Pietrangelo rozhodol v predĺžení o výhre Kanady

Chris Stewart pred Švajčiarskou bránouChris Stewart pred Švajčiarskou bránou Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti Kanady zdolali vo svojom poslednom zápase B-skupiny MS v Košiciach Švajčiarsko 4:3 po predĺžení a do osemfinále postúpili so ziskom ôsmich bodov z prvého miesta. O víťazstve rozhodol 46 sekúnd pred koncom predĺženia obranca Pietrangelo. Helvéti obsadili so šiestimi bodmi druhú priečku.

Do duelu o prvé postupové miesto z B-skupiny vstúpili lepšie Švajčiari, ktorí zamestnali brankára Reimera niekoľkými nebezpečnými streleckými pokusmi. Na konci 12. minúty už Gardner dvíhal ruky nad hlavu, keď mal pred sebou odkrytú bránu, ale kanadský gólman sa v poslednej chvíli vrhol po puku a pokazil mu radosť. Reimer si vybral slabšiu chvíľku o dve minúty neskôr, keď ho nachytal na hruškách ľahkým nahodením obranca Diaz - 0:1.

Kanaďania od začiatku druhej tretiny zatlačili súpera do hlbokej defenzívy, o čom svedčí aj pomer striel 24:7. Švajčiari na čele s brankárom Genonim odolávali do 32. minúty, keď Eberle presnou strelou ukončil zdrvujúci tlak v súperovom obrannom pásme - 1:1. Kanaďania otočili skóre v 37. minúte s prispením švajčiarskeho útočníka Trachslera, ktorý nechceným oblúčikom prekonal vlastného brankára - 2:1.

Helvéti mali ideálnu príležitosť vyrovnať v 45. minúte, no Bieber nevyužil nariadené trestné strieľanie. Podarilo sa to až obrancovi Du Boisovi, ktorý o tri minúty neskôr využil zakrytý Reimerov výhľad - 2:2. V 50. minúte sa Bieber opäť rútil sám na brankára, no ani tentoraz mu to nevyšlo. V 57. minúte naklonil misky váh na stranu Kanady Stewart, ktorý rozvlnil sieť strelou v páde - 3:2. Švajčiari sa nevzdali a 82 sekúnd pred záverečnou sirénou poslal presnou strelou z medzikružia zápas do predĺženia. V jeho poslednej minúte rozhodol o víťazstve Kanady obranca Pietrangelo, ktorý potvrdil streleckú prevahu svojho tímu v pomere 61:33.

Kanada - Švajčiarsko 4:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)
Góly: 32. Eberle (Kane), 37. Tavares, 57. Stewart (Zajac), 65. Pietrangelo (Stewart) - 13. Diaz (Stancescu), 49. Du Bois (Sbisa, Gardner), 59. Ambühl (J. Vauclair)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek, Šindler - Gebauer (všetci ČR), Terho (Fín.), 7214 divákov. Strely 61:33

Kanada: Reimer - Burns, Phaneuf, Schenn, Methot, Pietrangelo, Gragnani, Scalzo, Colaiacovo - Clutterbuck, Zajac, Ladd - Nash, Duchene, Neal - Eberle, Spezza, Kane - Skinner, Tavares, Stewart

Švajčiarsko: Genoni - Diaz, Bezina, Du Bois, Gerber, Furrer, Vauclair, Sbisa - Gardner, Rüthemann, Plüss - Sprunger, Ambühl, Monnet - Lötscher, Trachsler, Moser - Bieber, Lemm, Stancescu

Dion Phaneuf (obranca Kanady): "Švajčiari hrali dnes skutočne dobre. Cez ich obranu sme sa dostávali len veľmi ťažko, museli sme puky len nastreľovať na bránku a pokúšať sa ich dokorčuľovať. Pre nás to bol ťažký zápas, museli sme tvrdo bojovať o víťazstvo. Je to dôležité víťazstvo aj vzhľadom na ďalší priebeh turnaja."

Travis Zajac (útočník Kanady): "Nebol to pre nás ľahký duel. Do poslednej sekundy sme bojovali o víťazstvo. Chceli sme vyhrať, škoda, že sa nám to nepodarilo ešte v riadnom hracom čase."

Leonardo Genoni (brankár Švajčiarska): "Bol to pekný zápas, musel som čeliť množstvu striel. Nie som spokojný, lebo sme prehrali a dostal som štyri góly. Kanada má veľmi silný výber. Nemôžem porovnávať dnešný zápas s inými súbojmi na svetových šampionátoch, keďže som ešte príliš mladý."

• Zdroj: TASR, SITA