Slovan v nájazdoch zdolal Magnitogorsk, rozhodol Bližňák

Mats Zuccarello a Ľubomír Višňovský pred JanusomMats Zuccarello a Ľubomír Višňovský pred Janusom Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Bratislava zažila ďalší veľký hokejový sviatok. Slovan privítal na svojom ľade v zápase KHL Metallurg Magnitogorsk a opäť bodoval, keď silného súpera zdolal 4:3 po samostatných nájazdoch. Zápas mohla ovplyvniť dohoda o ukončení výluky v NHL a o štarte hviezd zo zámoria v oboch tímoch sa od ranných hodín diskutovalo. Napokon bolo všetko "po starom" a hráči zo zámorskej ligy nastúpili.

Slovan sa ujal vedenia 2:0 v úvodnej tretine, keď Lipianskeho útok využil dve presilovky. V druhom dejstve sa domáci ešte zlepšili a súperom nedovolili takmer nič. Prišla však "čierna" 40. minúta a Malkin s Moziakinom za 13 sekúnd vyrovnali na 2:2. V tretej tretiny pridali oba tímy po góle a o triumfe Slovana rozhodol v samostatných nájazdoch Bližňák. Najbližší duel odohrajú Slovanisti v utorok 8. januára, od 19:00 privítajú Traktor Čeľabinsk.

Slovan Bratislava - Metallurg Magnitogorsk 4:3 po nájazdoch (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 10. Bartovič (Hudáček, Lipiansky), 16. Hudáček (Bartovič, Lipiansky), 45. Hudáček (Lipiansky, Sersen) + rozhodujúci sn: Bližňák - 40. Malkin (Mozjakin, Kuľomin), 40. Mozjakin (Kuľomin, Malkin), 49. Mozjakin (Malkin, Kuľomin). Rozhodcovia: Buturlin, Nalivajko - Menšich, Nazarov (všetci Rus.), vylúčení: 5:5, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, 10 055 divákov (vypredané)Strely 32:45.

Slovan: Janus - Višňovský, Sigalet, Vondrka, Bližňák, Miklík - Sersen, Sekera Hudáček, Lipiansky, Bartovič - Švarný, Mihálik, Bakoš, Kytnár, Kukumberg - Trška, Ölvecký, Preisinger Kudrna

Metallurg: Ahonen - Antipin, Mišarin, Gončar, Chabarov, Bernackij, Bondarev, Antonovskij - Kuľomin, Malkin, Mozjakin - Zuccarello, O´Reilly, Platonov - Potechin, Hodgman, Kazionov - Zdunov, Jakubov, Lisin

Emotívne lúčenie Ľubomíra Višňovského a Andreja Sekeru s fanúšikmi Slovana

Mužstvá predvádzali od začiatku dynamický hokej a puk putoval rýchlo zo strany na stranu. Technickejší hráči Metallurgu predviedli niekoľko pekných kombinácií, ale obrane Slovana sa darilo zastaviť ich akcie v zárodkoch. V 7. minúte však išiel na trestnú Sekera a hostia rozprúdili v obrannom pásme domácich doslova kolotoč. Janus musel čeliť početným strelám, ale poradil si a pomohla mu aj žŕdka, ktorá zastavila Kuľominovu delovku. Domácich vytrhol spod tlaku prehnaný dôraz Kuľomina, ktorý si vyšliapol na Janusa a išiel na trestnú. Krátku presilovku si tak zahral aj Slovan a naložil s ňou výborne. Lipiansky rozohral rýchlu akciu, Hudáček potiahol puk do pásma, prihral voľnému Bartovičovi a ten trafil odkrytú sieť Ahonenovej bránky - 1:0. Hostia nepoľavili v ofenzíve a najmä pri Malkinovej formácii mala domáca obrana čo robiť. Prišla však ďalšia presilovka Slovana a ďalšia gólová akcia Lipianskeho formácie. Skúsený center sa zbavil brániaceho hráča v strednom pásme, prihral na druhú stranu Bartovičovi, ktorý nabil Hudáčkovi a ten presnou strelou rozvlnil sieť - 2:0.

