Bosniaci aj Lotyši potvrdili v kvalifikácii úlohy favoritov

Edin Džeko pri ofenzívnej aktivite Edin Džeko pri ofenzívnej aktivite Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Lotyšskí futbaloví reprezentanti zaznamenali v zápase kvalifikácie MS 2014 prvé víťazstvo, keď si pred vlastnými fanúšikmi poradili s Lichtenštajnskom 2:0. Pobaltská krajina zároveň získala prvé body do tabuľky G-skupiny. O góly sa postarali Kamešs a Gauračs.

V Rige už viedol tím hlavný tréner Aleksandrs Starkovs, ktorý v Bratislave, kde Lotyši prehrali 1:2 chýbal po operácii. Prvý reprezentačný gól strelil Kamešs, v druhom polčase sa presadil aj striedajúci útočník Torpeda Moskva Gauračs. Duel mal zvláštnu príchuť pre Artema Rudnevsa, ktorému sa dostalo kritiky od kapitána Kasparsa Gorkšsa pre nedostatok "vlastenectva".

"Zápas bol dôležitý pre tím aj pre mňa osobne. Získali sme prvé body a ja som ukázal, že za reprezentáciu hrám celým srdcom aj dušou," vrátil sa ešte k situácii Rudnevs.

Na čele skupiny sa s desiatimi bodmi udržali futbalisti Bosny a Hercegoviny, ktorí potvrdili dobrú formu pohodlným triumfom nad Litvou 3:0. Do streleckej listiny sa ešte v prvom polčase zapísali Ibiševič, Džeko a Pjanič.

Tréner Bosny Safet Sušič neskrýval po zápase spokojnosť: "Dali sme tri góly v rýchlom rozpätí 15 minút ešte v prvom polčase. V druhom dejstve to už bolo vyrovnanejšie, ale mali sme náskok a bez problémov ho udržali. Podarilo sa nám naplniť cieľ, ktorý sme mali v tomto roku a to bolo získať desať bodov zo štyroch zápasov."

Bosna a Hercegovina - Litva 3:0 (3:0)
Góly: 29. Ibiševič, 35. Džeko, 41. Pjanič. Rozhodoval: Zelinka (ČR), ŽK: Panka, Žaliukas (obaja Lit.)

Bosna a Hercegovina: Begovič - Spahič, Mujdža (59. Vršajevič), Vranjes - Pjanič (66. Stevanovič), Misimovič, Zahirovič, Salihovič, Lulič (76. Zukanovič) - Ibiševič, Džeko

Litva: Karčemarskas - Kijanskas, Žaliukas, Klimavičius, Borovskis, Stankevičius - Šemberas, Radavičius (46. Šernas), Panka (85. Pilibaitis) - Labukas (66. Rimkevičius), Novikovas

Lotyšsko - Lichtenštajnsko 2:0 (1:0)
Góly: 29. Kamešs, 77. Gauračs. Rozhodoval: Kovács (Rum.), ŽK: Rugins, Kamešs - Wieser, Kaufmann, ČK: 60. Kaufmann.

Lotyšsko: Vanins - Bulvitis, Rugins, Ivanovs, Gorkšs - Laizans (65. Gauračš), Fertovs, Cauna - Verpakovskis (84. Zjuzins), Rudnevs, Kamešs (74. Višnakovs)

Lichtenštajnsko: Bicer - Oehri, Kaufmann, Quintans, Stocklasa - Burgmeier, Erne (80. Kieber), Hasler (85. Eberle), Wieser, Polvenino - Christen