Slovan na víťaznej vlne, Kukumberg zariadil výhru v predĺžení nad Čeľabinskom

Autor víťazného gólu Roman KukumbergAutor víťazného gólu Roman Kukumberg Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava uzavreli ďalší blok domácich zápasov KHL proti Traktoru Čeľabinsk. Súboj sa niesol aj v znamení zotrvania Ľubomíra Višňovského v "belasom" drese. Nováčik KHL sa udržal na víťaznej vlne, keď aj v treťom zápase v rade odchádzal z ľadu ako víťaz, o triumfe 4:3 rozhodol v predĺžení Kukumberg.

Najbližší duel odohrá Slovan v utorok 15. januára v Prahe, kde ho čaká tretie sezónne derby s Levom. Ešte predtým cez víkend je na programe Zápas hviezd. V domácom prostredí sa "belasí" opäť predstavia až v sobotu 26. januára, keď privítajú Severstaľ Čerepovec.

Slovan Bratislava - Traktor Čeľabinsk 4:3 po predĺžení (1:0, 2:2, 0:1 - 1:0)
Góly: 12. Miklík (Kukumberg, Višňovský), 26. Kudrna (Višňovský, Kukumberg), 35. Sigalet (Bakoš, Janus), 63. Kukumberg - 31. Ničuškin, 34. Antipov (Panov, Dugin), 60. Panov (Kuznecov). Rozhodcovia: Vasiliev (Rus.), Odinš (Lot.) - Aljošin, Ivanov (obaja Rus.), vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše A. Kosticyn 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 10 055 divákov (vypredané)

Slovan: Janus - Sigalet, Višňovský, Bakoš, Bližňák, Miklík - Sersen, Mihálik, Hudáček, Lipiansky, Bartovič - Ďatelinka, Tabaček, Kudrna, Kytnár, Kukumberg - Trška, Mikúš, Ölvecký, Daňo

Traktor: Garnett - Quint, Riabykin, Belov, Razin, Šinin, Katičov, Nesterov, Vasiľčenko - Čistov, Kuznecov, Lemťugov - A. Kosticyn, Bulis, Jakuceňa - Panov, Dugin, Antipov - Karpov, Popov, Ničuškin

Tréner Čada nemohol v zápase už využiť služby Andreja Sekeru, ktorý po ukončení lockoutu odišiel do USA. Mal však k dispozícii Ľubomíra Višňovského, ktorý sa rozhodol zotrvať v Slovane napriek platnej zmluve s NY Islanders. V zostave nechýbali ani mladíci Marko Daňo s Tomášom Mikúšom, ktorí sa vrátili z juniorského svetového šampionátu. Ďalej však musel improvizovať, keďže kabínu belasých zasiahla viróza, tá vyradila najproduktívnejšieho hráča Michala Vondrku, Ivana Švarného i Miroslava Preisingera. Na domácej súpiske sa neobjavili ani dlhodobo zranení Miroslav Šatan, Martin Štajnoch a Andrej Šťastný.

Slovan začal v úvode stretnutia aktívne a v 6. minúte prvýkrát pohrozil, keď po prihrávke Kudrnu spoza bránky spálil dobrú šancu Kukumberg. Na druhej strane sa rútil Panov sám na Janusa, brankár Slovana si dal na medzeru medzi betónmi pozor. Belasí si v ďalších minútach dobrým pohybom vypýtali dva súperove fauly. Pri prvej presilovke nedokázali poriadne zovrieť protivníka, no pri druhej už mal Garnett v bránke Traktoru čo robiť, aby neinkasoval. V 12. minúte Andrej Kosticyn nešetrne prišpendlil Mihálika na zadný mantinel, za čo si vykoledoval trest na 5 min + DKZ. Obrancu Slovana museli vyniesť z ľadu na nosidlách a do ďalšieho priebehu hry nezasiahol. Domáci potrestali faul už po ôsmich sekundách, keď Miklík vymietol pavučinku v ľavom hornom rohu Garnettovej bránky a otvoril skóre. Následne mohol zvýšiť náskok Slovana Bartovič, ale mieril tesne nad. Záver tretiny patril hosťom, najprv sa Popov drzo natlačil pred Janusa a následne Bulis v oslabení nebezpečne vystrelil z pravého kruhu, Janus s námahou vyrazil.