Slovan v úvode druhého dejstva vyrovnal hru a dobrým forčekingom otupil útočné snahy súpera. V 24. minúte sa pri obrannom zákroku šmykol Mihálik a hráči Metallurgu sa rútili dvaja na jedného, k zakončeniu sa však nedostali. Inak si ale vyložené šance nevypracovali a nepodarilo sa im to ani počas dvoch presiloviek po sebe, keď mali problémy udržať sa v útočnom pásme. Slovan mohol pridať aj tretí gól v početnej výhode. Tentokrát mal k tomu blízko Lipiansky, ale jeho teč mieril tesne vedľa Ahonenovej bránky. V závere druhého dejstva hostia opäť pritlačili a Janus musel dvakrát zneškodniť dobré šance Malkina. V poslednej minúte sa však hviezdny center už dočkal, keď využil presilovku. To však nebolo všetko a 15 sekúnd pred koncom bolo vyrovnané. Malkin vybojoval puk za bránkou, prihral Kuľominovi, ten ho posunul Moziakinovi, ktorý z uhla trafil odkrytú časť Janusovej bránky - 2:2.

Slovan odštartoval tretiu časť presilovkou, počas ktorej vynikol Ahonen, keď zlikvidoval tvrdú strelu Sersena i dorážku Bakoša. Krátko na to išiel na trestnú aj Malkin a brankár hostí tretíkrát kapituloval. Zopakovala sa podobná situácia, no po Sersenovej strele presne dorazil Hudáček - 3:2. V 49. minúte sa však Švarnému nepodarilo vyhodiť puk z tretiny, Malkin prihral Moziakinovi a ten svojím druhým gólom v zápase opäť vyrovnal - 3:3. V 54. minúte sa zaskvel Janus, keď zlikvidoval tutovku Antipina a pri Malkinovom nájazde mu pomohla žŕdka.
O triumfe Slovana nakoniec rozhodol v samostatných nájazdoch Bližňák.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Z našej strany sme videli jeden z najlepších výkonov v tomto ročníku. Podarilo sa nám počas celého zápasu ubrániť najlepších hráčov súpera. Hrali sme veľmi dobre v oslabení. Veľmi dôležitá bola úspešnosť v presilovkách. Po celý zápas sme boli vo vedení a domnievam sa, že aj presvedčivým strieľaním v záverečných nájazdoch sme si to víťazstvo zaslúžili."

Ľubomír Višňovský, obranca Slovana: "Bol to veľmi náročný zápas. Mali sme výborný začiatok a prvú tretinu. Jaro Janus vychytal vyložené šance a my sme dali dva góly. Záver druhej tretiny bol šialený a aj nešťastný. Potom sme dali krásny gól z presilovky. Podarilo sa im vyrovnať a nájazdy už boli o šťastí. Som veľmi rád, že prvý a dá sa povedať posledný zápas boli víťazné. Od Slovana som dostal ponuku do konca sezóny. Uvidíme, ako to dopadne."

Jaroslav Janus, brankár Slovana: "Bolo to veľmi ťažké. Hrať proti takýmto hviezdam bola veľká motivácia a chalani sa vyhecovali. V útoku sme boli veľmi dobrí, dali sme tri góly a v nájazdoch sme to len potvrdili."

Paul Maurice, tréner Magnitogorsku: "Blahoželám súperovi. Nevyšiel nám začiatok zápasu, nehrali sme dobre v oslabení a len veľmi ťažko sme vyrovnávali náskok súpera. V Bratislave sme chceli vyhrať."

ONLINE KOMENTÁR:

SAMOSTATNÉ NÁJAZDY: O´Reilly - NEDAL, Bližňák - DAL, Malkin - NEDAL, Lipiansky - NEDAL, Mozjakin - DAL, Vondrka - NEDAL, Bližňák - DAL, Mozjakin - NEDAL

- Je tu záver predĺženia, nasledujú samostatné nájazdy. Rozhodcovia si ešte všimli faul Kytnára, ktorý si ich bude musieť pozrieť z trestnej lavice.

