Návrat do Kanady: Génius Demitra, skvelý Halák

Pavol DemitraPavol Demitra Zdroj: TASR

BRATISLAVA - XXI. zimné olympijské hry vo Vancouveri boli pre Slovensko mimoriadne úspešné. Nečakaná kompletná medailová kolekcia a výborné výkony hokejistov ešte stále rezonojú v širokej športovej verejnosti.

 

Eufória mohla byť ešte väčšia, keby hokejová reprezentácia zvládla posledný zápas na turnaji a udržala vedenie 3:1 nad Fínskom. Bronzová medaila by bola skvelou odmenou pre generáciu hráčov, ktorí sa od začiatku 90-tych rokov starali o úspechy slovenského hokeja. Aj napriek tomu je štvrté miesto v hviezdami nabitom hokejovom turnaji fantastickým výsledkom, ktorý by pred turnajom bral zrejme každý.

 

Pokúsili sme sa ohodnotiť výkony slovenských hokejistov podobným hodnotením, aké poznáme zo školských lavíc: (známka 1 je najlepšia, 5 najhoršia)

 

#41 Jaroslav HALÁK: 1-

Halák potvrdil, že je v súčasnosti najlepším slovenským brankárom a dokázal, že post jednotky by si zaslúžil aj v Montreale. Počas celého turnaja pôsobil mimoriadne koncentrovane a bol skutočnou oporou tímu. Odchytal kompletnú minutáž všetkých zápasov a Slovensko môže byť pokojné, že na najbližšie roky máme donedávna problematickú brankársku otázku vyriešenú. Škoda viacerých smolných gólov.


#31 Peter BUDAJ: bez známky

Na turnaji pôsobil ako gólman číslo 2. Chýbajúca zápasová prax z neho spravila náhradníka, avšak pripraveného kedykoľvek nastúpiť a nepochybujeme o tom, že by mužstvo podržal.


#35 Rastislav STAŇA: bez známky

Ušlo sa mu iba nepopulárne miesto na tribúne, ale Staňa je natoľko skúseným gólmanom, že sa s touto úlohou bez problémov vyrovnal.


#7 Ivan BARANKA:
2

Pripadla mu pozícia siedmeho obrancu, takže do hry sa veľmi nedostával. Jeho jediná strela na turnaji však v zápase s Lotyšskom skončila za Masalskisom, čím uzavrel skóre na 6:0. Na turnaji síce odohral iba 7 minút, ale svoje úlohy si splnil.


#14 Andrej MESZÁROŠ: 2-

Stále to nie je ten Meszároš, ktorý svojimi výkonmi nadchol verejnosť na MS 2004 a následne si vyslúžil draft a odchod do vysnívanej NHL. V obrannej formácii so Zdenom Chárom si však užil na ľade poriadnu porciu času (takmer 130 minút) a nabral ďalšie skúsenosti, vďaka ktorým by sa mal v ďalších rokoch stať jedným z pilierov reprezentácie. Chýbal aj zápis do kanadského bodovania.


#17 Ľubomír VIŠŇOVSKÝ:
1

Už legenda slovenskej reprezentácie, srdciar, ktorý nevypustí žiadny súboj. Jeho rozvaha pri rozohrávke, prehľad v hre ako aj neustála podpora ofenzívy z neho robia jedného z najlepších obrancov na svete. Po zbabranej sezóne Edmontonu si prišiel do Vancouveru napraviť chuť a to sa mu podarilo. Na ľade strávil 144 minút, dva góly a jedna asistencia, žiadne vylúčenie - taká je vynikajúca bilancia dlhoročnej hokejovej ikony Slovenska.


#33 Zdeno CHÁRA: 1-

Kapitán tímu a samozrejme aj vďaka svojej výške neprehliadnuteľný hráč v každom zápase. Dokázal prečo v minulej sezóne získal trofej pre najlepšieho obrancu NHL, ale v niektorých zápasoch sa aj on dopustil chýb, ktoré by sa hráčovi jeho kalibru nemali stávať. Odohral jasne najviac minút z celého tímu (164), získal tri asistencie, ale niečo chýbalo, aby sa stal skutočným základným kameňom slovenskej defenzívy, aj keď jeho prínos pre tím je nespochybniteľný.


#44 Andrej SEKERA: 2

Sekera poslal na diaľku odkaz svojmu klubovému trénerovi v Buffale, že by ho nemal ďalej prehliadať. Ďalší z adeptov na pozíciu opory reprezentácie v najbližších rokoch, s veľkým prehľadom v hre a poctivým plnením obranných povinností. Jeho najhviezdnejší okamih prišiel v zápase so Švédskom, keď po ideálnej prihrávke Zedníka prekonal Lundqvista a prispel k štvrťfinálovej výhre. Nula na konte trestných minút je tiež plusom v hodnotení mladého beka. K dvojici našich elitných obrancov mu však stále niečo chýba.


#68 Milan JURČINA: 2-

Obranca s ideálnymi fyzickými parametrami pôsobil na turnaji zakríknuto, často chýbal tam kde mal byť alebo naopak bol tam, kde nebol potrebný. Niektoré z gólov by možno mohli ísť na jeho vrub, ale katastrofálnu chybu neurobil. Bol však nenápadnejší, ako by sa možno čakalo aj vzhľadom na už pomerne bohaté skúsenosti z NHL. V kanadskom bodovaní skončil bez zápisu.


#77 Martin ŠTRBÁK: 1-

Pán spoľahlivý! Náš tretí najlepší obranca na turnaji, vďaka bohatým skúsenostiam z najsilnejších európskych líg aj zo zámoria presne vie kam sa treba postaviť a ako prekaziť akciu súpera. S pribúdajúcim vekom už síce toľko nepodporuje ofenzívu, ale obranné úlohy si stále plní na jednotku. Po olympiáde oznámil koniec v reprezentácii a treba povedať, že takého hráča bude ťažké nahradiť.


#8 Martin CIBÁK: 3

Hráčovi s výbornou sezónou v KHL patrila na turnaji iba pozícia v "checking-line", ale jeho predchádzajúce výkony s podobnými úlohami na reprezentačných akciách boli oveľa lepšie. Táto olympiáda mu veľmi nevyšla a zostal iba tieňom hráča, ktorý nedá súperovej elitnej formácii dýchať a popritom dokáže byť aj ofenzívnou hrozbou. Šesť trestných minút, nula v kanadskom bodovaní a jediný strelecký pokus - slabá vizitka na takého skúseného hráča.


#10 Marián GÁBORÍK: 1-

Nenapodobiteľný hráč. Spôsobom korčulovania, rýchlosťou, obrovským citom pre výber miesta. To všetko z neho robí jednu z najväčších hviezd súčasného svetového hokeja. Len tie zranenia. Gáborík má takmer neustále problémy so zdravím a to ovplyvnilo jeho hru aj na tomto turnaji. Nepríjemný incident a rozrezaná noha na klubovom tréningu mu na pohode nepridali, ale od prvého zápasu bolo jasné, že bude našou veľkou zbraňou. Štyri góly z neho spravili najlepšieho slovenského strelca, ale ak by to bol starý-dobrý Gáborík, bolo by ich viac. Brankárov zasypal 31 strelami, škvrnou na jeho konte sú tri mínusové body. Škoda, že tréner Filc nenašiel odvahu a neposunul Gáboríka do prvého útoku. Podobných snajperov je však na svete málo a na jeho služby sa reprezentácia ešte môže spoliehať niekoľko rokov.


#15 Jozef STÜMPEL: 2

Obrovské skúsenosti, neuveriteľný prehľad, milimetrové prihrávky. Slovenský veterán si do Vancouveru načasoval výbornú formu. Samozrejme v súbojoch s mladíkmi nestíhal, ale ak bol na ľade jeho útok, pred bránou súpera väčšinou hrozilo nebezpečenstvo. Tradične výborný na vhadzovaniach, zaznamenal 4 asistencie, pričom jedna bola krajšia ako druhá. Veľa sa čakalo od jeho spolupráce s Pálffym, ale keďže tomu turnaj veľmi nevyšiel, "plusové body" stratil aj Stümpel.


#18 Miroslav ŠATAN: 2-

Ďalší z veteránov a hokejistov zlatej generácie. Jeho gól do nórskej siete bol vyslobodením a opäť raz potvrdil svoju dlhoročnú prezývku "tichý zabijak". Do prvého zápasu síce pre zranenie ruky nenastúpil, ale v ďalšom priebehu turnaja to bol opäť ten hráč, ktorý vďaka skvelej kontrole puku dokáže vytvoriť šancu sebe aj spoluhráčom, je neustálou hrozbou pre súpera a charizmou pôsobí na celý tím. Aj keď sa mu ušlo iba miesto v tretej formácii, svoje povinnosti si plnil a bol jedným z lídrov tímu na ľade aj mimo neho. Ak by ho nebrzdilo zranenie, zrejme by to bolo ešte lepšie.


#20 Richard ZEDNÍK: 1-

Každý tím potrebuje okrem hokejových umelcov aj bojovníkov, ktorí odvedú potrebnú "čiernu prácu". Ale Zedník dokázal, že tieto dve rozdielne činnosti môže zvládnuť aj jeden hráč a to na vysokej úrovni. V hre uplatnil svoje bohaté skúsenosti, stále disponuje ohromnou rýchlosťou a žiadny súboj nepovažuje za stratený. Ak sa raz rozbehne, je ťažké ho zastaviť. Každý jeho pobyt na ľade priniesol potrebnú energiu pre celú formáciu a s dvoma gólmi a štyrmi asistenciami sa zaradil k najproduktívnejším hráčom Slovenska. Obrvoská škoda nevyužitej šance v posledných sekundách zápasu s Fínskom.


#23 Ľuboš BARTEČKO: 2-

Nepozná stratený puk, vletí do každého súboja, pred súperom neuhne. Práve to sa mu stalo vo Vancouveri osudným a zákrok po ktorom zostal ležať na ľade v kaluži krvi majú stále v pamäti všetci hráči aj fanúšikovia. Nór Tollefsen ukončil jeho pôsobenie na turnaji, ale až do tohto okamihu to bol ten starý-dobrý Bartečko, aký pred rokmi žal úspechy aj v NHL.


#24 Žigmund PÁLFFY: 3

Ak by tento hokejový umelec premenil aspoň jednu z viacerých šancí, tak je jeho hodnotenie aj celkový prínos pre mužstvo oveľa lepší. Skalický hokejový "barón" sa po rokoch vrátil do najcennejšieho dresu, aby si pripomenul úspešnú spoluprácu s rovesníkom Stümpelom. Tá síce fungovala ako za starých čias, ale ani jeden puk z jeho hokejky neskončil v sieti a na to fanúšikovia neboli zvyknutí. Iba tri asistencie a až 8 trestných minút neboli pre tohto velikána slovenského hokeja ideálnou vizitkou.


#26 Michal HANDZUŠ: 1

Handzušovi tento turnaj jednoducho fantasticky vyšiel. Obrovitý center dominoval na vhadzovaniach, v súbojoch pri mantineloch, dokázal udržať puk aj v najnáročnejších pozíciách a keďže mu to sypalo aj v produktivite, patril k tomu najlepšiemu v slovenskom tíme. Tri góly a rovnaký počet prihrávok sú pre centra, ktorého hlavnou náplňou je hlavne poctivá defenzíva, zaslúženou odmenou. Na ľade trávil ohromné množstvo času, hral presilovky aj oslabenia, nevypustil žiadny súboj, skutočný srdciar.


