Nóri zdolali Francúzov a poslali ich zachraňovať sa

Francúzsko- NórskoFrancúzsko- Nórsko Zdroj: SITA

MANNHEIM - Hokejisti Nórska po utorňajšom triumfe nad Českom zvíťazili aj vo štvrtkovom súboji základnej C-skupiny na 74. majstrovstvách sveta v nemeckom Mannheime nad Francúzskom 5:1. Nóri ziskom troch bodov potvrdili svoj postup do osemfinálovej F-skupiny, Francúzov čakajú súboje o záchranu. Pred večerným zápasom proti Švédsku majú postupovú istotu už aj reprezentanti Česka.

V mannheimskej SAP Arene sa vedenia ujali hráči Francúzska, keď sa v 13. min zapísal do streleckej listiny S. Da Costa. Severania vyrovnali až v druhej časti, keď v 33. min prekonal brankára Lhenryho útočník Lorentzen. Rozhodnutie priniesla až záverečná dvadsaťminútovka, v ktorej Nóri strelili štyri góly.

V 43. min dosiahol gól Zuccarello Aasen, po ňom v 48. min Bastiansen a minútu neskôr aj Thoresen. Gólovú bodku za duelom dal v 57. min M. Olimb, ktorý lišiacky prekonal Lhenryho z trestného strieľania. V záverečnej minúte si trest do konca zápasu vyslúžil nórsky brankár Grotnes, ktorý vyprovokoval bitku a súperovmu útočníkovi uštedril niekoľko tvrdých úderov.

Výsledok:

C-skupina (Mannehim):
Francúzsko - Nórsko 1:5 (1:0, 0:1, 0:4)
Góly: 13. Da Costa (Auvitu) - 33. Lorentzen (Roymark, K. Forsberg), 43. Zuccarello Aasen (Thoresen, Lokken Ostli), 48. Bastiansen, 49. Thoresen (Zuccarello Aasen), 57. M. Olimb (z trest. strieľania).
Vylúčení: 8:3 na 2 min, navyše: Tardif 10 min za narazenie zozadu, Da Costa 10 min za nešp. správanie - Laumann Ylven a Grotnes obaja 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. KONC (SR), Piechaczek - Gemeinhardt, Kowert (všetci Nem.), 4403 divákov

Zostavy:
Francúzsko: Lhenry - Bachet, Amar, Manavian, Besch, Auvitu, Roussel, Quessandier - Y. Treille, Meunier, Tardif - Da Costa, Bellemare, Hecquefeuille - Lussier, Gras, S. Treille - Henderson, Raux
Nórsko: Grotnes (60. R. Smith) - Holos, Bonsaksen, Kaunismäki, Jakobsen, Lokken Ostli, Solberg - Thoresen, Zuccarello Aasen, Fredriksen - L. E. Spets, Bastiansen, M. Olimb - Lorentzen, K. Forsberg, K. A. Olimb - Roymark, Laumann Ylven, K. A. Spets - Holtet

Tabuľka C-skupiny:
1. Švédsko 2 2 0 0 0 8:4 6 - istý postup do osemfinálovej skupiny
2. Nórsko 3 2 0 0 1 10:8 6 - istý postup do osemfinálovej skupiny
3. Česko 2 1 0 0 1 8:5 3 - istý postup do osemfinálovej skupiny
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
4. Francúzsko 3 0 0 0 3 5:14 0 - skupina o záchranu

Pozn.: Počet zápasov, víťazstvá po 60 minútach (3 body), víťazstvá po predĺžení či sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení či sam. nájazdoch (1 bod), prehry po 60 minútach (0 bodov), skóre, počet bodov.