65. min: Viacero pološancí pred Janusom aj Ahonenom, chýba dôraz v koncovke.

62. min: Hrá sa hore-dole, oba tímy so snahou streliť rozhodujúci gól. Višňovský na ofenzívnom výlete.

61. min: Malkin neúnavne bojuje o puk a snaží sa ho okamžite poslať voľným spoluhráčom.

60. min: Ideme do predĺženia.

60. min: Malkin pár sekúnd po ňom nabral veľkú rýchlosť, Janus ho vychytal, ale nevedel, kde má puk. Pomohla mu obrana a skryl ho pod sebou.

60. min: Lisin mohol tiež rozhodnúť, šikovne sa dostal až pred Janusa, ale tam stroskotal.

59. min: Začali sa posledné dve minúty riadneho hracieho času, Malkin nastrelil po individuálnej akcii žrď.

56. min: Sersen odstavil od puku Malkina, na útočný výpad sa vybral Sekera, ale neuspel.

56. min: Na opačnej strane strelecký pokus Sekeru, Ahonen predviedol svoje brankárske umenie.

55. min: Víťazný gól mal na hokejke Antipin, jeho strelu z prvej perfektne chytil Janus.

54. min: Mozjakin s Malkinom však obecenstvo evidentne neriešia a hrajú si svoju hru. Ak je toto duo na ľade, pred Janusom to horí.

52. min: Aréna skanduje meno Ľuba Višňovského, ktorý zrejme nastúpil na posledný zápas v KHL. Vzápätí znie aj meno Andreja Sekeru. Poďakovanie za skvelé výkony je určite na mieste. Vzápätí ovácie v stoji a pieseň "Simply the best".

51. min: Janus nevedel kde je puk a aj s veľkou dávkou štastia ustál tri pokusy za sebou od Zuccarella a Platonova.

50. min: Vo veľkej šanci sa ocitol Kudrna, asi bol z toho sám prekvapený a bekhendom nedokázal dotlačiť puk za bránkovú čiaru.

49. min: Je vyrovnané. Mozjakin potvrdil svoju famóznu formu a po nádhernej Malkinovej prihrávke nedal Janusovi z bezprostrednej blízkosti nádej - 3:3!

47. min: Bojuje sa o každý puk, Malkin v reklamnej prestávke niečo dohovára rozhodcovi a vyslúžil si piskot arény.

46. min: Malkin chcel odčiniť svoje vylúčenie, v poslednom momente ho zblokoval Sigalet.

45. min: Slovanu dnes perfektne vychádzajú presilové hry. Už po 14 sekundách, strele Sersena a skvelej práci Lipianskeho dorazil puk do siete Hudáček - 3:2!

44. min: Malkin musel zaskočiť za Gončara v obrane a končí sa to jeho faulom - 2 minúty za sekanie.

44. min: Ďalší pokus tohto obrancu vyrazil gólman ramenom a je po presilovke.

43. min: Podobná parketa po vystriedaní aj pre Višňovského, skrumáž po jeho strele pred bránkou a hvizd rozhodcu.

43. min: Sekerova strela skončila po teči na ľavej žrdi, dorážka Sersena v lapačke Ahonena. Skvelý hokejový moment.

42. min: Presilová hra pre Slovan, Platonov si už sadol na trestnú lavicu.

41. min: Prvá útočná akcia v tretine patrí domácim, strelou sa predviedol Višňovský.

- Slovan vyhral prvý tretinu 2:0, v druhe sa však rovnakým výsledkom vrátili hostia do zápasu. Stačilo im na to neuveriteľných 14 sekúnd v záverečnej minúte prostrednej časti hry.

40. min: Studená sprcha pre domácich v závere tretiny, predviedol sa aj Mozjakin, ktorý nemal problém trafiť po skvelej prihrávke prázdnu bránku - 2:2!

40. min: Iba 8 sekúnd stačilo Malkinovi, aby znížil. Dostal prihrávku do priestoru pred bránkou a bekhendovou strelou prestrelil Janusa - 2:1!

