým vedením vznikla napríklad Liga národov, od budúcej sezóny čakajú veľké reformy klubové poháre.

Viac o téme: UEFA
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy