Poľské zlato po 38 rokoch, získala ho Kowalczyková

Justyna KowalczykováJustyna Kowalczyková Zdroj: SITA

VANCOUVER - Poľsko sa po 38 rokoch dočkalo zlatej medaily zo zimných olympijských hier. Zaslúžila sa o to bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková, ktorá v kanadskom Whistleri zvíťazila v pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom, keď v strhujúcom finiši o tri desatiny sekundy zdolala najúspešnejšiu účastníčku vancouverskej olympiády Nórku Marit Björgenovú. Naposledy sa poľská hymna na ZOH hrala v Sappore 1972, kde zvíťazil skokan na lyžiach Wojciech Fortuna.

Minuloročná hrdinka majstrovstiev sveta v českom Liberci, kde získala dve zlaté a jednu bronzovú medailu, prakticky odtiahla prvých dvadsať kilometrov na vedúcej pozícii. Jej snaha uťahať súperky však nevyšla. Potom prišli chvíle Nórky Marit Björgenovej, ktorá sa dovtedy "viezla" v závetrí. Nasadila strhujúce tempo a zdalo sa, že súperky za ňou nestačia. Takmer celý päťkilometrový okruh trvalo Kowalczykovej, kým jej náskok zlikvidovala.

"Aj v tej chvíli som si verila, že Marit dobehnem a bude sa rozhodovať v záverečnom finiši," zdravo sebavedome tvrdila po pretekoch Justyna Kowalczyková. V záverečnom to bol už iba súboj týchto dvoch fenomenálnych bežkýň. Na poslednom stúpaní pred cieľom nastúpila Poľka, na štadión však obe vbiehali prakticky spoločne. V infarktovom závere bola Kowalczyková o pol dĺžky lyže vpredu. "Štyri kilometre som išla za ňou, posledný kilometer - to už bola vojna," dodala majiteľka medailového olympijského kompletu.

Rozhodcovia namerali rozdiel tri desatiny sekundy. Po 30 kilometroch... "Je skvelý pocit byť jednotkou. Nikdy nezabudnem na posledných dvesto metrov," tešila sa v cieli 27-ročná majiteľka veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári v sezóne 2008/2009.

Po striebre v šprinte klasickou technikou a bronze zo skiatlonu prišla v jej podobe zlatá bodka. "Toto sú olympijské hry, tu sa musí veriť a bojovať až do posledného zvyšku síl," pridala svoj recept na úspech Justyna Kowalczyková.

Po šprinte a skiatlone, kde poľská bežkyňa zakaždým prehrala s Björgenovou, sa medzi nimi rozpútala mediálna vojna. Justyna poukázala na to, že Nórka s dovolením Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) užíva lieky proti astme, ktoré jej zlepšujú dýchanie, čo je pri behu na lyžiach mimoriadne dôležité.

"Justyna ma urazila. Nerozumiem, čo týmto atakom sleduje. Skutočne som astmatička, mám o dvadsať percent nižšiu kapacitu pľúc," zareagovala Björgenová. V pretekoch si nič nedarovali, ale v cieli si férovo zagratulovali a uznali kvalitu súperky. "Justyna jednoducho bola dnes lepšia, preto zvíťazila. Idem však domov s piatimi medailami. Pred olympiádou som o takom niečom ani nesnívala. Som nepredstaviteľne spokojná," uviedla Marit Björgenová, ktorá má vo svojej zbierke už dva glóbusy za celkové prvenstvo v sezónach 2004/2005 a 2005/2006.

"Mám už všetky veľké triumfy. Som olympijskou víťazkou, majsterkou sveta, mám krištáľový glóbus. Na rozdiel od Marit mám aj prvenstvo v Tour de Ski," zhrnula svoje najväčšie úspechy Justyna Kowalczyková.

Prvýkrát v histórii ZOH mali možnosť pretekárky v behu na lyžiach v pretekoch na 30 km meniť si lyže. K mimoriadne dramatickej situácii došlo pred posledným päťkilometrovým okruhom. O tretie miesto za už vtedy ďaleko vpredu idúcou dvojicou sa ťahali Fínka Aina Kaisa Saarinenová a Nórka Kristin Störmer Steirová. Fínka vbehla do boxov, Nórka nasadila k trháku. Saarinenová sa pri prezúvaní zdržala veľmi dlho, musela sa dokonca vrátiť, pretože mala zle zapnutú lyžu.

"Mala som úplne zamrznuté prsty, vôbec som si nevedela zapnúť lyže," vysvetľovala v cieli. Zdalo, sa, že ju toto zaváhanie bude stáť medailu, ale nakoniec si s prehľadom prišla po bronz práve ona. "Ukázalo sa to ako veľmi správne rozhodnutie. Lyže boli perfektne pripravené, fantasticky sa kĺzali. To, čo som sa zdržala pri prezúvaní, som poľahky dobehla. Som šťastná," neskrývala radosť Aino Kaisa Saarinenová.