40. min: 37 sekúnd pred koncom tretiny vylúčenie Sekeru za krosček. Rozhodca mu ešte išiel dohovárať priamo na trestnú lavicu.

39. min: Mozjakin dostal prihrávku od Malkina, úplne osamotený netrafil bránku.

38. min: Gončarova bomba od modrej čiary, Janus skryl puk v lapačke.

37. min: Skandovaný aplauz vypredanej arény, hokej sa musí páčiť.

36. min: Snaha Malkina, v obrovskej rýchlosti sa natlačil až pred Janusa, ten odoláva.

35. min: Aj druhá časť presilovky bola zo strany "belasých" výborná, ale tretí gól zatiaľ nepadol.

34. min: Hudáček si hľadal pozíciu, jeho pokus skončil na pravom betóne Ahonena.

33. min: Oba gól padli v početnej výhode. Lipiansky nemal ďaleko od tretieho presného zásahu, táto formácia dnes dominuje.

33. min: Presilovka na opačnej strane, Hodgman zamieril na trestnú lavicu.

33. min: Višňovský späť na ľade, fanúšikovia ženú svoj tím do útoku.

32. min: Hostia kombinuju tak dlho, až akciu prekombinujú a ponúkajú sa v koncovke.

31. min: Na ľade opäť Malkin, jeho prihrávku však vystihol Bližňák a vyhadzuje puk cez všetky čiary.

30. min: Obliehanie slovanistickej bránky a nasleduje ďalší faul, tentokrát sa previnil Višňovský - podrazenie.

30. min: Slovan s piatimi hráčmi, ale zostáva vo vlastnom pásme a pod tlakom.

29. min: Malkin a Gončar odohrali celú presilovú hru, ale v jej druhej časti sa už so spoluhráčmi k ničomu vážnejšiemu nedostali.

28. min: Hosťujúci hráči sú zúfalí z Janusa, teraz zlikvidoval stopercentnú šancu Mozjakina, navyše efektne.

28. min: Slovan hral pár sekúnd so šiestimi hráčmi, nasleduje vylúčenie. Trest si odsedí Ölvecký. Nezabrali ani veľké protesty trénera Čadu.

27. min: Hra sa poriadne zrýchlila, hostia výborne kombinujú a chcú čo najskôr streliť gól. Tým sa však otvárajú veľké diery v obrane.

24. min: Pred Janusom to horelo, slovenský gólman však zatiaľ odoláva a vyráža všetky puky do bezpečia.

23. min: Lipiansky videl nabiehajúceho Hudáčka, ale tomu už druhýkrát v rovnakej situácia prudká prihrávka odskočila od hokejky.

22. min: Tlak hostí pokračuje, druhá formácia zovrela Slovan pred Janusom.

21. min: Okamžite v úvodných sekundách šanca Malkina na vyrovnanie, Janus drží čistý štít.

- Tajomné vyjadrenie Višňovského v prestávkovom rozhovore. Po otázke, či je to posledný zápas v Slovane skonštatoval: "Uvidíme"

20. min: Posledné minúty tretiny sa dohrávali v strednom pásme, ani jeden tím sa do väčšej šance nedostal.

18. min: Hudáček pri chuti, hýri pohybom a pripísal si ďalší strelecký pokus na Ahonena.

17. min: Magnitogorsk sa snaží o odpoveď a vrátenie do zápasu, obrana Slovana je bezchybná a Janus ukazuje svoju formu.

16. min: Druhý presilovkový gól zápasu, aréna sa otriasa v základoch. Hudáček si nakorčuľoval do útočnej tretiny, nikto ho nebránil a strela švihom skončila v sieti - 2:0!

16. min: Slovan sa usadil v pásme, Sersen v najhoršom možnom momente pri strele zlomil hokejku.

15. min: Vylúčenie na strane hostí, Chabarov sa čuduje, vôbec nevie za čo ide na trestnú. Rozhodca signalizoval zovretie puku.

