Švajčiarske trápenie s Francúzmi, rozhodlo predĺženie

Víťazná radosť hráčov ŠvajčiarskaVíťazná radosť hráčov Švajčiarska Zdroj: SITA

KOŠICE - 75. šampionát v ľadovom hokeji sa oficiálne začal. Úvodné buly v Košiciach obstarali tímy B-skupiny, keď proti sebe nastúpilo Švajčiarsko a Francúzsko. Po senzačnom víťazstve Nemecka nad Ruskom sa aj v druhom otváracom súboji zrodilo mierne prekvapenie, keď favorizovaný tím "helvétskeho kríža" vyhral až gólom Vauclaira v predĺžení.

V tretej tretine zápasu vypadla v Steel Arene elektrina. Štadión sa zahalil do tmy v 42. minúte duelu za bezgólového stavu. Výpadok elektrického prúdu organizátori odstránili trval štyri minúty a o ďalšie tri minúty sa im podarilo "oživiť" aj videokocku nad ľadovou plochou. Nepostihol žiadne systémy dôležité pre tvorbu ľadu a plynulé zaistenie priebehu zápasu. Celková doba prerušenia zápasu bola deväť minút.

"Išlo o neočakávaný výpadok len svetelného okruhu v Steel Arene. Za celé obdobie existencie štadióna takáto situácia ešte nenastala. Technici arény usilovne pracujú na zistení príčin," uviedol riaditeľ organizačného výboru MS 2011 Petr Handl.

Švajčiarsko - Francúzsko 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Gól:  62. Vauclair (Rüthemann). Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Partanen, Rönn - Terho (všetci Fín.), Semionov (Est.), 2964 divákov. Strely 35:29

Švajčiarsko: Stephan - Diaz, Bezina, du Bois Seger, Vauclair, Furrer, Sbisa - Gardner, Plüss, Rüthemann - Ambühl, Monnet, Lötscher - Trachsler, Bieber, Moser - Stancescu, Lemm, Sprunger

Francúzsko: Huet - Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Moisand, Roussel, Janil - Meunier, Bellemare, Treille - Fleury, S. da Costa, Desrosiers - Tardif, Gras, F. da Costa - Henderson, Arrossamena, Raux

Francúzsky výber začal aktívnejšie, pribrzdiť ich však malo vylúčenie útočníka Rauxa. Hneď na úvod oslabenia sa však dostali do veľkej šance, Meunier brankára Stephana neprekonal. Tesne pred koncom úvodného dejstva mohol otvoriť skóre Švajčiar Seger, ale nepodarilo sa mu puk poslať do odkrytej bránky súpera.

V 26. min opäť pohrozili v oslabení Francúzi, no skóre sa nemenilo. O tri minúty neskôr mali na druhej strane veľkú šancu skórovať reprezentanti Švajčiarska, ale Sprunger trafil puk iba do obrancu.

V úvode tretieho dejstva zlyhalo osvetlenie v košickej Steel aréne a zápas museli rozhodcovia prerušiť na niekoľko minút. Potom si Francúzi vypracovali hneď dve obrovské šance, ale v oboch prípadoch bol úspešnejší brankár "helvétskeho kríža" Stephan. V 47. min sa k slovu opäť dostali Švajčiari, Ambühl však trafil iba gólmana Hueta, ktorý v 52. min zneškodnil pokus jedného zo švajčiarskych útočníkov. V tretej dvadsaťminútovke mali jasne navrch Švajčiari, ale francúzsky gólman si držal čisté konto. V 56. min mohol rozhodnúť T. Da Costa, ale puk mu v poslednom okamihu preskočil čepeľ hokejky. Švajčiari pred tretím klaksónom chceli získať na svoje konto tri body, ale Huet čaroval. Rozhodnutie napokon prinieslo až predĺženie, keď v 62. min po samostatnej akcii prekonal Hueta obranca Vauclair.

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR