Slovensko má zlato z MS, Velits vyhral tímovú časovku

Tím Omega Pharma-Quickstep vyhral tímovú časovkuTím Omega Pharma-Quickstep vyhral tímovú časovku Zdroj: SITA

LIMBURG - Úvodný deň 79. majstrovstiev sveta cestných cyklistov v holandskom Limburgu priniesol pre Slovensko obrovský úspech.

V časovke profesionálnych tímov Elite si vybojoval zlato Peter Velits s belgickou stajňou Omega Pharma-QuickStep. Na cenný kov siahal aj taliansky Liquigas-Cannondale s Petrom Saganom, ktorý dlho viedol, no nakoniec sa mu ušla iba "zemiaková medaila".

Pre Petra Velitsa je to už druhá zlatá medaila zo svetových šampionátov. Na majstrovstvách v roku 2007 v nemeckom Stuttgarte triumfoval v pretekoch s hromadným štartom v kategórii do 23 rokov.

"Je to naozaj skvelý pocit, všetci v tíme sme šťastní. Do pretekov sme išli s tým, že chceme získať medailu, uvedomovali sme si, že na to máme. Stálo nás to síce veľa práce, ale dosiahli sme náš cieľ. Pomohlo, že máme v tíme štyroch - piatich špecialistov na časovky. Navyše, v družstve sú štyria majstri svojich krajín. Musím povedať, že tím bol veľmi dobre postavený, silný, ale aj rozumný. V pretekoch bolo potrebné šetriť sily, preto sme išli s nejakou rezervou a až na poslednom kopci sme išli naplno," povedal Peter Velits.

Omega zvládla 53,2 kilometrov dlhú trať zo Sittardu do Valkenburgu aan de Geul za 1:03:17,03 hodiny. Na druhej priečke skončila americká stajňa BMC Racing so stratou 3,16 sekúnd a bronz si vyjazdili pretekári austrálskeho tímu Orica GreenEdge (+47,01 s). Liquigas nakoniec obsadil štvrté miesto s vyše minútovým mankom.

Cyklisti Omega Pharma-QuickStep v zložení Tom Boonen (Bel.), Sylvain Chavanel (Fr.), Tony Martin (Nem.), Niki Terpstra (Hol.), Kristof Vandewalle (Bel.) a úradujúci slovenský časovkársky šampión Peter Velits predviedli bezchybnú, ukážkovú časovku. Počas celej trate disciplinovane striedali na čele a nestratili tempo. Na všetkých medzičasoch boli najrýchlejší a do cieľa prišli ako jediný tím všetci šiesti pretekári naraz, pričom mali rýchlostný priemer nad 50 kilometrov za hodinu. Po nich boli na trati ešte tímy BMC, Orica a Sky. Z tejto trojice zostali v boji o zlato už len pretekári BMC, ktorí na treťom medzičase 15 km pred cieľom strácali necelých deväť sekúnd. V závere ešte vybičovali tempo, no na Omegu to nakoniec nestačilo.

"Na trati boli tri také reálne kopce. V každom z nich sa dalo ísť rýchlo a rozbiť tím, preto sme tie kopce brali s rezervou. Keď sme vyšli na ten posledný, išli sme, čo to dalo. Je vidieť, že všetky tímy zobrali časovku družstiev veľmi vážne a táto súťaž je kvalitne obsadená. Je dobre, že UCI sa rozhodla utvoriť ju a ešte lepšie, že náš tím v nej získal zlatú medailu," doplnil spokojný P. Velits.

Časovka družstiev mužov na 53,2 km: 1. Omega Pharma-QuickStep (Bel.) - Tom Boonen (Bel.), Sylvain Chavanel (Fr.), Tony Martin (Nem.), Niki Terpstra (Hol.), Kristof Vandewalle (Bel.), Peter VELITS (SR) 1:03:17 h, 2. BMC Racing (USA) - Alessandro Ballan (Tal.), Philippe Gilbert (Bel.), Taylor Phinney (USA), Marco Pinotti (Tal.), Manuel Quinziato (Tal.), Tejay Van Garderen (USA) +3 s, 3. Orica GreenEdge (Aus.) - Sam Bewley (N.Zéland), Luke Durbridge (Aus.), Sebastian Langeveld (Hol.), Cameron Meyer (Aus.), Jens Mouris (Hol.), Svein Tuft (Kan.) +47, 4. Liquigas-Cannondale (Tal.) - Peter SAGAN (SR) +1:05, 5. Rabobank (Hol.) +1:08, 6. Movistar (Šp.) +1:18, 7. Kaťuša (Rus.) +1:19, 8. Radioshack-Nissan (Lux.) +1:21, 9. Sky Pro Cycling (V.Brit.) +1:32, 10. Garmin - Sharp (USA) +1:35

• Zdroj: SITA, TASR, steephill.tv