Nórky v štafete na MS vo Val di Fiemme zničili konkurenciu

Heidi Wengová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová a Marit BjörgenováHeidi Wengová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová a Marit Björgenová Zdroj: SITA

VAL DO FIEMME - Nórske bežkyne na lyžiach Heidi Wengová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová a Marit Björgenová potvrdili v pretekoch štafiet na 4x5 km na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v talianskom Val di Fiemme pozíciu favoritiek a suverénnym spôsobom zvíťazili.

Druhé prišli do cieľa Švédky Ida Ingemarsdotterová, Emma Wikenová, Anna Haagová a Charlotte Kallová, bronz si vďaka skvelému finišu vybojovali Rusky v zostave Julia Ivanovová, Alija Iksanovová, Marija Guščinová a Julia Čekalevová. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Nórky od štartu dávali jasne najavo, že to budú ony, kto bude v pretekoch diktovať tempo. Jedinou lyžiarkou, ktorá bola schopná s nimi držať rovnocenne krok, bola Poľka Justyna Kowalczyková, tá dokonca po druhom úseku odovzdávala na prvej pozícii s náskokom ôsmich desatín sekundy pred Johaugovou. Od toho momentu však bolo jasné, že zlato z predchádzajúceho šampionátu v Osle 2011 obhája Nórky. Zvyšok poľa už bojoval "iba" o pozície za nimi. Finišmanka Björgenová si v cieľovej rovinke mohla dovoliť zastaviť sa pri fanúšikoch, zobrať si od nich štátnu vlajku a mávajúc ňou manifestačne prejsť cieľom.

"Všetci od nás čakali víťazstvo, ale my sme vedeli, že to nebude jednoduché a nespadne nám samo z neba. Boli sme všetky pod obrovským psychickým tlakom, je ťažké vedieť sa s tým vyrovnať. Zvládli sme to, sme spokojné. Na zlato sme potrebovali štyri kvalitné výkony a to sa nám podarilo," uviedla v rozhovore pre Nórsku štátnu televíziu (NRK) Björgenová.

"Je to odraz toho, čo dievčatá predvádzali v individuálnych pretekoch. Takto sme to chceli, takto sme si to naplánovali, takto nám to vyšlo. Sme všetci veľmi šťastní," pridal sa tréner Egil Kristiansen.

Zaujímavý však bol boj o bronzovú medailu. Fínky vybiehali na posledný úsek s 25-sekundovým náskokom pred štafetou USA, o ďalších osem sekúnd v tom momente zaostávali Rusky na piatej pozícii. Čekalevová však predviedla parádny výkon. Už po dvoch kilometroch dobehla Američanku Jessicu Digginsovú a približne jeden a pol kilometra pred cieľom aj totálne vyčerpanú Fínku Riikku Sarasojovú-Liljovú. Rusky sa tak tešili z prvej štafetovej medaily od roku 2005.

Pre Nórsko to bola pätnásta medaila na tomto šampionáte, z toho šiesta zlatá (celková bilancia 6 - 5 - 4). Marit Björgenová vo svojom štvrtom štarte získala štvrtý vzácny kov (3 - 1 - 0), celkovo to bol jej jedenásty titul majsterky sveta v kariére. Suverénnym spôsobom kraľuje v rebríčku medailistov na týchto MS.

Štafeta na 4x5 km: 1. Nórsko (Heidi Wengová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová, Marit Björgenová) 1:00:36,5 h, 2. Švédsko (Ida Ingemarsdotterová, Emma Wikenová, Anna Haagová, Charlotte Kallová) +26,2 s, 3. Rusko (Julia Ivanovová, Alija Iksanovová, Marija Guščinová, Julia Čekalevová) +45,8, 4. USA +1:12,4 min, 5. Fínsko +1:23,8, 6. Francúzsko +1:53,7, ... Slovensko nemalo zastúpenie