Košice sa ujali vedenia v štvrťfinálovej sérii, v derby tesne zdolali Poprad

Gólové oslavy KošičanovGólové oslavy Košičanov Zdroj: TASR

KOŠICE - Hokejisti úradujúceho slovenského vicemajstra HC Košice zvíťazili v prvom štvrťfinálovom stretnutí play off Tipsport extraligy na domácom ľade nad HK Poprad 2:1, keď víťazný gól stretnutia zaznamenal v 47. minúte Štrbák. V sérii hranej na štyri víťazstvá vyhrávajú 1:0.

V košickej Steel aréne začali aktívnejšie domáci hokejisti a už v úvodnej minúte vyskúšal pozornosť Sidora Slovák. Hostia dobre bránili a podnikali rýchle protiútoky. V 7. minúte vystrelil Takáč, no Hylák si s jeho zakončením dokázal poradiť. "Oceliari" mali opticky navrch, ale do šancí sa dostával ich súper. O dve minúty neskôr sa dostal pred Hylákom do zakončenia Hvila, tiesnený domácou obranou trafil iba košického gólmana. Ten istý hráč mal gól na hokejke v 16. minúte, no v ideálnej šanci, po prihrávke spoza bránky, si s jeho zakončením poradil Hylák. Obidve mužstvá čakali na chybu súpera, ktorá v úvodnej tretine neprišla.

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky sa ocitol v dobrej šanci hosťujúci Vandas, puk poslal iba do dobre postaveného Hyláka. Popradčania pokračovali v aktivite a v 23. minúte tesne minul košickú bránku Buc. Košičania odpovedali v 29. minúte šancou Pašeka, ktorý poslal puk tesne nad vrchnú konštrukciu Sidorovej bránky. O štyri minúty neskôr mohol otvoriť skóre duelu Haščák, ale v dobrej pozícii minul priestor popradskej bránky. Podarilo sa to však v 35. Jenčíkovi, ktorý si nakorčuľoval pred Sidora a bekhendom poslal puk za jeho chrbát - 1:0.

V úvode tretieho dejstva preveril pozornosť popradského gólmana Marcinko, stav sa však nezmenil. V 47. minúte v hre štyroch proti štyrom inkasoval Sidor gól od modrej čiary, keď Štrbák poslal puk do siete pomedzi jeho betóny - 2:0. V 51. minúte si "oceliari" vytvorili v presilovej hre veľký tlak, Sidor v bránke Popradu sa poriadne obracal, no postupne si poradil so šancami Novotného, Jokeľa a Štrbáka. V závere zápasu Poprad odvolal brankára a v 59. minúte korigoval Hvila - 2:1. Vyrovnávajúci gól mal na hokejke 55 sekúnd pred koncom duelu Balán, ale Hylák vytiahol zázračný zákrok.

HC Košice - HK Poprad 2:1 (0:0, 1:0, 1:1) - stav série: 1:0
Góly: 35. R. Jenčík (Marcel Haščák, Pašek), 47. Štrbák (Marek Slovák, Š. Novotný) - 59. Hvila (R. Suchý, Balán)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Ľ. Vaic (Poprad) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Müllner - Smrek, Šefčík, 3080 divákov

Košice: Hylák - Kolba, Štrbák, Cebák, Deyl, Michal Novák, Macejko, Šeda - Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ - Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík - Matis, T. Marcinko, P. Svitana - Hinďoš, Matúš Chovan, Mlynarovič

Poprad: Sidor - M. Šterbák, R. Suchý, D. Devečka, Fabian, Kovačevič, D. Brejčák, Kurali, Jáchym - Vandas, Balán, Hvila - Smotrila, Stals, Ľ. Vaic - D. Buc, Klouda, Jabrocký - Matúš Paločko, P. Stanfield, S. Takáč

Milan Staš (tréner Košíc): "Súper prišiel s ultradefenzívnou taktikou, zatvoril stredné pásmo, ťažko sme sa presadzovali, prechod nebol z našej strany najlepší. Hrali sme trpezlivo, čakali sme na svoju príležitosť, tá prišla a my sme dali dva góly. Do bojov play-off sme vykročili správnou nohou, zaslúžili sme si vyhrať."

Milan Jančuška (tréner Popradu): "Videli sme zaujímavý taktický zápas s dramatickou zápletkou. Som spokojný s tým, ako sme ho zvládli herne aj takticky. Škoda, že za stavu 0:0 sme mali príležitosti, ktoré ak by sme riešili rýchlejšie, tak sme mohli streliť nejaký gól. Po malej chybe v rohu klziska sme dostali prvý gól, druhý bol z kategórie lacných. Potom sme museli otvoriť hru, po odvolaní brankára sme znížili. Potom prišla situácia, keď sme mohli vyrovnať do prázdnej bránky. Remíza by tomuto zápasu svedčala. Žiaľ, nestalo sa tak. V ďalších zápasoch to bude zaujímavé, prvý duel si rozoberieme a pripravíme sa na štvrtkový."