Lacko v semifinále Slovak Open, Klec aj Mertiňák na turnaji končia

Lukáš LackoLukáš Lacko Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Domáci náhradník Ivo Klec prehral vo štvrťfinále Slovak Open v Bratislave (dotácia 85 000 eur, tvrdý povrch DecoTurf v hale) s favorizovaným Lukášom Rosolom nasadeným ako štvrtým za 63 minút 3:6, 4:6. Čech figuruje na 84. priečke vo svetovom rebríčku, v 2. kole Wimbledonu Španiela Rafaela Nadala.

Klec mal hneď v prvom geme v Aegon aréne brejkbal, ale nedal a následne sám stratil servis. Rosol potom zvýšil na 3:0 a náskok si už v pohode udržal. Zužitkoval druhý setbal. Navyše, hneď v otváracom geme druhej časti prerazil Slovákov servis. Na returne v deviatej hre síce nepremenil mečbal, ale v desiatom geme sa bez zachvenia a straty fiftínu odpodával k postupu medzi najlepších štyroch.

"Necítil som sa príliš sviežo a Rosol mi nedoprial žiadny rytmus. Dobre servoval a ja akoby som mal spomalené reakcie. Od prvého gemu som prehrával a Lukáš mohol ísť sebavedome do toho, neustále som bol pod tlakom. Najmä druhý servis som mal pomalý a chýbala mi dĺžka úderov od základnej čiary. Dneška je škoda, ale celkovo musím byť ako ´lucky loser´ spokojný aj s dosiahnutím štvrťfinále," uviedol Ivo Klec. Odnáša si 20 bodov do hodnotenia a prémiu 2480 eur.

Chorvátsky tenista Ivan Dodig sa stal druhým semifinalistom. Vo štvrťfinále si ako nasadená dvojka poradil s krajanom Ivom Karlovičom v dvoch setoch 7:5 a 7:6 (3).

Slovenský tenis bude mať zastúpenie vo víkendovom dianí. Obahjca oboch titulov Lukáš Lacko zvíťazil vo štvrťfinále nad skúseným Belgičanom Olivierom Rochusom, sedmičkou "pavúka", za 108 minút 2:6, 6:3, 6:2.

Nastrieľal 14 es, od 168 cm vysokého súpera nedostal ani jedno. V singli už má istotu 40 bodov a 4260 eur.

Lackovi vyšiel úvod zápasu, keď dvakrát stratil podanie a po 18 minútach prehrával 0:4. Belgičan ťažil z kvalitných returnov i výborného pohybu po dvorci, dominoval v dlhších výmenách od základnej čiary a prvý set získal jasne vo svoj prospech. V druhom dejstve sa karta obrátila. Lacko výrazne zlepšil podanie i returny, po rýchlom brejku si vybudoval náskok 4:1 a vynútil si tretí set. V ňom slovenský tenista ovládol centrálny dvorec. Vďaka agresívnej celodvorcovej hre a množstvom víťazných bekhendových longlajnov odskočil súperovi na 4:0 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:2 premenil po víťaznom forhende po čiare pri svojom podaní v poradí druhý mečbal.

"Začiatok bol veľmi ťažký, nemôžem povedať, že som ho podcenil. Rochus začal veľmi dobre, bez chýb, presne a rýchlo. Vyťažil z toho maximum. Prvý set som už hodil za hlavu a koncentroval som sa na druhý. Belgičanove lopty majú nízky odskok, sú rýchle, ťažko sa z nich robí záverečný úder. Musel som behať, no zvládol som to, našťastie, dobre. Z celého turnaja to bol najlepší tenis, proti Rochusovi musí byť hráč koncentrovaný celý zápas a dokončovať údery presne k čiaram. Je to súper, ktorý dokáže využiť každé zaváhanie. V semifinále proti Rosolovi očakávam ťažký zápas. Lukáš je nevyspytateľný hráč. Vie zahrať výborne, no sú dni, keď to dokáže spackať. Bude dôležité držať si servis a dobre returnovať. V semifinále už málokto hrá zle," povedal Lukáš Lacko.

Finalista februárového turnaja ATP World Tour 250 v chorvátskom Záhrebe Lacko hrá na tomto turnaji deviaty raz. V prvých piatich prípadoch sa lúčil hneď v 1. kole, v roku 2009 nestačil v semifinále na Nemca Michaela Berrera, predvlani medzi najlepšími šestnástimi podľahol rakúskemu veteránovi Stefanovi Koubekovi. Lacko figuruje na 57. mieste v počítačovom poradí, k 15. októbru sa nachádzal na 51. poste.

Lukáš Lacko (SR-1) - Olivier Rochus (Belg.-7) 2:6, 6:3, 6:2

Lukáš Rosol (ČR-4) - Ivo Klec (SR) 6:3, 6:4

Ivan Dodig (2-Chor.) - Ivo Karlovič (8-Chor.) 7:5, 7:6 (3)

Björn Phau (3-Nem.) - Marius Copil (Rum.) 7:5, 1:6, 6:3

Slovenský tenista Michal Mertiňák a Čech František Čermák nasadení ako prví prehrali v semifinále štvorhry s trojkami súťaže, Čechom Lukášom Dlouhým a Rusom Michailom Jelginom, za 86 minút 7:6 (3), 3:6, 5:10.

Mertiňák s Čermákom si odnášajú 40 bodov do hodnotenia a spoločných 1840 eur.

Michail Jelgin, Lukáš Dlouhý (3-Rus./ČR) - František Čermák, Michal MERTIŇAK (1-ČR/SR) 6:7 (3), 6:3, 10:5