V severskej kombinácii získal zlato Francúz Chappuis

Jason Lamy ChappuisJason Lamy Chappuis Zdroj: SITA

WHISTLER - Francúzsky reprezentant v severskej kombinácii Jason Lamy Chappuis získal vo Whistleri zlatú olympijskú medailu v klasických pretekoch jednotlivcov. Líder Svetového pohára rozhodol o svojom triumfe v strhujúcom cieľovom finiši, v ktorom predstihol Američana Johnnyho Spillana. Bronz získal v súťaži so skokanskou časťou na strednom mostíku HS 106 Talian Alessandro Pittin.

Lamy Chappuis sa stal druhým francúzskym združenárom v histórii ovenčeným zlatom, prvým šampiónom bol na ZOH 1992 v Albertville Fabrice Guy. Po skokanskej časti bol rodák z amerického štátu Montana na piatom mieste so stratou 45 sekúnd na Fína Janneho Ryynänena no bolo jasné, že severan v bežeckej stope náskok neudrží. Prognózy sa potvrdili, Ryynänen ešte na prvom 2,5 km bežeckom úseku spadol a neodolal náporu silnej osemčlennej skupinky, ktorá si to rozdala v boji o medaily. Po poslednom stúpaní najskôr zaútočil Japonec Norihito Kobajaši, no potom nasadil k trháku Spillane a všetko nasvedčovalo tomu, že Američania sa budú tešiť z prvého olympijskeho zlata v severskej kombinácii. Lamy Chappuis však predviedol drvivý finiš. V cieľovej rovinke neustále sťahoval manko na Spillana, v záverečných metroch Američana trhol a dosiahol životný úspech. "Nemôžem tomu uveriť, že som olympijským šampiónom. Johny išiel na poslednom kilometri ako víchor, ja som sa všemožne snažil o to, aby som s ním nestratil kontakt, no bol naozaj dobrý. V cieľovej rovinke som dal do toho všetko a vyšlo to. Mal som skvelé pripravené lyže," povedal pre akreditované médiá šťastný Lamy Chappuis. Spillanovo striebro je prvým americkým združenárskym kovom z OH.

Dvojnásobný olympijský víťaz z Turína 2006 Rakúšan Felix Gottwald pochoval vo Whistleri svoje šance už v skokanskej časti. V náročných podmienkach za silného vetra skočil iba 91 m a vyše dvojminútová strata ho definitívne vyradila z hry o medaily. Hoci na skejtovej desiatke predviedol stíhaciu jazdu, nestačilo to na lepšie ako 14. miesto. Na mostíku pohorel aj ďalší zo spolufavoritov Nór Magnus Moan, vďaka najlepšiemu bežeckému výkonu napokon skončil deviaty.

Výsledky klasických pretekov jednotlivcov:
1. Jason Lamy Chappuis (Fr.) 25:47,1, 2. Johnny Spillane (USA) +0,4, 3. Alessandro Pittin (Tal.) +0,8, 4. Todd Lodwick (USA) +1,5, 5. Mario Stecher (Rak.) +13,6, 6. Bill Demong (USA) +17,9, 7. Norihito Kobajaši (Jap.) +21,9, 8. Anssi Koivuranta (Fín.) +29,8,  9. Magnus Moan (Nór.) +35,6, 10. Eric Frenzel (Nem.) +36,1, 11. Ronny Heer (Švajč.) +38,1, 12. Pavel Churavý (ČR) +41,6, 13. Hannu Manninen (Fín.) +43,3, 14. Felix Gottwald (Rak.) +45,1, 15. David Kreiner (Rak.) +49,4