De Gea utíšil kritikov a vychytal Manchestru v Madride remízu

Van Persie sleduje akrobatický zákrok Raphaela VaranehoVan Persie sleduje akrobatický zákrok Raphaela Varaneho Zdroj: SITA

MADRID - Futbalisti Realu Madrid remizovali v prvom osemfinále Ligy majstrov na štadióne Santiaga Bernabeua s Manchestrom United 1:1. Do odvety 5. marca na Old Trafford tak pôjdu v o čosi nádejnejšej pozícii zverenci trénera Alexa Fergusona.

V Madride sa v "súboji Titánov" hral od úvodným minút zaujímavý zápas plný vzruchu. Zverenci trénera Joseho Mourinha začali lepšie, v 6. minúte strelu Coentraa brankár de Gea vytlačil končekmi prstov na tyčku. Potom ale gólovo udreli "červení diabli", keď v 20. minúte výborne naskočil na loptu z rohového kopu Welbeck, stopéri Varane a Ramos zaváhali a ofenzívny futbalista United otvoril hlavou skóre. Real vyrovnal v 30. minúte, keď sa na skvelý center Di Mariu krásne zavesil do vzduchu Cristiano Ronaldo a tiež hlavou nechytateľne vyrovnal, pričom dodržal slovo a gól proti bývalým spoluhráčom príliš búrlivo neoslavoval. Potom prišli šance lídra Premier League, Welbeck však loptu cez Lopezove ruky neposlal do siete, a neujali sa ani strely Rooneyho a Kagawu. V nadstavenom čase prvého dejstva mohol druhý gól strelil C. Ronaldo, ale po centri Coentraa v ťažkej pozícii hlavou minul.

V 61. minúte podržal hostí opäť de Gea, keď akrobaticky nohou vykopol strelu v páde Coentraa. "Biely balet" bol ale strelecky aktívnejší, no mohol inkasovať v 71., resp. 72. minúte. To van Persie v úniku tvrdo pálil na bránu, jeho bombu Lopez vytlačil na hornú tyč, loptu vrátili hostia do 16-ky, kde loptu opäť van Persi poslal za chrbát Lopeza, ale na bránkovej čiare Xabi Alonso vykopol. V 79. minúte Khedira z hranice pokutového územia prestrelil hradbu tiel, ale de Gea bol opäť na mieste. V nadstavenom čase mohol rozhodnúť van Persie, Lopez ale jeho strelu vyrazil na roh. Prvá časť osemfinálového šlágra sa tak skončila nerozhodne, Real ale musí v odvete streliť gól ak chce postúpiť.

Mourinho je pred odvetou na Old Trafford optimistom. "Moji zverenci dokážu strieľať góly na ihriskách súperov a vyhrávať zápasy vonku. Manchester United na svojom štadióne v tejto sezóne už veľakrát inkasoval a ešte nečelil takému silnému tímu, akým je Real. Postupové šancu vidím stále 50:50. Osobne som radšej, ak v Lige majstrov hráme prvý zápas doma. Aspoň vieme, čo musíme urobiť v odvete pre to, aby sme postúpili. Manchester určite nemôže hrať tak ako u nás so štyrmi obrancami stiahnutými vo vlastnej šestnástke. V Madride sa anglický tím prezentoval hlbokou defenzívou. Napriek tomu sme si vypracovali veľa šancí, premenili sme však žiaľ iba jedinú," povedal Mourinho.

Kouč United Alex Ferguson po skončení duelu velebil mladého španielskeho brankára Davida de Geu, ktorý predviedol viacero skvelých zákrokov: "Bol to pre nás mimoriadne ťažký duel, pretože Real má v domácom prostredí skvelú bilanciu. Trochu ma sklamalo, že sme sa stiahli až tak hlboko do defenzívy. Dali sme hráčom Realu veľa priestoru na nebezpečné centre a strely. Absolutórium si zaslúži de Gea, ktorý predviedol tri či štyri fantastické zákroky. Brilantný bol najmä ten v prvom polčase, pri ktorom končekmi prstov vytlačil na žrď strelu Coentraa. Nebol to pre neho ľahký duel, lebo ešte ako brankár Atlética Madrid na Santiago Bernabeu inkasoval veľa gólov, no teraz si počínal na jednotku. Počas celej sezóny sa zlepšuje. Gól strelený na ihrisku súpera nám dáva dobré šance do odvety, ešte však ani zďaleka nie je rozhodnuté. Real totiž dokáže vonku podnikať veľmi nebezpečné kontry."

Real Madrid - Manchester United 1:1 (1:1)
Góly: 30. Cristiano Ronaldo - 20. Welbeck, ŽK: van Persie, Rafael, Valencia (všetci Manchester), rozhodoval: Felix Brych (Nem.)

Real Madrid: Lopez - Arbeloa, Varane, Ramos, Coentrao - Xabi Alonso (84. Pepe), Khedira - Di Maria (75. Modrič), Özil, Cristiano Ronaldo - Benzema (60. Higuain)

Manchester Unired: de Gea - Rafael, Ferdinand, Evans, Evra - Carrick, Jones - Rooney (84. Anderson), Kagawa (64. Giggs), Welbeck (73. Valencia) - van Persie

• Zdroj: TASR, dailymotion.com