#38 Pavol DEMITRA: 1*

Najproduktívnejší hráč celého turnaja (3 góly, 7 asistencií). Asi by nebolo treba nič viac dodávať. Slovenský hokejový génius si to však zaslúži. Po dlhom zranení a rehabilitácii sa dokázal vrátiť v obdivuhodnej forme a pohode a stal sa jednou z najväčšich hviezd hokejového turnaja. O cenu pre najužitočnejšieho hráča turnaja ho obral brankár USA Miller, ale výkony elitného slovenského centra zostanú navždy v pamäti fanúšikov. "Zlaté ruky" tohto hokejistu, ktorými prekonával brankárov a servíroval neopakovateľné prihrávky spoluhráčom vyrážali dych a jeho obrovská radosť po každom góle slovenského tímu patrili k najkrajším momentom slovenskej výpravy vo Vancouveri. V hale, kde hráva jeho súčasný klub si užíval každú minútku turnaja. Aj jeho radosť však skazil zbabraný záver zápasu o bronz, po ktorom dubnický rodák len ťažko hľadal slová. Luongov zákrok 7 sekúnd pred koncom semifinálového zápasu sa mu v mysli určite premieta ešte aj teraz.


#81 Marián HOSSA: 1

Ďalšia z hviezd svetového hokeja v slovenskom tíme. Hossovi zrejme nie je súdené získať v reprezentačnom drese cenný kov. Spolupráca v prvom útoku s Demitrom by im zrejme fungovala, aj keby mali zaviazané oči. Marián viackrát na turnaji dokázal, prečo o neho majú záujem najlepšie kluby NHL a prečo mu Chicago ponúklo kontrakt do konca kariéry. Jeden z najkompletnejších hráčov súčasného hokeja, výborný v defenzíve, fantastický v ofenzíve, do bodky splní každý pokyn trénerov a pridá aj niečo viac. Počas celého turnaja hral vo veľkej pohode, bol druhým najproduktívnejším Slovákom (3+6), zaznamenal 26 streleckých pokusov. Na medailu však bude musieť naďalej čakať.


#82 Tomáš KOPECKÝ: 2-

Jeho nominácia bola jedným z prekvapení, keďže ani v klube nedostáva veľa príležitostí. Turnaj začal tradičnými úlohami v štvrtej formácii, ale výrazne mu prospel prechod do elitného útoku k Hossovi a Demitrovi. Ofenzívne duo sa aj vďaka Kopeckého "čiernej práci" mohlo naplno venovať ofenzíve a rástli aj výkony útočníka Chicaga. Zaslúženou odmenou bol víťazný gól v zápase so Švédmi, ktorý znamenal postup do boja o medaily. Ak by však zostal v "checking-line", jeho prínos pre tím by bol minimálny.


#91 Marcel HOSSA: 4

Jedno z najväčších sklamaní slovenského timu. Nie je to po prvýkrát čo mladší zo súrodeneckej dvojice v najcennejšom drese sklamal. Ako obávaný kanonier z KHL mal byť oveľa väčším nebezpečenstvom, ale od úvodných minút bolo jasné, že tento turnaj bude ďalším nevydareným v jeho podaní. Nepomohla mu ani spolupráca s bratom a Demitrom a po prvých nevydarených zápasoch putoval až do štvrtej formácie, kde už bol totálne neviditeľný. Jediný bod za asistenciu je na jedného z najproduktívnejších hráčov KHL žalostne málo.


#92 Branko RADIVOJEVIČ:
3

Neoslnil, ale ani nesklamal. Dobre vedel, aká bude jeho úloha v tíme a že si hokej veľmi neužije. Ako ďalší člen posledného útoku sa mal predovšetkým zrážať so súpermi a držať puk čo najďalej od našej bránky. To splnil, ale keďže v ofenzíve nič nepridal, ani on sám so sebou určite nemôže byť spokojný.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy