Trnava sa odlepila z dna, zadymené derby na Slovane rozhodol Gašparík

Fanúšikovia ŠK Slovan Bratislava sa postarali o prerušenie 123. derbyFanúšikovia ŠK Slovan Bratislava sa postarali o prerušenie 123. derby Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Šlágrom 15. kola futbalovej Corgoň ligy bol zápas na bratislavských Pasienkoch. Slovan Bratislava privítal vo veľkom derby odvekého rivala Spartak Trnava. Tentokrát však mal duel mimoriadne špecifický náboj, líder tabuľky hostil posledný tím. Trnava však zaskočila favorita zápasu a po jedinom góle Gašparíka zvíťazila 1:0, získala tri body a odlepila sa z dna tabuľky.

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 0:1 (0:0)
Gól: 48. Gašparík. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Kladrubský, Gorosito, Žofčák - Hanzel, Vlasko, Rusov, 3853 divákov.

Slovan: Putnocký - Pauschek (75. Bagayoko), Gorosito, Kolčák, Lukšík - Kladrubský - Žofčák, Grendel (82. Mészáros), Milinkovič - Halenár, Ledesma (46. Hlohovský)

Spartak: Rusov - Habánek, Janečka, Čvirik, Hanzel - Karhan - Sabo (90.+1 Gross), Čarnota, Vlasko (84. Pavelka), Gašparík - Schranz (67. Mikovič)

Hlavný rozhodca Vladimír Vnuk musel zápas v druhom polčase približne na 15 minút prerušiť po tom, ako fanúšikovia Slovana odpálili na tribúne dymovnice, ktoré zhoršili viditeľnosť na hracej ploche.

Zverenci trénera Pavla Hoftycha odplatili súperovi domácu prehru 0:1 zo 4. kola a odpútali sa z posledného miesta tabuľky, na ktoré spadol FC Nitra. Klub spod Zobora má k dispozícii súboj s Myjavou a na Trnavu stráca jeden bod. V skutočnosti je však jeho manko až štvorbodové, pretože tri body odrátajú Nitranom dodatočne po skončení súťaže. Slovan môže v prípade víťazstva bodovo dorovnať jeden z dvojice jeho prenasledovateľov MŠK Žilina i FK Senica, ktorých čakal vzájomný duel na Záhorí.

Samuel Slovák, tréner Slovana Bratislava: "Gratulujem súperovi, ktorý nám dnes vrátil prehru z Trnavy. Zápas sme si prehrali hlavne v osobných súbojoch, v ktorých sme neboli dostatočne dôrazní. Mali sme nejaké pološance, ale nebolo nám súdené dať gól. Potvrdilo sa, že derby nemá favorita. Trnava hrala naozaj dobre."

Pavel Hoftych, tréner Spartaka Trnava: "Chceli sme hrať od začiatku aktívne a tým prekvapiť súpera. Myslím, že sa nám to podarilo. Musím pochváliť mladého Rusova, ktorý chytal naozaj výborne a aj vďaka nemu dnes z Bratislavy vezieme tri body. Po prestávke sme strelili gól a koncentráciu hráčov nenarušila ani 'smogová' prestávka."

ONLINE KOMENTÁR:

90+. min: Asi posledný závar pred Rusovom, Trnavčani ho ustáli a jeho fanúšikovia už spievajú oslavný chorál.

90+. min: Sabo opúšťa trávnik, nahradil ho Gross. Slovanistom sa vôbec nepáči počínanie rozhodcu, ktorý prerušil nezmyselne hru. Žltá karta pre Žofčáka.

90. min: Oficiálny nadstavený čas je 5 minút. Práve začal.

90. min: Diváci už sa dožadujú konca zápasu. Niektorí od zimy, iní aj kvôli radosti z výsledku. Nikto v skutočnosti nevie, aký je čas. Iba rozhodca. Ale už zrejme riadny čas uplynul.

90. min: Trnava sa trochu osmelila, hrá sa pri bránke Putnockého, hostia umne držia loptu.

90. min: Po dlhom čase nedovolený zákrok na trnavského hráča, Karhanov priamy kop z veľkej vzdialenosti obranu neohrozil.

90. min: Z ojedinelej akcie tvrdý volej Mikoviča, Putnocký vyrazil a v útočnej akcii opäť Slovan.

90. min: Trnava bráni vedenie zubami-nechtami. Za cenu zdržovania, ošetrovania a všetkých taktických vecí.

90. min: Navrátilec do trnavského A-tímu  Pavelka dostáva šancu, tréner Hoftych stiahol Vlaska.

90. min: Nápor domáceho tímu vrcholí, obrana hostí stále odoláva. Bez väčších ťažkostí.

90. min: Striedanie na domácej strane, Grendela vymenil Mészáros.

90. min: Mladý gólman Rusov veľmi dlho rozohráva každý odkop a rozhodcovi došla trpezlivosť. Dal mu žltú kartu.

90. min: 3853 divákov. Taká je oficiálna návšteva na tomto zápase. Reálny odhad hovorí možno niečo o dvoch tisíckach, maximálne.

90. min: Trnavčania sa zamerali na poctivú defenzívu, Slovan hľadá medzierky v obrannej "pavučine". Vlasko sa dostal do konfliktu s Gorositom, obaja inkasovali žltú kartu.

90. min: Bagayoko nahradil na pravej strane obrany Pauscheka. Tesne predtým veľká šanca na vyrovnanie, ale Žofčák lavačkou netrafil prázdnu bránku.

90. min: Riadny hrací čas už oficiálne skončil, ale hrať sa bude ešte asi 15-20 minút.

89. min: Hra sa odohráva v strede ihriska, Trnava čaká na rýchle brejky a chyby súpera. Slovan sa snaží o akýsi tlak, ale vôbec sa mu nedarí kombinácia.

86. min: Žofčákov center nenašiel nikoho, lopta preletela cez celé pokutové územie.

83. min: Prvé striedanie hostí, Mikovič nahradil Schranza.

83. min: Slovan vstúpil do hry aktívnejšie, po rohu sa k zakončeniu dostal Kladrubský, ale jeho nožničky sa neujali.

82. min: Dym sa "stratil", rozhodcovská lopta v strede ihriska a pokračuje sa v zápase.

78. min: Konečne vidíme sveteľnú tabulu, na ktorej svieti 78. minúta.

65. min: Rozhodca zvolal kapitánov, trénerov aj organizátorov a prebieha debata, čo ďalej. Trnavčania už odchádzajú do šatní, niektorí totiž nemajú žiadne bundy a je im poriadna zima. Nasledujú ich aj domáci futbalisti. Oba tímy už boli pri bránke, keď ich rozhodca opäť zavolal späť. Tak teraz je to trošku komédia.

65. min: Nehrá sa už takmer 10 minút, ešte stále nie je vidieť viac ako polovicu trávnika. Miestny DJ veľmi promptne zaradil pesničku "Kým stúpa dym" od IMT Smile.

65. min: Hra je prerušená, nad hracou plochou obrovský mrak dymu z pyrotechniky a takmer nulová viditeľnosť. Rozhodcovia poslali hráčov k lavičkam a dohadujú sa.

63. min: Gašparík zásobuje spoluhráčov perfektnými centrami a obrana domácich sa musí mať na pozore.

62. min: Opäť pyrotechnické pomôcky na tribúne a samozrejme aj žiadosť hlásateľa o jej  nepoužívanie.

61. min: Slovanisti preberajú iniciatívu, ale stále im chýba presnosť prihrávok. Len veľmi ťažko sa bez toho dostanú do väčších šancí.

58. min: Rohový kop Slovana nebezpečnú šancu nepriniesol. Rovnako dopadla aj sólo akcia Milinkoviča.

55. min: Vlasko vyzvŕtal Lukšíka a vybojoval roh.

53. min: Diváci vedľa nás na hlavnej tribúne začínajú byť pomaly nervózni, v hre Slovana dnes chýba myšlienka aj presné prihrávky.

52. min: Lukšík nepresne rozohral, Trnava okamžite založila protiútok, na ktorého konci bola slabá strela Gašparíka.

51. min: Slovanisti zatiaľ zostávajú pokojní a pokúšajú sa o postupný útok od svojej bránky.

48. min: A prave po jeho akcii z pravej strany padá prvý gól zápasu. Jednoducho prihral loptu do stredu Gašparíkovi, ten si ju spracoval, posunul a nechytateľne otvára skóre - 0:1!

48. min: Vlasko začal druhý polčas rovnako aktívne ako prvý, pohybuje sa na veľkom priestore.

46. min: Za striedačkami sa rozcvičujú ešte domáci Bagayoko a hostia Mikovič, Pavelka a Ciprys.

46. min: Ledesma v tomto zápase dohral a zostal v šatni. Na trávniku ho nahradí Hlohovský.

- Je tu koniec prvého polčasu, na ukazovateli skóre svietia dve nuly.

45+. min: Aj posledná akcia patrila hosťom, Sabo bol však pomalší ako brankár Putnocký pri dlhej prihrávke.

45. min: Najlepším hráčom doterajšieho priebehu je jednoznačne Vlasko. V poslednej minúte prvého polčasu sa krásne presadil cez trojicu protihráčov, škoda, že mu chýbali sily na strelu alebo prihrávku.

44. min: Halenárova individuálna akcia proti trojici Trnavčanov, jeho pokus ľavačkou z 12 metrov Rusov zneškodnil.

43. min: Sabo sa pekne uvoľnil a skúsil pozornoť Putnockého z 20 metrov.

