Nyadová sa opäť pokúša preplávať z Havany do Florida Keys

Diana Nyadová
Diana Nyadová

HAVANA - Americká vytrvalostná plavkyňa Diana Nyadová odštartovala svoj ďalší pokus o prekonanie rekordu a odplávanie 166 kilometrov medzi Havanou a Florida Keys bez ochrannej klietky.

Nyadová sa v kubánskom hlavnom meste necelý týždeň pred svojimi 63. narodeniami rozlúčila s posádkou sprievodnej lode výkrikom: "Dovidenia, priatelia! Odvahu!" Nyadová sa už niekoľkokrát pokúšala o preplávanie tejto trasy. V lete 2010 jej pokus znemožnilo nepriaznivé počasie. Pred rokom jej pokus negatívne ovplyvnil astmatický záchvat a pri ďalšej snahe ju z vody vyhnali bolestivé a nezbepečné zranenia od medúz. Proti medúzam si Nyadová tentokrát pripravila aj nový plavecký oblek, ktorý má otvory iba pre oči, nos a ústa. "Treba sa poučiť z vlastných chýb. Nerobím to predsa po prvý raz," mieni Nyadová. "Potrebujeme trochu šťastia, ale myslím si, že sme vyriešili všetky problémy."

      
Člen Nyadovej tímu však napriek tomu na sociálnej sieti oznámil, že plavkyňu zasiahla medúza - nie však taká nebezpečná ako tá, čo ukončila jej vlaňajší pokus. Nyadová po ošetrení pokračovala vo svojom ďalšom pokuse o rekord a po štyroch hodinách vo vode mala "dobrú náladu". Američanka predpokladá, že na celú trasu z Kuby do USA bude potrebovať minimálne 60 hodín.
      
Nyadová sa po prvý raz pokúsila túto trať zaplávať už v roku 1978 ako 28-ročná. Vtedy ju však pri neúspešnom pokuse chránila klietka proti žralokom.


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA