Pre Česko vybojoval na ME prvú medailu, aj tak nešetril kritikou: S výkonom nie som vôbec spokojný

Český kanoista Martin FuksaČeský kanoista Martin Fuksa Zdroj: Profimedia

SZEGED - Český kanoista Martin Fuksa získal na majstrovstvách Európy striebro na kilometrovej trati. Úradujúci svetový šampión mal silný záver a tesne nestačil len na Rumuna Catalina Chirilu. Pre Fuksu je to už osemnásta medaila z európskych šampionátov. Na šampionáte v Szegede sa postaral o prvý cenný kov českej výpravy.

Finálové preteky začali voľnejšie a väčšinou sa pohybovali na pozícii mimo stupňov víťazov. V záverečnej štvrtine trate ale nasadil k silnému finišu a zostal pred ním len Chirila, ktorý bol v cieli zhruba o štvrť sekundy skôr. Poradie na prvých dvoch miestach bolo rovnaké ako pred dvoma rokmi v Mníchove, keď sa išiel kilometer na ME naposledy.

"Samozrejme za medailu som veľmi rád, ale úprimne so svojím výkonom nie som vôbec spokojný. Nechal som si to na začiatku strašne ujsť a potom som to dochádzal. Toto určite nie je môj štýl. Aj keď som vedel, že fúka vietor proti a musím si šetriť sily na finiš, tak som ich určite nemohol šetriť toľko. Bolo to kúsok od víťazstva, ale nezaslúžil som si vyhrať tento závod, pretože to vôbec nebola moja jazda," povedal dvanásťnásobný majster Európy Fuksa v nahrávke pre médiá. Dnes ho ešte čaká finále individuálnych pretekovh na 500 metrov, ktoré pôjde o 16.33 h.

Deblkajak Jakub Špicar, Daniel Havel došiel štvrtý na päťstovke. Od bronzových Litovcov Mindaugasa Maldonisa a Andreja Olijnika delili českých reprezentantov zhruba tri desatiny sekundy. Na novej olympijskej trati je pre nich dnešný výsledok tretím umiestnením tesne pod stupňami víťazov na vrcholnom podujatí. Štvrtí boli tiež na ME 2021 a MS 2022.

"Chýbali sily, ktorých mali súperi pred nami viac," poznamenal v nahrávke pre médiá Havel. "Predviedli sme tu tri dobré, vyrovnané jazdy, takže je to známka toho, že sa smerom k olympiáde vydávame správnou cestou," ocenil.

Kajakárka Anežka Paloudová bola piata v pretekoch na 500 metrov, v ktorých sa predstaví aj na olympijských hrách v Paríži. Je to jej najlepší výsledok na ME na tejto trati. Vlani v Krakove aj predvlani v Mníchove bola siedma. Piate miesto zo svojej hlavnej disciplíny pridala k štvrtej priečke, ktorú získala v piatok na kilometri.

"Ja som z umiestnenia nadšená. Pre mňa bolo veľkým úspechom už dostať sa do finále. To, že sa mi podarilo dôjsť na tom piatom mieste, je pre mňa niečo neskutočné. Pred olympiádou je to pre mňa strašné nakopnutie, znamená to, že to ide dobrým smerom," pochvaľovala si dvadsaťpäťročná Češka. Päťstovku na šampionáte v Szegede suverénne vyhrala domáca kajakárka Tamara Csipesová.

Štvorkajak Barbora Betlachová, Katarína Zárubová, Štěpánka Sobíšková, Adéla Házová obsadil v sedemčlennom finále päťstovky piatu priečku. Deblkanoe Alžbeta Veverková, Martina Malíková skončila na rovnakej trati s veľkým odstupom na poslednom siedmom mieste.

Druhý finálový blok sa začne o 16:03.

Viac o téme: Česko Kanoe Martin Fuksa ME v kanoistike