VIDEO Tragédia v ski crosse: Kanaďan Zoricic neprežil pád

Nick Zoricic neprežil pádNick Zoricic neprežil pád Zdroj: SITA

GRINDELWALD - Svetový pohár v ski crosse pokračoval počas víkendu ďalším kolom Svetového pohára vo švajčiarskom Grindelwalde. Sobotňajšie preteky však museli ukončiť po tom, čo na následky zranení zahynul Kanaďan Nick Zoricic (29). Ten nezvládol posledný skok pred cieľom. Ani okamžitý lekársky zásah už nestačil. Podľa televíznej stanice ARD bol príčinou smrti zlomený väz.

Zoricic vo štvrtej osemfinálovej jazde na záverečnom skoku minul cieľovú bránu a dopadol do ochrannej siete. Rodák zo Sarajeva zostal bezvládne ležať na snehu, lekári sa ho snažili na mieste oživiť, ale márne. Po 45 minútach Zoricice prepravil vrtuľník do nemocnice.

"Napriek resuscitácii v čase 12:35 zraneniam podľahol. Muselo dôjsť k ťažkému poškodeniu mozgu," uviedla vo vyhlásení Medzinárodná lyžiarska federácia.

"Bola to chyba jazdca, potvrdili mi to športovci. Pri cieľovom skoku príliš riskoval. Kanadský tím prechádzal okolo mňa so slzami v očiach," cituje slová rakúskeho reportéra internetový portál sport10.at.

Zoricic najprv začal so zjazdovým lyžovaním, ski crossu sa venoval tri roky. Vo Svetovom pohári sa dvakrát presadil na stupne víťazov, vlani bol druhý v rakúskom St. Johanne a tento rok v januári tretí v Les Contamines. Na majstrovstvách sveta v Deer Valley pred rokom skončil ôsmy.

Podľa agentúry SID ide o prvú obeť, ktorú si pomerne mladá lyžiarska disciplína vyžiadala. Akrobatické lyžovanie však v tejto sezóne už zažilo druhú tragédiu a znovu zasiahla kanadský tím. V januári zomrela bývalá majsterka sveta na U-rampe Sarah Burkeová, ktorá utrpela vážne zranenia na tréningu.

V nedeľu mal v Grindelwalde Svetový pohár vyvrcholiť záverečnými pretekmi. FIS však podujatie zrušila a pripočítala lyžiarom výsledky z kvalifikácie, ktorú vyhral Slovinec Filip Flišar a vďaka tomu si zaistil celkové prvenstvo v seriáli. Doteraz vedúceho Kanaďana Bradyho Lemana, ktorý zajazdil v piatok až štrnásty čas, predstihol v konečnom poradí o 39 bodov.

• Zdroj: športky, ts, ČTK, TASR, youtube