VIDEO Porto má tretiu trofej v sezóne, rozhodol Falcao

Hráči Porta s trofejouHráči Porta s trofejou Zdroj: SITA

DUBLIN - Futbalisti FC Porto zvíťazili v írskom Dubline vo finále Európskej ligy 2010/2011 nad Sportingom Braga 1:0 a získali v tejto sezóne už tretiu trofej. Draci triumfovali v tomto ročníku v portugalskom Superpohári, domácej lige, Európskej lige a 22. mája ich čaká ešte finále národného pohára proti Vitorii Guimares.

Víťazný gól Porta v írskej metropole dal Radomel Falcao, pre ktorého to bol 17. presný zásah v tejto sezóne Európskej ligy. Kolumbijský legionár tak o dva góly prekonal doterajší rekord Európskej ligy respektíve Pohára UEFA, ktorý vytvoril ešte Jürgen Klinsmann v drese Bayernu Mníchov v sezóne 1995/1996.

FC Porto - Sporting Braga  1:0 (1:0)
Gól: 44. Falcao, ŽK: Sapunaru, Helton - Viana, Silvio, Garcia, Mossoro, Kaka, rozhodoval: Carlos Velasco Carballo (Šp.), 46.500 divákov.

Porto: Helton - Sapunaru, Rolando, Otamendi, Pereira - Guarin (73. Belluschi), Fernando, Moutinho - Hulk, Falcao, Varela (79. J. Rodriguez).

Braga: Moraes - Garcia, Paulao, A. Rodriguez (46. Kaka), Silvio - Custodio, Viana (46. Mossoro), Vandinho - Alan, Lima (66. Meyong), Cesar.

V zostave Porta nastala jedna zmena oproti prvú semifinálovému duelu s Villarrealom (5:1), Silvestre Varela nahradil na ľavom krídle zraneného Cristiana Rodrígueza. V tíme Bragy došlo k dvom zmenám oproti súboju s Benficou Lisabon - Mossora a Alberta Meyonga nahradili v zostave kapitán Vandinho a stredopoliar Paulo César. Obe mužstvá sa dobre poznajú a na hracej ploche to bolo vidieť, aj cítiť. Dominovala hra zo zabezpečnej obrany, s častými osobnými súbojmi medzi šestnástkami a ojedinelými náznakmi ofenzívnych akcií. Futbalových kúskov nebolo na rozdávanie, Porto sa vôbec nedostalo k svojej živelnej ofenzíve. Ako prvá pohrozila Braga. Draci sa snažili vytlačiť ofsajdovú líniu, ale za obranu sa v 4. minúte dostal Custodio, ktorý však z hranice šestnástky mieril tesne vedľa bližšej žrde. Na druhej strane odpovedal individuálnym prienikom Hulk, ktorý prešiel do šestnástky cez dvoch protihráčov, ale jeho technická strela ľavačkou medzi žrde nezapadla. Potom však opäť nadlho dominovala futbalová taktika, ktorú narušil až záver polčasu. "Trojhlavý drak" sa v 44. minúte vrhol do útoku a kolumbijskú spoluprácu po presnom centri Fredy Guarina do šestnástky zakončil gólovou hlavičkou Falcao - 1:0. Pre útočníka Porta to bol rekordný 17. gól v tejto sezóne Európskej ligy.

Po zmene strán Braga urobila dvojstriedanie a po 40 sekundách mohol vyrovnať práve striedajúci Mossoro. Po hrubej chybe Fernanda mal aktívny Mossoro sólo nájazd, ktorý však vystihol nohou vybiehajúci Helton. Hra a najmä tempo boli od úvodu 2. polčasu podstatne živšie, no napriek tomu sa hráči do gólových šancí prakticky vôbec nedostávali. Braga sa snažila vyrovnať, ale dostala sa väčšinou len po šestnástku alebo maximálne k rohovým kopom. Porto sa snažilo kontrolovať hru, do ktorej sa vnášali emócie a množili sa fauly. Braga si však gólovú príležitosť napriek úsiliu už nevypracovala a jej sen o futbalovom zázraku sa tak skončil vo finále.

Andre Villas-Boas, tréner Porta: "Je to pre Porto obrovský úspech, ukázali sme, že máme špičkových hráčov. Túto trofej sme veľmi chceli. Porto je výborne organizovaný klub s ľuďmi, ktorí robia všetko pre úspech. Braga dokázala kvalitu. Obe mužstvá mali svoje šance. My sme našťastie dali gól ešte do prestávky. Nepodarilo sa nám dať ďalší a to držalo Bragu stále v hre. Mrzí ma, že tu nebola zodpovedajúca divácka kulisa, ale to je vo finále Európskej ligy už normálne. Trofej chcem venovať môjmu realizačnému tímu, hráčom aj fanúšikom."

Domingos Paciencia, tréner Bragy: "Samozrejme som smutný, že sa nám nepodarilo dosiahnuť náš cieľ. Zápas rozhodli malé detaily, kľúčové momenty boli Falcaov gól a Mossorova zahodená príležitosť. Tá by zápas zmenila. Smutný som aj preto, lebo po dvoch rokoch odchádzam. Začína ale nový cyklus a verím, že Braga sa stane ešte silnejším klubom. Hráči majú zvesené hlavy, ale môžeme byť na seba pyšní. V Európe sme odohrali 19 zápasov, v LM aj EL, a to ukázalo našu silu."

• Zdroj: TASR, footyroom.com