Medailová zbierka je kompletne dokončená: Mladá Slovenka sa stala majsterkou sveta!

Slovenská cyklistka Nora JenčušováSlovenská cyklistka Nora Jenčušová Zdroj: Profimedia

SAN CARLOS - Slovenská cyklistka Nora Jenčušová sa stala univerzitnou majsterkou sveta. Na akademických MS FISU v kostarickom meste San Carlos získala zlato v individuálnych cestných pretekoch.

Jenčučová tak má po zisku cenných kovov v kritériu a časovke kompletnú medailovú zbierku (1-1-1). "Som šťastná! V časovke som získala bronz, v kritériu striebro a teraz mám konečne zlato. Takže mám všetky tri medaily," uviedla 22-ročná pretekárka v tlačovej správe Slovenského univerzitného tímu.

Jenčušová, ktorá už má istú miestenku na OH 2024 v Paríži, sa na 88-kilometrovej trati v dvojčlennom úniku s Poľkou Chyliskou po vyše 40 kilometroch snažila od svojej súperky v kopci tri km pred páskou odpútať, no tá náskok približne 1 km pred cieľom stiahla v zjazde. O víťazke tak rozhodol až záverečný špurt, v ktorom mala viac síl Jenčušová. Zvíťazila o dĺžku kolesa.

"Medailu chcem venovať mojim rodičom, môjmu trénerovi a všetkým ľuďom, ktorí ma podporovali, pretože časovka bola pre mňa aj pre technické problémy sklamaním, takže dnes je určite lepší deň," povedala študentka Technickej univerzity v Košiciach.

V Kostarike sa jej podarilo adaptovať na exotické podnebie: "Čo sa týka podmienok, tak je tu oveľa teplejšie a väčšia vlhkosť vzduchu ako na Slovensku. Prvé dni bolo naozaj ťažké sa adaptovať, ale po týchto pretekoch vidím, že som sa dokázala adaptovať dobre a porážam aj súperky z exotických krajín, ktoré sú na toto podnebie zvyknuté."

Úspešne si v individuálnych pretekoch počínal aj slovenský reprezentant Denis Hoza, ktorý v monzúnovom daždi skončil na 7. mieste. Najlepší výkon podal v časovke, v ktorej vybojoval 4. priečku.

Celkovo zažíva výprava Slovenského univerzitného tímu svoje doposiaľ najúspešnejšie univerzitné MS. So ziskom troch medailí (1-1-1) jej patrí v hodnotení krajín zatiaľ štvrté miesto za Českom, Maďarskom a Nemeckom. Do bojov v najbližších dvoch dňoch zasiahne tretia slovenská cyklistka na horskom bicykli Tereza Kurnická.