Zlato na 50 km Northugovi, Slováci nedokončili

Šťastný Petter NorthugŠťastný Petter Northug Zdroj: SITA

WHISTLER - V záverečnej disciplíne programu bežcov na lyžiach na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri si zlato vybojoval Nór Petter Northug. V špurte veľkej skupiny zdolal o 0,3 s Nemca Axela Teichmanna, tretí skončil Švéd Johan Olsson (+1,0). Z dvojice Slovákov v 53-člennom štartovom poli ani jeden preteky nedokončil.

Ivan Bátory svoju 15. päťdesiatku v kariére vzdal po 25 km, Martin Bajčičák, ktorý nastúpil na najdlhšiu bežeckú trať po sedemnásty raz, o desať kilometrov neskôr. Northug si na vancouverských hrách vybojoval svoje druhé zlato (bilancia 2 - 1 - 1) a v poradí najúspešnejších športovcov je tretí za bežkyňou na lyžiach Marit Björgenovou (3 - 1 - 1) a čínskou rýchlokorčuliarkou na krátkej dráhe Wang Meng (3 - 0 - 0).

Po štartovom výstrele sa 53-členný peletón rozbiehal len veľmi pomaly. Nór Petter Northug so štartovým číslom 1 nie je žiadny tempár, napriek tomu viac ako kilometer bol na čele celého vláčika pretekárov, ktorí nemali záujem ťahať súperov. Potom sa však favoriti postupne skryli v balíku, pozíciu lídra prevzal domáci Kanaďan George Grey. Napriek tomu, že vo Whistler Olympic Parku drobne pršalo, trať bola kvalitne preparovaná. Išlo sa však pomaly, celé štartové pole ostávalo pohromade. Na deviatom kilometri sa opäť ocitol na čele Northug. Zrejme už aj jemu sa to zdalo príliš nevýrazné.

Pretekári mali možnosť počas pretekov trikrát si vymeniť lyže a prví pretekári vošli do boxov už po desiatich kilometroch. Z favoritov to boli Axel Teichmann z Nemecka a Estónec Andrus Veerpalu. Prezuli však veľmi rýchlo a ostali v hlavnej skupine. Po približne jedenástich kilometroch sa snažili zvýšiť tempo pretekov Švédi. Zdalo sa, že sa im to podarilo a z chvosta štartového poľa začali odpadávať jednotlivci. Medzi nimi bol aj Ivan Bátory, ktorý po 15. kilometri už medzi najlepšími chýbal. Druhý Slovák Martin Bajčičák sa takticky držal v druhej polovici približne 40-člennej skupiny.

Po dvadsiatom kilometri sa o únik pokúsil Nór Martin Johnsrud Sundby. Vypracoval si približne 15-sekundový náskok, ale keď to vo vedúcej skupine zobrali do rúk Švédi, už na 25. kilometri boli opäť všetci pokope. Bajčičák v polovici pretekov zaostával za čelom o približne pol minúty a jeho odstup sa stále zväčšoval. Bátory sa vo výsledkovej listine na jednotlivých medzičasoch prestal objavovať, už pred 25. kilometrom preteky vzdal.

Po 30 kilometroch sa vedúca skupina zúžila už na len na 27 bežcov, Martin Bajčičák bežal na približne 40. pozícii a zaostával už o takmer 3 minúty a krátko potom svoje trápenie rovnako ako Bátory ukončil. Ďalších desať kilometrov to bol stabilný obraz - skupina išla pokope, favoriti sa strážili, nikto nechcel zbytočne plytvať silami na únik. V deviatom päťkilometrovom okruhu nasadil v dlhom tiahlom stúpaní vysoké tempo Rus Alexander Legkov. Čech Lukáš Bauer si uvedomil, že by to mohol byť zlomový moment pretekov a začal ho stíhať. Za ním sa vyviezli ďalší členovia vedúcej skupiny, ale už ich ostalo iba pätnásť. Tempo sa výrazne zvýšilo. Pretekári z druhej skupinky však akoby nabrali druhý dych a dva kilometre pred cieľom bolo na čele už opäť 17 bežcov. Na štadión vbehla celá skupina pokope a tam uplatnil svoj obrovský prehľad a nenapodobiteľný finiš Nór Petter Northug. V cieľovej rovinke prešpurtoval dovtedy vedúceho Nemca Teichmanna, ten zaostal o tri desatinky sekundy. O rovnú sekundu zaostal bronzový Johan Olsson zo Švédska. V záverečnej zákrute na štadióne mal obrovskú smolu Švajčiar Dario Cologna, ktorý sa viezol za Northugom, ale spadol a nakoniec skončil desiaty.

Muži - 50 km klasickou technikou s hromadným štartom:

1. Petter Northug (Nór.) 2:05:35,5 h, 2. Axel Teichmann (Nem.) +0,3 s, 3. Johann Olsson (Švéd.) +1,0, 4. Tobias Angerer (Nem.) +1,5, 5. Devon Kershaw (Kan.) +1,6, 6. Andrus Veerpalu (Est.) +6,1, 7. Daniel Rickardsson (Švéd.) +9,7, 8. Maxim Vylegžanin (Rus.) +10,9, 9. Anders Södergren (Švéd.) +11,6, 10. Dario Cologna (Švajč.) +12,0,... Martin Bajčičák a Ivan Bátory (obaja SR) nedokončili.