42. min: Tempo hry opäť upadlo, o akú-takú zábavu sa starajú najmä fanúšikovské tábory.

40. min: Žltú kartu inkasoval za faul Hanzel, podobný priamy kop len z druhej strany mal aj Slovan. Milinkovičov center s prehľadom chytil Rusov.

38. min: K lopte sa postavili Karhan s Gašparíkom, najskúsenejší hráč na ploche to napokon skúsil priamou strelou, ale Putnockého neprekvapil.

37. min: Faul tesne pred šestnástkou Slovana, na trávniku menšie emócie. Žltú kartu dostal Kladrubský a Trnava ma zaujímavý priamy kop.

35. min: Nad štadiónom stojí dym z pyrotechniky a trošku sťažuje aktérom dianie na ploche. Medzitým menší oheň v belasom tábore, kde horí suvenír z tábora hostí.

33. min: Maličký Ledesma unikol po ľavej strane, ale Janečka mu nedal dýchať a napokon ani nedovolil zakončiť.

30. min: Trnava čoraz viac hrozí, opäť aktívny Vlasko, ktorý sa prekľučkoval až pred Putnockého. Ale na zakončenie už nemal priestor.

29. min: Habánek zostal po jednom zo súbojov na zemi, nehrá sa kvôli ošetrovaniu.

28. min: Vlasko mohol otvoriť skóre, jeho strela z hranice pokutového územia poriadne natiahla Putnockého, ale napokon zasahovať nemusel. Lopta išla tesne mimo.

24. min: Z ničoho nič sa do koncovky dostal po centri Halenár, ale zakončil iba nedôrazne vonkajším priehlavkom.

21. min: Pekna kombinácia Trnavy, Gašparík našiel na ľavom krídle Vlaska, ten z prvej prudkým prízemným centrom hľadal Schranza, ale chýbali mu asi dva kroky.

20. min: Tréner Slovák zrejme nie je spokojný s priebehom, poslal rozcvičovať troch náhradníkov.

18. min: Rovnakú štandartku kope vzápätí aj Trnava. Vlasko nepredĺžil Gašparíkov center a pri lopte opäť Slovan.

16. min: Žofčák vybojoval prvý rohový kop pre Slovan. Rozohral ho Milinkovič, ale Karhan hlavou odvrátil do bezpečia.

15. min: Pyrotechnická vložka Slovanistov, nad belasým kotlom množstvo dymu. Okrem toho "dotvárajú" atmosféru aj delobuchy.

12. min: Prvá vážnejšia príležitosť hostí, Schranz zakombinoval s Gašparíkom a domáca obrana odkopáva na roh. Center trafil hlavu Schranza, ale ten zamieril mimo bránky.

10. min: Kladrubský z podobnej vzdialenosti mieril iba tesne vedľa. Štadiónom to zahučalo.

9. min: Karhan sa už chystal na prvú strelu z veľkej vzdialenosti, ale bol zblokovaný.

8. min: Hra je plná nepresných prihrávok, zatiaľ je to skôr boj.

4. min: Prvý útočný výpad po ľavej strane, center Lukšíka odvrátil v poslednom momente pred Halenárom Janečka.

2. min: Viaceré nepresností na oboch stranách, ale Slovan zatiaľ neprešiel cez polovicu.

1. min: Výkop mali Trnavčania, domáci fanúšikovia začali zápas "papierovou argentínou".

- Tímy prichádzajú na trávnik, malé tábory fanúšikov si už vymieňajú "prvé pozdravy".

- Tréner Slovana Samule Slovák absolvoval debut na lavičke práve v prvom zápase proti Trnave a jeho zverenci zvíťazili na pôde súpera 1:0.

- Do úvodného výkopu zostáva ešte 10 minút, ale tribúny sa plnia iba veľmi veľmi veľmi pomaly. Zdá sa, že prevahu budú mať predsa len domáci, ich "kotol" sa postupne zaplnil.

- Na štadióne je 30 minút pred zápasom len pár desiatok ľudí. Väčšina fanúšikov Slovana je už myšlienkami alebo aj priamo v Prahe, kde nastúpi zajtra hokejový klub v šlágri KHL proti Levu. Veľký záujem nehlásili ani priaznivci hostí, ktorí sa boria s tragickými výkonmi a výsledkami Spartaka.

- Zápas už dlhé týždne sprevádzali rôzne mediálne vyhlásenia a náznaky bojkotu oboch fanúšikovských strán. Piatkový televízny termín, navyše aj sviatočný, kedy sa polovica Slovenska presúva z miesta na miesto, zrejme spôsobí, že na štadióne bude jedna z najnižších návštev v histórii týchto derby zápasov.

- Slovan je po 14. kole prvý so ziskom 26 bodov a skóre 21:14. Spartak sa nachádza na opačnom póle, keď získal iba 11 bodov s mimoriadne pasívnym skóre 12:24.