Dianie v druhej dvadsaťminútovku otvorila jedovatá strela Antipova. Skóre sa menilo až v 26. minúte, Višňovský podporil útok, vysunul Kudrnu a ten elegantne zasunul puk popod Garnettove betóny - 2:0. Pre útočníka s číslom 23 na drese to bol premiérový zásah v sezóne. V polovici stretnutia ušiel počas presilovky Traktoru domácej obrane Panov, Sersen ho hákoval a Slovan sa tak musel brániť v trojici. Hoci 10-sekundové oslabenie 3 na 5 prežil, po návrate Tabačka na ľad z trestnej lavice znížil z neprehľadnej situácie Ničuškin. Gól dodal hosťom sebavedomie a onedlho sa tešili z vyrovnania. V 34. minúte Panov prenechal puk a kapitán hostí Antipov trafil výstavne - 2:2. Slovanisti tak rovnako ako proti Magnitogorsku rýchlo stratili dvojgólový náskok, no rýchlo sa z toho otriasli. V 36. minúte sa dostali do prečíslenia 2 na 1, Sigalet zobral zodpovednosť do vlastných rúk a strelou popod Garnettovu vyrážačku vrátil domácemu tímu vedenie. O minútu neskôr mohol vyrovnať misky váh Panov, Janus v pokľaku jeho strelu zlikvidoval. Vzápätí predviedol bleskovú individuálnu akciu Bartovič, namiesto tvrdej strely ale volil nedôrazné bekhendové zakončenie. Po akcii tohto istého hráča nedokázal doraziť zblízka puk Miklík.

Otvorený hokej pokračoval aj v tretej časti. V 43. minúte Janus kryl Duginovu delovku, na opačnom konci klziska po Daňovej strele z pravej strany dorážal tiesnený Ölvecký do pravej žrde, puk sa zastavil na bránkovej čiare na ľadovej triešti. Dobrú príležitosť na zvýšenie náskoku mal Miklík, Garnett jeho pokus zneškodnil. Hra nabrala grády, čo sa divákom páčilo. V závere skomplikoval Slovanu cestu za víťazstvom Ölvecký, ktorý putoval na trestnú lavicu. Belasí oslabenie ubránili, hostia však predsa len udreli. V samom závere si vybrali oddychový čas, odvolali brankára a po Kuznecovovom individuálnom prieniku sa presadil 24 sekúnd pred koncom Panov - 3:3. Slovan sa napokon dočkal víťazstva, v tretej minúte predĺženia rozhodol o triumfe belasých Kukumberg.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Po dvoch úspešných domácich zápasoch sme mali problém so zostavou, keďže šatňou sa nám prehnala viróza. Bohužiaľ, na začiatku duelu sa nám zranil obranca Vladimír Mihálik a tak sme museli zvyšok stretnutia dohrať s piatimi obrancami. Vo veľmi otvorenom, rýchlom zápase nám vyšla prvá tretina, žiaľ v presilovkových možnostiach sme dali len jeden gól, čo bolo spolu s vyrovnávajúcim gólom hostí na 3:3 jedinými našimi veľkými chybami v tomto stretnutí. Môžeme však byť spokojní so ziskom dvoch bodov i s predvedenou hrou."

Valerij Belousov, tréner Traktoru: "Pre fanúšikov to bol veľmi zaujímavý zápas, ktorý držal všetkých v napätí. V prvej tretine sme mali množstvo vylúčených, našťastie sme po nej prehrávali iba 0:1. V druhej dvadsaťminútovke sme hru vyrovnali a v závere sme sa dočkali vytúženého gólu, ktorým sme poslali zápas do predĺženia. V ňom sme však urobili chybu a prehrali."

Roman Kukumberg "Nemalo by sa nám stávať, že pol minútu pred koncom inkasujeme vyrovnávajúci gól. Žiaľ, opakuje sa to u nás už niekoľko zápasov. Podľa mňa sme prišli o bod, čo by nás v boji o play-off mohlo mrzieť. Pri víťaznom góle som využil voľný priestor, snažil som sa natlačiť pred brankára. Chvalabohu to tam padlo."

Ján Lipiansky: "Obrancovia boli v tomto zápase poriadne vyťažení, mali toho dosť. Ľubo Višňovský v závere ani neschádzal z ľadu. Inkasovaný gól v závere stretnutia bol výsledkom únavy, niektorí už fakt nevládali. Tri domáce zápasy sme však zvládli, teraz musíme zbierať body aj na sérii vonku."

Andrej Kudrna: "Každý zápas v KHL je náročný, tento nebol výnimkou. Hralo sa hore-dole, v rýchlom tempe. Škoda zaváhania v závere tretej tretiny, takých chýb by sme sa mali vyvarovať. Sme však radi, že sme to napokon zvládli a získali dva body. Puk po premiérovom góle v KHL som si neodložil, musím sa opýtať chalanov, či mi ho boli zobrať."

ONLINE KOMENTÁR:

63. min: Je rozhodnuté, po skvelej individuálnej akcii sa presadil Roman Kukumberg - 4:3!

63. min: Na druhej strane zákrok Janusa po strele Belova.

62. min: Bartovič s Miklíkom motali hlavy obrancom, k strele sa dostal Sersen, ale mieril vedľa bránky.

60. min: 24 sekúnd pred koncom je tu vyrovnanie. Kuznecov výborne potiahol puk do pásma, spätnou prihrávkou našiel Panova a ten dramatizuje zápas - 3:3!

60.min: Garnett na striedačke, hostia so šiestimi hráčmi.

60. min: Nervozita v závere, tesne pred Janusom sa dostali do šarvátky Sigalet a Jakuceňa.

60. min: "Nech žije Slovan", skandujú diváci a oslavujú aj Višňovského.

59. min: Štadión je na nohách, skvelé momenty na oboch stranách. Hostia si vzali oddychový čas.

58. min: Skvelá a obetavá práca Romana Kukumberga pri oslabení, Slovan sa ubránil.

57. min: Traktor sa usadil pred Janusom, Antipov v perfektnej pozícii minul. Slovanisti vyhodili puk cez všetky čiary.

56. min: Nasledovať budú však krušné momenty, Ölvecký sa previnil hákovaním v obrannom pásme.

55. min: Obecenstvo sa baví a užíva si ďalší hokejový sviatok v Bratislave.

54. min: Štvrtý gól ma na hokejke Bakoš, puk sa mu v poslednom momente skĺzol po hokejke pred odkrytou bránkou.

53. min: Na štadióne zavládla radosť, keďže hlásateľ oznámil konečný výsledok z Prahy, kde Lev podľahol Magnitogorsku 2:5. Vzápätí fanúšikovia skandujú meno trénera Čadu.

53. min: Panov a jeho strelecký pokus, tento chlapík je zrejme najnebezpečnejším hráčom hostí.

52. min: Miklík nebol ďaleko od druhého gólu, Garnett so šťastím vyrazil puk do bezpečia.

50. min: Kuznecov s Antipovom pohrozili pred Janusom, ten skryl puk bezpečne do lapačky.

49. min: V obrane hostí sa však začínajú otvárať čoraz väčšie diery, ktoré sa snažia rýchli útočníci Slovana využiť.

47. min: Slovanisti dôkladne bránia svoju modrú čiaru, Čeľabinsk sa do pásma dostáva iba veľmi ťažko, zdĺhavo a na pár okamihov.

45. min: Fanúšikovia už sa radovali z gólu, po neprehľadnej situácii "tancoval" puk na bránkovej čiare a skončil na žrdi.

44. min: Traktor prepol na vyššie obrátky, na jeho hráčoch je evidentná snaha čo najskôr vyrovnať.

43. min: O pár sekúnd neskôr však predviedol svoje umenie, perfektným "semaforom" zneškodnil strelu Dugina po vhadzovaní.

43. min: Jakuceňa ponúkol svoju strelu švihom, Janus nemusel zasiahnuť, keďže išla tesne vedľa.

