Kofler víťazom kvalifikácie 1. dielu Turné štyroch mostíkov

Andreas KoflerAndreas Kofler Zdroj: SITA

OBERSTDORF - Víťazom štvrtkovej podvečernej kvalifikácie na piatkový úvodný diel 60. ročníka Turné štyroch mostíkov (T4M) sa v nemeckom Oberstdorfe stal Rakúšan Andreas Kofler. Dvadsaťsedemročnému lídrovi Svetového pohára (SP) namerali 142 metrov, za čo dostal od rozhodcov známku 149,9 bodu. Ďalšie štyri priečky patrili Nórom, na medailových pozíciach boli zo severanov druhý Anders Bardal (147,3 b), tretie miesto obsadil Tom Hilde (141,9 b).

Prvých desať skokanov v aktuálnom poradí SP mali vopred zabezpečenú miestenku do 1. kola hlavnej súťaže. Toto pravidlo veľmi "pomohlo" Poliakovi Kamilovi Stochovi, ktorý síce v konkurencii 67 pretekárov skončil až na 61. mieste (85,1 b), vďaka svojmu postaveniu v elitnej desiatke vo Svetovom pohári (aktuálne 7.) nebude chýbať v piatkovom 1. kole. Vo štvrtkovej kvalifikácii sa v náročných podmienkach nedarilo viacerým špičkovým skokanom: obhajcu celkového prvenstva na Turné štyroch mostíkov Thomasa Morgensterna z Rakúska klasifikovali na 41. priečke, hneď za ním bol Nemec Richard Freitag, na 46. mieste skončil vlani celkovo druhý na T4M Švajčiar Simon Ammann. Slovensko nemá na jubilejnom 60. ročníku Turné štyroch mostíkov svoje zastúpenie.

Ako je známe, v 1. kole hlavných súťaží sa už tradične na T4M skáče tzv. k. o. systémom (víťaz kvalifikácie s päťdesiatym skokanom, druhý z kvalifikácie so 49. skokanom v poradí atď.). Do finálového 2. kola postúpi 25 víťazov vzájomných súbojov a piati zdolaní pretekári s najvyšším počtom bodov. Spomenutá tridsiatka skokanov si zabezpečí body do hodnotenia Svetového pohára.

Turné štyroch mostíkov (T4M) 2011/2012 - výsledky štvrtkovej kvalifikácie na mostíku HS-137 v nemeckom Oberstdorfe (1. kolo hlavnej súťaže je na programe v piatok 30. decembra o 16.30 h): 1. Andreas Kofler (Rak.) 149,9 bodu (142 m), 2. Anders Bardal 147,3 (138,5 m), 3. Tom Hilde 141,9 (133 m), 4. Rune Velta 137,5 (131 m), 5. Vegard-Haukö Sklett (všetci Nór.) 133,7 (129 m), 6. Denis Kornilov (Rus.) 131,8 (131 m)