14. min: Malkin s pukom na hokejke kúzlil za bránkou Janusa, je takmer nemožné mu ho vziať. Višňovský ho iba sledoval a robil mu tieň.

13. min: Slovan vycítil šancu, smerom dopredu je už oveľa odvážnejší ako v úvode zápasu.

12. min: Janus zbiera zákroky, jubilejný desiaty si pripísal pri strele Chabarov.

10. min: Výbuch radosti na štadióne. 19 sekúnd pred návratom Kuľomina rýchla akcia po pravej strane, Hudáček ponúkol skvelú prihrávku cez celú šírku Bartovičovi a ten nemal problém zasunúť puk do bránky - 1:0!

9. min: Sekera je späť na ľade, 90-sekundová presilová hra pre Slovan.

8. min: Počet hráčov na ľade sa však vyrovná, Kuľomin fauloval za bránkou Višňovského.

8. min: Kuľomin nastreli žrď, po ňom Mozjakin netrafil odkrytú bránku. Drvivý tlak.

8. min: Na ľade elitná formácia, Malkin vyhral vhadzovanie a začal sa "kolotoč".

7. min: Hostia zovreli Slovanistov v obrannom pásme a Jakubov získal prvú presilovku. Fauloval ho Sekera.

6. min: Preisinger sa snažil prekvapiť Ahonena spoza bránky, na druhej strane bleskovo pohrozil Hodgman.

5. min: "Višňa" na ľade, s úsmevom na tvári.

4. min: Hudáček zostal osamotený na modrej čiare, dostal prihrávku od Vondrku, ale puk mu ušiel.

4. min: Višňovský sa po odpískaní zrazil s rozhodcom a s bolestivou grimasou odišiel na striedačku. Snáď bude v poriadku.

3. min: Z ničoho nič sa v dobrej šanci ocitol Bakoš, ale nemal sily v koncovke. Okamžite protiútok Lisina, tesne minul.

2. min: Metallurg pokračuje v nápore, jeho hráči sa pohybujú s obrovskou ľahkosťou a hľadajú cestu k Janusovi.

1. min: Úvodné vhadzovanie pre Vondrku, ale puku sa okamžite zmocnili hostia a Malkin hľadal spoluhráčov. Neprezne. Prvý strelecký pokus vyslal Kuľomin.

- Budú to zrejme veľké emócie, Malkin, Višňovský aj Sekera dostali obrovský potlesk aj hymny.

- Nasledujú hymny oboch krajín.

- Neuveriteľné momenty na štadióne v Bratislave, najskôr obrovský aplauz pre Jevgenija Malkina a následne ešte väčši pre Ľubomíra Višňovského.

- Hviezda Pittsburghu schádzala z ľadu takmer medzi poslednými, Malkin "dohliadal" na mladíkov pri zbieraní pukov, jeho rozcvička bola veľmi netradičná. Oproti ostatným hráčom si robil svoje cvičenia a zápajal sa iba do streľby.

- Sledujeme rozkorčuľovanie oboch tímov. V domácom drese sa zahrieva "zámorské" duo Višňovský a Sekera, hostia majú v zostave aj Malkina s Gončarom.

- V kabíne Slovana si líderskú priečku v kanadskom bodovaní udržuje Čech Michal Vondrka, v 39 zápasoch si pripísal 19 bodov (8+11).

- Najvýraznejšími postavmi v ruskom tíme sú Alexander Mozjakin a Jevgenij Malkin, ktorí vládnu produktivite celej súťaže. Mozjakin má na konte 65 bodov za 28 gólov a 37 asistencií, Malkin stihol do štartu NHL zaznamenať 62 bodov (22+40). Veľkou oporou bol aj Sergej Gončar, v 36 dueloch získal 29 bodov (3+26) a bol najlepším obrancom tímu.

- Magnitogorsk je po 40 odohraných dueloch na 3. mieste Východnej konferencie, získal 81 bodov so skóre 144:87. Slovan je po 39 zápasoch v Západnej konferencii šiesty, nazbieral 59 bodov (87:92).

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovan Bratislava - Metallurg Magnitogorsk.

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR, youtube