Šlágre v Poľsku a Srbsku očarili: Jedinečný zážitok

Štadión Lechu Poznaň pred začiatkom šlágra s Legiou VaršavaŠtadión Lechu Poznaň pred začiatkom šlágra s Legiou Varšava Zdroj: lechpoznan.pl

POZNAŇ/BELEHRAD - Európsky futbal ponúkol cez víkend ďalšiu bohatú porciu atraktívnych zápasov s množstvom gólov a elektrizujúcou atmosférou. Našu redakciu najviac zaujali veľké šlágre v Poľsku a Srbsku.

13. kolo srbskej Super ligy prinieslo v sobotu 17. novembra tradičné a najväčšie derby v krajine a jeden z najsledovanejších zápasov v Európe, minimálne po fanúšikovskej stránke. Zápasy belehradských tímov, Crvenej Zvezdy a Partizanu, sú vždy obrovskou udalosťou, ale tentokrát bol význam už 143. ligového "večiti derbi" ešte zvýraznený postavením klubov v tabuľke. Partizan bol na prvom mieste s 33 bodmi, CZ strácala na hlavného rivala už osem bodov, takže "musela" zabrať naplno. Po divokom priebehu a výhre 3:2 sa jej to nakoniec podarilo.

Skóre na beznádejne vypredanom štadióne (takmer 45 000 divákov) otvoril v 9. minúte hosťujúci Mitrovič a aj keď o päť minút vyrovnal Kasalica, do šatne išli domáci za nepriaznivého stavu po vlastnom góle Jovanoviča. Po prestávke však "crveno-beli" predviedli skvelý obrat a vďaka gólom Milivojeviča a Milijasa získali mimoriadne cenné tri body.

Zápas sa odohrával v neuveriteľnej atmosfére, oba tábory nemali jedinú hluchú minútu a okrem gólov sa bolo na čo pozerať aj na tribúnach. Skvelé chorály podporené obrovským množstvom pyrotechniky ozdobili súboj dvoch veľkých rivalov.

Podobný šláger zažila o deň neskôr aj poľská Ekstraklasa. Lech Poznaň privítal na svojom štadióne Legiu Varšava, v drese ktorej odchytal celý zápas aj slovenský brankár Dušan Kuciak a po záverečnom hvizde sa so spoluhráčmi mohol tešiť z výhry 3:1 a udržania prvého miesta. Lech je tretí, na lídra tabuľky stráca po 12. kolách 4 body.

O víťazovi bolo v podstate rozhodnuté už po polhodine. Kosecki, Wawrzyniak a Radovič poslali Legiu do pohodlného trojgólového vedenia a keďže Kuciaka prekonal iba Slusarski 15 minúte pred koncom, hostia si upevnili líderskú pozíciu s 27 bodmi.

"Najväčší zápas v poľskej lige ponúkol na tribúnach jedinečný zážitok. Šláger videlo 42 000 divákov, z toho 1000 ich pricestovalo z Varšavy.
Celý zápas vládla na štadióne neskutočná atmosféra a ruchové mikrofón mali čo robiť, aby ju zaznamenali. Kotol domácich tvoril v podstate celý štadión. Hostia fandili vytrvalo po celý zápas, proti obrovskej presile však nemali najmenší nárok,"
komentuje dianie fanúšikovský portál supporters.cz a dodáva: "Domáci fanúšikovia si prichystali obrovské choreo zosmiešňujúce úhlavného nepriateľa. Prezentovali sa aj vhodením obrovského množstva nastrihaných papierových konfiet, ktoré celkovo vážili neuveriteľných 32 kilogramov."

Nie je to tak dávno, čo sa hral tradičný šláger aj v slovenskej Corgoň lige. Úroveň zápasu Slovan Bratislava - Spartak Trnava vyzerá pri pohľade na predchádzajúce fotografie a videá ako zápas regionálnej ligy. Smutné...

• Zdroj: športky, ts, youtube