VIDEO Portugalsko udržalo šancu na postup po dráme s Dánskom

Silvestre Varela strieľa rozhodujúci gól PortugalskaSilvestre Varela strieľa rozhodujúci gól Portugalska Zdroj: SITA

ĽVOV - B-skupina futbalového európskeho šampionátu ponúkla v ukrajinskom Ľvove dramatický súboj Dánska s Portugalskom. Po záverečnom hvizde mali viac dôvodov na spokojnosť hráči z Pyrenejského polostrova, ktorí si po výsledku 3:2 pripísali prvé body do tabuľky a zostali v hre o postup do štvrťfinále. Dúfať môžu stále aj Dáni, keďže v prvom stretnutí prekvapili Holandsko.

Skóre zápasu otvoril v 24. minúte obranca Realu Madrid Pepe, ktorý sa presadil hlavou po rohovom kope. Dvojgólové vedenie zariadil kanonier Postiga v 36. minúte po ukážkovej prihrávke Naniho. Už o päť minút však znížil dlháň Bendtner, ktorý nemal problémy doraziť loptu do opustenej bránky. Šancu rozhodnúť mal v 78. minúte Cristiano Ronaldo, ale zahodil "nemožné". Následne sa potvrdilo známe "nedáš-dostaneš" a Bendtner druhým gólom vyrovnal. Porutgalsko okamžite začalo veľký nápor a ten vyústil do víťazného gólu z kopačky striedajúceho Varelu.

Tímy z B-skupiny budú tretíkrát v akcii v nedeľu 17. júna. V jednotnom čase o 20.45 SELČ si Portugalsko zmeria sily s Holandskom, Dánsko ukončí pôsobenie v skupinovej fáze zápasom proti Nemecku.

Dánsko - Portugalsko 2:3 (1:2)
Góly: 41. a 80. Bendtner - 24. Pepe, 36. Postiga, 87. Varela. Rozhodcovia: Thomson - Ross, Rose (všetci Škót.), ŽK: J. Poulsen, Jacobsen - Meireles, Ronaldo, 30.000 divákov.

Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist, Zimling (16. J. Poulsen) - Rommedahl (60. Mikkelsen), Eriksen, Krohn-Dehli (90. Schöne) - Bendtner

Portugalsko: Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (86. Varela), Veloso, Moutinho - Nani (89. Rolando), Postiga (64. Oliveira), Ronaldo

Po nešťastnej prehre s Nemeckom visel nad Portugalčanmi imperatív zvíťaziť, aby mali šancu zabojovať o postup do štvrťfinále. Ronaldo a spol. sa preto od úvodu snažili hráčov Dánska vysoko napádať a donútiť ich k chybám, v ofenzívnom rozlete ich však brzdili množiace sa nepresné prihrávky. Dáni sa pridržiavali taktiky, ktorá slávila úspech v ich víťaznom meraní síl s Holandskom, zodpovedne bránili a snažili sa vyrážať do brejkov. Portugalčania však postupne prevzali opraty do svojich rúk. Ronaldo sa z priameho kopu z ostrého uhla zastreľoval a tak streleckú smolu "selecaa" prelomil až v 24. minúte jeho spoluhráč z Realu Madrid Pepe. Veloso zahral rohový kop na bližšiu žrď, Pepe ideálne vyskočil a hlavou nezadržateľne otvoril skóre - 0:1. V 34. minúte mohli Portugalčania zvýšiť náskok, ale Ronaldov priamy kop v nádejnej pozícii spoza šestnástky zblokoval múr. V 36. minúte zaspala dánska obrana, Nani mal na pravej strane dostatok času na presnú prihrávku na Postigu, ktorý tieňovo bránený pohotovo prekonal Andersena - 0:2. Dáni sa však z ojedinelej akcie v prvom polčase dostali späť do hry, keď Bendtner po centri Krohna-Dehliho zblízka hlavou sklepol loptu do opustenej brány - 1:2.

V 50. minúte Dáni zbytočne stratili loptu, čo využil Postiga a perfektnou prihrávkou našiel vo voľnom priestore Ronalda. Výpad hviezdneho kanoniera do rozhodenej obrany sa však skončil jeho nie veľmi prudkou strelou, s ktorou si Andersen poradil. Dáni sa po zmene strán snažili o vyrovnanie a vytvorili si niekoľko šancí. V 62. minúte Patricio "vytlačil očami" strelu Kvista, ktorá o centimetre minula ľavú žrď jeho brány. O desať minút si Bendtner v šestnástke elegantne spracoval loptu, ale ľavačkou minul bránu. V snahe súpera o útočenie sa Portugalčanom otvárali okienka a jedno z nich mohol v 78. minúte potrestať Ronaldo, ale v čistej šanci sám pred Andersenom poslal loptu trestuhodne vedľa brány. Opäť sa potvrdilo staré známe pravidlo nedáš-dostaneš, keď Pepe po centri Jacobsena nedoskočil Bendtnera a ten hlavou aj s prispením žrde svojím druhým gólom v zápase vyrovnal - 2:2. Portugalčania sa vo veľkom počte vyrojili do útoku a napokon sa im podarilo strhnúť víťazstvo na ich stranu. Hrdinom sa stal striedajúci Varela, ktorý sa presadil len po niekoľkosekundovom pobyte na ihrisku a nekompromisnou strelou k ľavej žrdi rozhodol - 2:3.

Morten Olsen, tréner Dánska: "Prišli sme o bod pár minút pred koncom zápasu, takže v našom tíme vládne obrovské sklamanie. Po zápase s Holandskom sme boli šťastní my, teraz sa teší súper. O postup zabojujeme proti Nemecku, aj keď to nebude ľahké."

Paulo Bento, tréner Portugalska: "Ukázali sme ohromnú silu a charakter, že sme dokázali odpovedať na vyrovnávajúci gól Dánska. O našom víťazstve sme však mohli rozhodnúť skôr, mali sme na to dostatočný počet šancí. Som rád, že mužstvo prelomilo streleckú smolu, ktorú malo v prvom zápase i pred šampionátom. Verím, že náš výkon vygraduje proti Holandsku."

Pepe (obranca Portugalska, autor 1. gólu): "Mal som to šťastie, že už som skóroval aj proti Turecku na predchádzajúcich majstrovstvách Európy. Dnes som opäť dokázal pomôcť nášmu tímu, ale najdôležitejšie je, že sme napokon dosiahli víťazstvo. Preukázali sme tú pravú vôľu oddať sa spoločnému cieľu v podobe úspechu."

• Zdroj: športky, ts, TASR, SITA, videa.hu