Hantuchovú pauza pre dážď nerozhodila, je vo finále

Daniela HantuchováDaniela Hantuchová Zdroj: SITA

BIRMINGHAM - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová druhýkrát v tejto sezóne a dvanásty raz v kariére postúpila do finále singlovej súťaže na hlavnej profesionálnej úrovni, pokúsi sa vybojovať si svoj piaty titul, premiérový na tráve. Hantuchová nasadená ako štvrtá zvíťazila v sobotňajšom semifinále dvojhry na turnaji v Birminghame nad dvojkou tohto podujatia Anou Ivanovičovou zo Srbska za 151 minút 6:7 (2), 6:3, 6:2. Inkasovala 16 es, odvrátila dovedna 18 brejkbalov.

Dvadsaťosemročná dvadsaťosmička svetového rebríčka Hantuchová začala sľubne brejkom, ale po chvíli prehrávala 1:4 a ako podávajúca mala manko 0:40. Vtedy zapla a získala sedem fiftínov v rade. O päť rokov mladšia bývalá jednotka renkingu Ivanovičová, teraz 19. v hodnotení, pri nevýhode za stavu 4:2 z jej pohľadu dala eso, lenže potom prišli dve dvojchyby. Slovenská fedcupová rekordérka vyrovnala na 4:4 cez jednu hrozbu straty podania a v desiatej hre zmätkovala ešte viac, ale napokon sa jej nevypomstilo, že zo zdanlivo jasného náskoku 40:0 ešte pustila súperku k dvom setbalom. V jedenástej hre sa zdalo, že dokáže využiť "pozabudnutie sa" Belehradčanky, lenže dva brejkbaly v rade zostali len príležitosťami. V neskoršom tajbrejku Hantuchová viedla 2:1, odvtedy si však nepripísala ani bod. Srbka zakončila štýlovo dvoma esami v rade.

V druhom sete Hantuchová vymazala dva brejkbaly v rade za stavu 1:1, s navlas rovnakou hrozbou si poradila v piatej hre a v nekonečnom siedmom geme dokonca zlikvidovala až šesť brejkbalov. Akoby zákonite sama potom prerazila Ivanovičovej servis na 5:3 a s podávaním na zisk setu si už poradila. Po vstupnej hre rozhodujúceho dejstva, v ktorej sa na podaní presadila Srbka, sa rozpršalo. Pokračovanie nasledovalo po hodine. Hantuchová vo štvrtom geme dvojchybou dopriala súperke brejkbal, odstránila ho esom z druhého podania, vzápätí obstála pri ešte jednom nebezpečenstve (bol to jubilejný 20. Ivanovičovej brejkbal v tomto zápase) a napokon išla na 2:2. Na returne v piatej hre Slovenka viedla nádejne 40:15, Srbka odvrátila prvú hrozbu esom z druhého podania, ale brejku neunikla. Hantuchová potvrdila z 15:30 a po chvíli už bolo 5:2. Ivanovičová v siedmej hre nezískala ani fiftín, na jej konci spáchala svoju 9. dvojchybu v zápase. Už nedostala šancu na obrat.

V dueli o cennú trofej nastúpi Nemke Sabine Lisickej, s ktorou má priaznivú bilanciu 1:0.

Hantuchová po postupe do finále v Birminghame žiarila spokojnosťou. "Veľmi sa teším, že som postúpila do ďalšieho singlového finále. Víťazstvo nad Ivanovičovou zaraďujem medzi moje najcennejšie v tejto sezóne. Tretí set bol z mojej strany naozaj super. Po dažďovej prestávke nebolo jednoduché vrátiť sa opäť na dvorec, no zvládla som to na jednotku. V dôležitých momentoch som dokázala zahrať výborné údery. Ani sa nepamätám, kedy som naposledy v nejakom zápase odvrátila 18 brejkbalov. Je to dôkaz toho, že hrám s veľkým sebavedomím a veľmi dobrý signál pred blížiacim sa Wimbledonom. Už po víťazstve nad svetovou jednotkou Caroline Wozniackou na antukovom Roland Garros som hovorila, že keď hrám dobre, nezáleží na tom, kto stojí na druhej strane dvorca. Dnes sa to opäť potvrdilo. Prvé dva sety neboli úplne ideálne, no v tom rozhodujúcom som sa rozohrala k super výkonu," povedala Hantuchová, ktrej prestávka v úvode tretie setu neprišla príliš vhod.

"Po zisku druhého setu som bola správne nabudená. Prestávka ma príliš nepotešila, no musela som sa tým vyrovnať. V Birminghame bola dnes strašná kosa, čo neprospelo môjmu ramenu, podmienky však boli pre obe hráčky rovnaké," dodala Hantuchová, ktorá vo finále očakáva ťažký zápas.

"Lisická tu hrá celý týždeň veľmi dobre, tráva jej vyhovuje a bude nepríjemná. Ja sa musím sústrediť na seba a vynasnažím sa odovzdať maximum. Nebudem pod žiadnym tlakom, veď už postup do finále je viac, ako som pred turnajom čakala. Určite zabojujem o prvý titul na tráve."

Daniela Hantuchová (SR-4) - Ana Ivanovičová (Srb.-2) 6:7 (2), 6:3, 6:2 za 151 minút

Sabine Lisická (Nem.) - Šuaj Pcheng (Čína-3) 6:3, 6:1

• Zdroj: TASR, SITA