42. min: Ďatelinka predviedol dôraz v súboji s Bulisom, mantinel sa poriadne zatriasol.

- Zo šatne Slovana sme dostali správy, že Mihálik je v nemocnici s podozrením na silný otras mozgu.

40. min: Záver tretiny v réžii domáceho tímu, diváci odprevádzajú hráčov do kabíny potleskom. Strely 27:22.

40. min: Ten istý hráč v identickej situácii z pravej strany, k dorážke sa ešte dostal Kytnár, iba tesne minul.

38. min: Rovnaké schopnosti však má aj Bartovič, ale takisto recept na gólmana nenašiel.

37. min: Panov pri každom pobyte na ľade predvádza svoju ohromnú rýchlosť, z vhadzovanie pred svojim brankárom sa bleskovo zjavil až pred Janusom, ktorý najprv nevedel, kde má puk. Našiel ho skrytý medzi betónmi.

37. min: Kukumberg v útoku, jeho nahodený puk skryl Garnett v lapačke.

35. min: Blesková odpoveď Slovanistov, na útočný výlet sa vybral po ľavej strane obranca Sigalet, veľmi nerozmýšľal a prestrelil Garnetta - 3:2! Asistenciu si pripísal aj brankár Janus.

34. min: Nenápadná akcia hostí a fantastický trafený pokus Antipina z pravého kruhu. Takmer rovnaká situácia ako pri otváracom góle zápasu, puk skončil v hornej "šibenici" - 2:2!

33. min: Rovnakým spôsobom mohol odpovedať Daňo, šikovne sa dostával cez Razina, ktorý ho v poslednom momente zastavil.

31. min: "Traktoristi" už pri klasickej presilovke znižujú. Nahodený puk Janus ešte vyrazil, ale na dorážku Ničuškina už nestačil - 2:1!

30. min: Panov sa v plnej rýchlosti natlačil pred bránku, tam ho sekol Sersen a je vylúčený. 10-sekundová presilovka o dvoch hráčov.

29. min: Drvivý tlak Čeľabinsku, prvá minúta presilovky sa odohral kompletne pred Janusom, ktorý si pripísal tri-štyri zákroky.

28. min: Slovan bude hrať v oslabení, Tabaček odišiel na trestnú lavicu za napadnutie.

26. min: Tak sme to zakríkli a "privolali" druhý gól. Višňovský perfektnou prihrávkou uvoľnil pred bránkou Kudrnu a ten zasunul puk medzi betóny brankára - 2:0! Slovanistický mladík sa teší z premiérového presného zásahu v KHL.

25. min: Hrá sa rýchly hokej, oba tímy sa tlačia do zakončenia, ale šancí sa veľa nerodí.

23. min: Panov s Duginom v protiútoku, Janus pri zákroku bezchybný.

21. min: Bartovič skúša streľbu z každej pozície, švihom od modrej Garnetta nezaskočil.

20. min: Kuznecov je späť na ľade, záverečná minúta priniesla ešte menší závar pred Janusom. Skóre sa nemení. Strely 14:6.

18. min: Fanúšikovia sa bavia prekrikovačkou, "kotol" skanduje "Ľubo", zvyšok odpovedá "Višňovský". Rovnaký pokrik, len s menom Mira Šatana, ktorý poďakoval zamávaním z lóže.

18. min: Hostia sa ubránili, ale iba krátko hrali v plnom počte. Aktivitu prehnal Kuznecov a aj napriek protestom odchádza na trestnú lavicu za podrazenie.

17. min: Popov sa vybral v oslabení na výlet, obrana mu dopriala až veľmi veľa priestoru a Janus si pripísal ďalší kvalitný zákrok.

16. min: Po prestriedaní sa z podobnej pozície ako Miklík snažil zvýšiť vedenie Bartovič, jeho strela skončila v ochrannej sieti.

15. min: Višňovský predviedol strelu zo svojej tradičnej pozície, Garnett vyrazil.

14. min: Slovanisti sú pri chuti, presilovka pokračuje a Lipianskeho formácia si vytvorila tlak.

