Šport dostal koncepciu od vlády: Aktívna spoločnosť, úspešná reprezentácia

Minister školstva, vedy a výskumu Dušan ČaplovičMinister školstva, vedy a výskumu Dušan Čaplovič Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Vláda Slovenskej republiky schválila Koncepciu štátnej politiky v oblasti športu - Slovenský šport 2020. Dlho očakávaná koncepcia obsahuje opatrenia, ktoré vyplývajú z komplexného hodnotenia stavu športu s prihliadnutím na aktuálnu ekonomickú situáciu spoločnosti.

Dokument sa prioritne zameriava najmä na strategické ciele, ktorými sú zdravá a aktívna spoločnosť a úspešná reprezentácia Slovenskej republiky. 

Plán sa venuje štátnej športovej reprezentácii, pre ktorú navrhujú autori vytvoriť osobitnú radu pri Slovenskom olympijskom výbore. V rozpise návrhu štátneho rozpočtu v rámci kapitoly ministerstva určenej pre šport koncepcia odporúča stanoviť konkrétnu sumu finančných prostriedkov na elitný šport, priamu účasť na paralympijských a deaflympijských hrách a na záujmový a výkonnostný šport zdravotne znevýhodnených športovcov.

V koncepcii si vláda dáva za cieľ aj výstavbu Národného futbalového štadióna do roku 2016 a výstavbu 10 nenáročných hokejových štadiónov.

V záujme potláčania násilia zo strany športových fanúšikov navrhuje do konca budúceho roku vypracovať koncepciu boja proti diváckemu násiliu.

Rezort školstva chce postupne zaviesť tri hodiny telesnej výchovy na prvom stupni základných škôl. V dokumente konštatuje, že Slovensko je s dvoma hodinami telesnej výchovy týždenne na poslednom mieste v rebríčku európskych štátov. Podľa materiálu oproti minulosti výrazne pribúda detí, pre ktoré je povinný telocvik jedinou pohybovou aktivitou. Len máloktoré školy však v rámci školských vzdelávacích programov zvýšili počet hodín telesnej výchovy. Do konca roka 2013 chce preto minister Dušan Čaplovič pripraviť súbor opatrení na zavedenie troch hodín týždenne na prvom stupni základných škôl. V rokoch 2014 až 2020 chcú aj pravidelne doškoľovať učiteľov telesnej výchovy, ktorí predmet učia nekvalifikovane.

Podľa výskumov 70 percent školopovinných detí trávi denne viac ako štyri hodiny voľného času prácou na počítačoch, sledovaním televízie, počítačovými hrami a zábavou s mobilnými telefónmi. Pravidelnej organizovanej pohybovej aktivite sa venuje len každý tretí žiak. Ekonomické prepočty ukazujú, že investovanie jedného eura do telocviku detí a mládeže v školách ušetrí v budúcnosti tri eurá potrebné na liečenie porúch zdravia a civilizačných ochorení vyplývajúcich z ich pohybovej neaktivity.

"Výskumy hovoria, že približne 18 percent detí trpí nadváhou a približne 7 percent je obéznych a situácia sa stále zhoršuje. Väčšina odborníkov odporúča ako najlepšiu prevenciu proti poruchám zdravia dostatok pohybovej aktivity," píše sa v dokumente.

Rezort chce podporovať projekty pohybových aktivít detí už v predškolskom veku. Navrhuje tiež zefektívniť systém školských športových súťaží a podporovať materiálne a finančne športové krúžky na školách. Dôraz sa má klásť aj na podporu rekreačného športu v záujme aktívneho trávenia voľného času ľudí v každom veku, najmä detí a mládeže.

Podľa koncepcie dáva Slovensko na podporu športu iba sedem eur na obyvateľa. U škandinávskych krajín, vo Veľkej Británii, Francúzsku či Holandsku sa táto investícia pohybuje na úrovni 100 až 180 eur.

V oblasti podpory športovo talentovanej mládeže ministerstvo v koncepcii plánuje posilniť kompetencie športových zväzov a stanoviť normatív minimálnej dotácie na jedného športovca či kolektív. Novelou školského zákona a novou vyhláškou sa má upraviť a zefektívniť činnosť športových škôl a športových tried. Ministerstvo plánuje vykonať analýzu vplyvu sociálnych podmienok v rodine na športovanie detí a mládeže.

Prostredníctvom Charitatívnej lotérie chce podporiť športovanie nadaných detí z rodín s nízkou úrovňou príjmov.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy