Slovenky vstúpili do turnaja v Poprade výhrou nad Francúzskom

Zuzana Tomčíková bola tradične oporouZuzana Tomčíková bola tradične oporou Zdroj: iihf.com

POPRAD - Hokejistky Slovenska vstúpili víťazne do Turnaja štyroch krajín, keď v Poprade zdolali Francúzsko 2:0. V druhom stretnutí zdolala Česká republika Rakúsko vysoko 8:2.

Zverenky Miroslava Karafiáta si vo svojom druhom dueli v piatok zmerajú s výberom Česka (17.00).

Slovensko - Francúzsko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 3., 49. Kapustová. Rozhodovali: Findurová – Zvadová, Fialová, vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 163 divákov.

Slovensko: Tomčíková - Brémová, Kežmarská, Karafiátová, Lalíková, Raková, Balášová, Turcsányiová - Jurčová, Džurňáková, Herichová - Gápová, Sroková, Kapustová - Plencnerová, Ihnaťová, Krajňáková - Bednárová

Francúzsko: Baldinová - Riddeová, Gendarmeová, Goncalvesová, Locatelliová, Parmentová, Sage Vallierová, Leclercová, Lager Lacombeová - Passardová, Jouannyová, Rihetová - Baudritová, Allemozová, Gicquelová - Cuasnetová, Bouchéová, Escuderová - Allemandová, Duvinová, Obreová

Hneď v úvode stretnutia sa slovenský výber dopustil nedovoleného zákroku, no Francúzky početnú výhodu nevyužili a naopak inkasovali po samostatnom úniku kapitánky Kapustovej - 1:0. Slovenky mohli zvýšiť svoje vedenie v 9. minúte, ale Kapustová nevyužila nariadené trestné strieľanie, keď jej zakončenie vytlačila pravým betónom Baldinová. V prvej dvadsaťminútovke už gól nepadol, i keď si obidve družstvá vypracovali niekoľko šancí.

Na začiatku druhej tretiny sa blysla dvoma dobrými zákrokmi slovenská gólmanka Tomčíková. V 28. minúte sa dostala do úniku Plencnerová, ale brankárku hosťujúceho tímu prekonať nedokázala. V ďalšom priebehu si obidva tímy vypracovali viacero dobrých šancí, ale obe brankárky podržali svoje spoluhráčky.

Slovenská kapitánka Kapustová sa v 42. minúte z ľavej strany dostala až k zakončeniu, no puk z jej hokejky iba opečiatkoval konštrukciu bránky. Tá istá hráčka sa už ale nepomýlila o sedem minút neskôr, keď zužitkovala početnú výhodu a pridala svoj druhý gól v stretnutí - 2:0. Tri minúty pred koncom zápasu ešte Francúzsky trafili konštrukciu Tomčíkovej bránky, no stav sa už nezmenil.

Miroslav Karafiát, tréner Slovenska: "Túto sezónu sme začali tak, že sme ešte nevyhrali ani zápas, takže toto víťazstvo určite potešilo. Francúzky sú náš tradičný súper každý rok, hrajú nepríjemne, dobre korčuľujú a ak by sa im podarilo streliť gól, ožili by a boli by ešte nepríjemnejšie. Dali sme gól v presilovke i v oslabení a dúfam, že tento triumf nám pomôže aj v ďalších zápasoch."

Jana Kapustová, kapitánka: "Potešilo prvé víťazstvo v tejto sezóne. Snažíme sa každý turnaj vyhrať, ale chceme si zároveň vyskúšať presilovky i oslabenia a pred olympijskou kvalifikáciou nám ide najmä o zohratie sa. Je dobré, že máme turnaj v Poprade, pretože rozmery klziska sú všade iné a uvidíme, či nám to pomôže aj v kvalifikácii."

Rakúsko - Česko 2:8 (0:2, 1:3, 1:3)

• Zdroj: TASR, youtube