12. min: Okamžite po vhadzovaní prichádza trest v podobe gólu, Miklík z ľavého kruhu nádhernou strelou vymietol horný roh Garnettovej bránky - 1:0!

Vladimír Mihálik opustil zápas na nosidlách

12. min: Veľmi tvrdý hit Kosticyna za bránkou Janusa, na zemi zostáva otrasený Mihálik. A to je veru poriadny chlap, takže to musel byť veľmi tvrdý náraz. Mihálikovi nasadili golier a na nosidlách opúšťa arénu. Zápas dohral aj vinník, ktorý dostal 5 minút + do konca zápasu.

11. min: Hudáček hľadal pred bránkou Lipianskeho, zblokoval ho pozorný obranca.

10. min: Kuznecovova formácia narobila domácej obrane menšie problémy, Janus ale nemusel zasiahnuť. Na druhej strane po rýchlej akcii strela Daňa.

9. min: Traktor v plnom počte, Slovan naďalej v útočnom snažení.

8. min: Hostia sa veľmi dobre bránia aj v tomto oslabení, ak už sa Slovanisti dostali ku strele, zasiahol istým zákrokom Garnett.

7. min: Marko Daňo má obrovskú chuť, vybral sa do útoku po pravom krídle, ale fauloval ho Vasiľčenko.

6. min: Do protiútoku sa vyrútil Panov, v súboj 1 proti 1 na Janusa nevyzrel.

5. min: Nebola to vydarená presilovka, čisté konto oslavuje aj skupinka priaznivcov hostí.

4. min: Slovan nasťahovaný v pásme, ale nepresnou prihrávkou sa oň následne pripravil.

3. min: Daňo si vypýtal aktivitou faul, na trestnú lavicu ide Katičov za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou.

2. min: Prvú strelu domáceho tímu si pripísa Kudrna, Garnett musel zasahovať.

1. min: Prvá útočná akcia a v nej hostia, Lipiansky v defenzívnom zákroku poslal puk do ochrannej siete.

Gratulácia Jozefovi Golonkovi k 75. narodeninám

- Ešte pred úvodným vhadzovaním generálny manažér Slovana Maroš Krajči zablahoželal legendárnemu Jozefovi Golonkovi k nedávnym 75. narodeninám a odovzda mu spomienkový dres. Od fanúšikov dostal "populárny" veľký aplauz.

- Ľubomír Višňovský je späť, počas hymny si mohol opäť vychutnať obrovský aplauz fanúšikov.

Ľubomír Višňovský na veľkoplošnej obrazovke počas hymny

- Všetko je pripravené na slávnostný nástup hráčov na ľad, ako prví hostia, za nami už "belasí" na čele s Ľubomírom Višňovským. Nasledujú štátne hymny.

- Tímy majú za sebou rozkorčuľovanie, štadión sa zapĺňa zatiaľ iba pomaly. Možno za to môže aj snehová kalamita v meste. Napadlo tu pár centimetrov a cestári nestíhajú, toľko z "dopravného servisu".

- Tréner Čada už bude môcť v zostave počítať s dvojicou mladíkov Marko Daňo a Tomáš Mikúš, ktorí reprezentovali na MS do 20 rokov. Pre chorobu mu však okrem Vondrku bude chýbať aj obranca Švarný.

- Tabuľku produktivity v Slovane vedie Čech Michal Vondrka s 19 bodmi (8+11), ten však do dnešného duelu pre chorobu nezasiahne.

- Najproduktívnejším hráčom hostí je jeden z najtalentovanejších mladíkov súčasnosti Jevgenij Kuznecov, ktorý v 40 dueloch získal 34 bodov za 16 gólov a 18 asistencií.

- Ruský tím patrí k najsilnejším tímom súťaže, po 41 stretnutiach mu patrí štvrté miesto v tabuľke Východnej konferencie so ziskom 76 bodov a skóre 119:91. Slovan odohral o zápase menej, je šiesty v Západnej konferencii, keď nazbieral 61 bodov (91:95).

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovan Bratislava - Traktor Čeľabinsk.

• Zdroj: športky, ts, TASR