Pomôže hokejistom k úspechu na MS káva?

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Podľa Inštitútu kávy by mohol byť tajnou zbraňou slovenskej hokejovej reprezentácie na majstrovstvách sveta v Bratislave a v Košiciach (29. apríla - 15. mája) aj tradičný povzbudzujúci nápoj. Už 24 rokov nedokázala zvíťaziť domáca reprezentácia na svetovom šampionáte.

Československo v roku 1985 a Sovietsky zväz v roku 1986 sú posledné dva tímy, ktoré dokázali premeniť domáce prostredie na zlaté medaily. Odvtedy trvá prekliatie domácich reprezentácií, ktoré neobišlo ani veľmoci ako Kanada, Rusko, Švédsko, Fínsko, či Česko. Slovensko v zostave s lúčiacou sa generáciou výnimočných hokejistov sa pokúsi zlomiť spomenutú kliatbu usporiadateľských tímov. Tajnou zbraňou zverencov Glena Hanlona môže byť vraj káva.

 

A hoci konzumáciu kávy väčšina nutričných špecialistov pre športovcov zatiaľ neodporúča, je vedecky dokázané, že pitie kávy približne hodinu pred zápasom má pozitívne účinky.

 

"Existujú dokonca presné údaje z testov, ktoré ukazujú, že kofeín znižuje oxidáciu sacharidov, má pozitívny efekt na uvoľňovanie adrenalínu nevyhnutného pre mobilizáciu organizmu pri extrémnej fyzickej záťaži, zvyšuje využitie tuku ako zdroja energie, zvyšuje silovú výkonnosť a šetrí svalový glykogén," uviedol prof. MUDr. Libor Vítek, PhD., ktorý zároveň upokojil skeptikov: "Kto by sa obával hrozby dopingu, môže zostať pokojný. Od roku 2004 Svetová antidopingová agentúra definitívne vyradila kofeín zo zoznamu zakázaných látok pre nedostatok vedeckých dôkazov preukazujúcich jeho dopingový potenciál."

 

Káva by nemala chýbať v šatni a jedálničku slovenských hokejistov pred, ale ani po zápase. "Po záťaži by mali športovci začať kofeínovým nápojom, aby zaktivizovali žalúdok na činnosť a včasnú regeneráciu," hovorí dlhoročná lekárka slovenských športovcov Alena Urvayová. Ako so všetkým, ani s kávou to však netreba preháňať.

 

"Viac vypitej kávy vôbec neznamená viac pozitívnych účinkov. Práve naopak. Pre zachovanie pozitívnych účinkov kávy je potrebné dodržať rozumnú mieru jej konzumácie, to znamená maximálne 3 - 4 šálok kávy denne,“ upozorňuje doktorka Urvayová.

 

Podľa odborníkov z Inštitútu kávy pravidelná konzumácia kávy môže mať pozitívny vplyv na zdravie ľudí. "Rozsiahle klinické a vedecké štúdie potvrdzujú, že pravidelná konzumácia kávy znižuje riziko cukrovky 2. typu, má protinádorové účinky a pozitívne pôsobí pri prevencii Alzheimerovej choroby. Káva navyše obsahuje viac ako 200 zdraviu prospešných látok s antioxidačnou aktivitou," hovorí MUDr. Peter Minárik, odborný garant Inštitútu kávy.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy