Križko šiesty na 50 m znak, zlatý maďarský hetrik

Ľuboš KrižkoĽuboš Križko Zdroj: SITA

BUDAPEŠŤ - Vo štvrtkovom bloku siedmich finálových disciplín v rámci súťaží bazénových plavcov na 30. majstrovstvách Európy v Budapešti mali dôvody na úsmev najmä domáci reprezentanti.

 

Maďari vybojovali v areáli Alfréda Hajósa a Tamása Széchyho na Margitinom ostrove až tri zlaté medaily. Zaslúžili sa o ne na 200 m polohové preteky Katinka Hosszúová, na 200 m prsia Dániel Gyurta a ženské kvarteto v štafete na 4 x 200 m voľný spôsob.

 

Domácim triumfom sa podľa predpokladov skončila kratšia ženská polohovka. Čo sa Katinke Hosszúovej nepodarilo na dvojnásobnej trati, dokázala na 200 m. Krajanku Evelyn Verrasztóovú však zdolala v novom rekorde európskeho šampionátu iba o jedinú stotinku sekundy (2:10,09, resp. 2:10,10). Bronz brala zlatá na 400 m pol. pret. Britka Hannah Mileyová (2:10,89).

 

"Keď vidím, s akým tesným náskokom som zvíťazila, radšej by som si želala, aby sme boli obe v rovnakom čase na prvom mieste," uviedla Hosszúová, ktorá vlani na MS v Ríme bola v rovnakej disciplíne bronzová. "Som nazlostená na seba, že som nezvládla dohmat, ale radšej prehrať s Katinkou ako s niekým iným," kontrovala Verrasztóová.

 

O druhú zlatú radosť pre organizátorskú krajinu sa postaral na 200 m prsia Dániel Gyurta. Ďalší zo silnej generácie mladých maďarských plavcov zvíťazil rovnako v novom rekorde majstrovstiev Európy 2:08,95 a k zlatej medaile zo svetového šampionátu z vlaňajška v Ríme pridal najcennejší kov aj z európskeho fóra v Budapešti. Druhý skončil Nór Alexander Dale Oen (2:09,68) a bronz si vybojoval Francúz Hugues Duboscq (2:11,03). Piaty skončil Laurent Carnol z Luxemburska, ktorého delilo 90 stotín od toho, aby pre svoju krajinu získal historicky prvú medailu z plaveckých zápolení na vrcholnej medzinárodnej úrovni.

 

"Mám už svetové aj európske zlato a chcelo by to, aby som v Londýne pridal aj olympijské. Myslím si, že som na dobrej ceste," skonštatoval Gyurta. "Daniel je kráľom tejto disciplíny. Dnes sa nedal zdolať," priznal porážku Nór Dale Oen, európsky šampión z polovičnej vzdialenosti. Napokon tretie maďarské zlato prišlo v záverečnej disciplíne dňa na 4 x 200 m v. sp., keď štvorica Ágnes Mutinová, Eszter Darová, Katinka Hosszúová, Evelyn Verrasztóová finišovala v čase 7:52,49. Len o 20 stotín boli v súčte pomalšie Francúzky, bronz patrí už s väčším odstupom Britkám

 

Poliak Pawel Korzeniowski opäť potvrdil, že je jedným z najlepších "motýľkarov" na starom kontinente. Na 200 m motýlik získal v Budapešti európske zlato opäť po štyroch rokoch a medzitým v Eindhovene bol strieborný. Korzeniowski triumfoval s pohodlným náskokom 1,13 s pred Rusom Nikolajom Skvorcovom, bronz patrí Grékovi Ioannisovi Drymonakosovi (1:57,10).

 

"Dosiahol som druhý najlepší čas v tomto roku, čiže som spokojný. V tejto sezóne som dal výlučne prednosť disciplíne 200 m motýlik, ale na budúci rok skúsim k tomu pribrať aj 1500 m v. sp.," nechal sa počuť rodák z Oswienčimu Korzeniowski.

 

Slovenský reprezentant Ľuboš Križko obsadil 6. miesto na 50 m znak, keď dosiahol výkon 25,39 s a za bronzovým Guyom Barneom z Izraela zaostal o 35 stotín sekundy. Novým majstrom Európy sa stal suverénny Francúz Camille Lacourt, ktorý bral zlato v rekorde šampionátu 24,07 a po znakárskej stovke pridal najcennejší kov aj na polovičnej trati.

 

"Mladí plavci sú veľmi rýchli, čo je vidno na výsledkovej listine. Ja som bol najstarší z celého štartového poľa a som rád, že som sa s mladými udržal. Včera som si zaplával dva osobáky, dnes to chcelo tretí, ale päťdesiatka je strašne o rýchlosti a technike. Rozhodujú desatinky, stotinky a nie vždy to s tým zlepšením sa vyjde. Stačí jeden nevydarený dohmat a skreslí to celkový výsledok. Ešte raz však chcem zdôrazniť, že som veľmi spokojný s umiestnením aj s dosiahnutým časom," dodal Križko.

 

Lacourt zaostal za svetovým rekordom Brita Liama Tancocka (skončil strieborný za 24,70) iba o tri stotiny sekundy. "Priznám sa, pred finále som myslel aj na svetový rekord, ale ešte mi k tomu niečo chýba. Musíme s trénerom porozmýšľať, kde sa ešte čo dá zlepšiť. Napríklad štart určite," hodnotil 25-ročný Lacourt.

 

V najdlhšej ženskej disciplíne na 800 m v. sp. si zlatú medailu vybojovala Dánka Lotte Friisová (8:23,27). Svetová rekordérka Britka Rebecca Adlingtonová skončila až siedma.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy