Ruska Kaniskinová má zlatý hetrik v chôdzi na 20 km

Oľga KaniskinováOľga Kaniskinová Zdroj: SITA

DÄGU - Jedinú disciplínu, chôdzu na 20 km žien, mal na programe piaty deň svetového šampionátu atlétov v kórejskom Dägu. Zažiarila Ruska Oľga Kaniskinová, ktorá zlomila aj históriu MS v tejto disciplíne s tretím titulom za sebou, čo sa žiadnej žene dosiaľ nepodarilo.

 

Kaniskinová dosiahla čas 1:29:42, striebro si vybojovala Číňanka Liu Hong 1:30:00, bronz ďalšia Ruska Anisia Kirdiapkinová 1:30:13. Slovenská zástupkyňa Mária Czaková obsadila 31. miesto s 1:39:07 h.

 

Počasie bolo pre ženy krúžiace na dvojkilometrovom okruhu neúprosné, slnko pripekalo, našťastie sa z blízkeho parku o ne opieral aspoň mierny vietor. Veľké dusno spôsobilo, že Kaniskinová sa nezmyselne na čelo nehrnula a už medzičas na 10 km napovedal (46:16), že pozoruhodnejší výkon sa nezrodí. Ruska zaútočila vtedy, keď bolo treba, po 14. km sa odpútala od svojej krajanky Kirdiapkinovej a v strojovom rytme pochodovala v ústrety svojho veľkého triumfu. Rusky v pretekoch dominovali, no nie celú trať a v trojici, ako mnohí predpokladali. Do ich úmyslu vyniknúť tak, ako vlani na ME v Barcelone, sa im vplietla únava Sokolovovej od 13. km, v konečnom poradí 11-tej (1:32:13), a aj nasadenie Číňanky Liu Hong, ktorá si s vycibrenou technikou došla za striebornou medailou a Kirdiapkinovú odsunula na tretiu pozíciu pred 18. km.


Oľga Kaniskinová nastupovala na štart s jediným cieľom, stať sa prvou ženou, ktorá by v jednom rade tretíkrát zvíťazila na MS po Osake a Berlíne. Olympijská víťazka z Pekingu nazbierala tituly na všetkých vrcholných podujatiach predchádzajúcich rokov a aj vlani v Barcelone bola na čele hviezdneho ruského tria, ktoré dominovala na dvadsiatke.

 

"V porovnaní s Osakou a Berlínom toto boli naozaj veľmi zložité preteky," povedala Oľga Kaniskinová a dodal: "Pripravovali sme sa na vlhkosť a dusno, nie na slnko, ktoré sa pridalo, aby nám chodkyniam strpčilo život. Mala som problém so zápalom nosom, dva týždne som sa s tým trápila a len päť dni pred šampionátom sa mi uľavilo. Toto bola príčina, prečo som sa ťažšie presadila. V pláne som rátala s tým, že prvú polovicu pretekov budem v čelnej skupine, bez snahy o trhák, a potom sa pokúsim zrýchliť a uniknúť. Až do konca som si však nebola istá víťazstvom. Aj hrozba červeného terčíka a diskvalifikácie vo finiši vždy vzniká. Dôležité bolo, že som si udržala odstup od prenasledovateliek a mohla kontrolovať svoju pozíciu. Kóreu som si zamilovala, aj organizátori si splnili svoje povinnosti. Už mám na svojom konte veľa zlatých medailí, no jedno víťazstvo mi predsa len v zbierke chýba, triumf v pretekoch Európskeho pohára."

 

Medzi 50 štartujúcimi sa snažila splniť základný cieľ a dôjsť čestne do cieľa slovenská chodkyňa Mária Czaková (22). Už podľa jej osobného a sezónneho maxima (1:37:56) bolo zrejmé, že sa ťažko presadí, len tri chodkyne mali pri porovnaní sezónnych časov slabší výkon na konte ako ona. Na trati vydala všetky sily, podala statočný výkon a ako 31. časom 1:39:07 vyčarila v cieli zo seba úsmev spokojnosti i úľavy. Na 10. km ešte figurovala na 45. mieste (49:27) a jej posun vpred bol pozoruhodný. V cieli klasifikovali 40 chodkýň, štyri sa vzdali, šesť diskvalifikovali.

 

"Bolo to jedno z mojich najlepších vystúpení na 20 km v živote. Hoci išlo o vrcholné podujatie, dokázala som sa sústrediť a udržať na trati tempo. Predtým na mňa vždy okolo 14. kilometra doľahla kríza. Tentoraz som nijakú nemala. Od našich chalanov dvadsiatkárov som dostala radu, aby som tempo neprepálila a išla si po svojom. Oplatilo sa. Zo svojich premiérových MS mám dobrý pocit. Pomohlo mi, že som bola pred šampionátom na svetovej letnej univerziáda v Číne, takže na klimatické podmienky som sa dobre adaptovala," uviedla odchovankyňa nitrianskej chôdze.

 

Aj Czakovej tréneri Martin Pupiš a Matej Spišiak vyjadrili s účinkovaním svojej zverenky spokojnosť. "Mali sme mierne obavy z toho, že štartovala len 12 dní po univerziáde. Dvadsať kilometrov je totiž pre ňu stále veľa. Ale zvládla to a predstihla napríklad aj oveľa skúsenejšiu Češku Schindlerovú, medailistku z ME do 22 rokov," hodnotil aj za svojho kolegu Martin Pupiš. "Dosiahla druhý najlepší výkon v živote a to na veľkom podujatí a v nie ideálnych podmienkach. Keďže mala len o 4 sekundy splnený B-imit, pochopiteľne, naše očakávania nemohli byť veľké. Ukázala však, že účasť na olympiáde v Londýne nemusí byť len štatistický záznam, keďže sa priblížila k výsledkom jej slovenských predchodkýň na MS, ktoré boli považované za neporovnateľne talentovanejšie."

 

Chôdza žien na 20 km: 1. Oľga Kaniskinová (Rus.) 1:29:42, 2. Liu Hong (Čína) 1:30:00, 3. Anisia Kirdiapkinová (Rus.) 1:30:13, 4. Elisa Rigaudová (Tal.) 1:30:44, 5. Šenjie Siejang (Čína) 1:31:14, 6. Susana Feitorová 1:31:26, 7. Ana Cabecinhová (obe Port.) 1:31:36, 8. Kristina Saltanovicová (Lit.) 1:31:40, 9. Beatriz Pascualová (Špan.) 1:31:46, 10. Ines Henriquesová (Por.) 1:32:06, ...31. Mária Czaková (SR) 1:39:07

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy