Soukalová vyhrala v Chanty-Mansijsku aj stíhačku, Kuzminová vybuchla na strelnici

Gabriela SoukalováGabriela Soukalová Zdroj: SITA

CHANTY-MANSIJSK - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová obsadila v stíhacích pretekoch na 10 kilometrov v ruskom Chanty-Mansijsku 15. miesto. Druhý triumf v tomto stredisku si vo finálovom 9. kole Svetového pohára pripísala Češka Gabriela Soukalová, ktorá zvíťazila aj v rýchlostných pretekoch.

Kuzminovú odsunulo až 6 chýb, paradoxne prvú streľbu zvládla bez zaváhania. Na ďalších troch stanoviskách však vždy mierila dvakrát mimo. Janka Gereková opäť zostala za bodovanou štyridsiatkou, obsadila 44. miesto.

Druhá skončila Ruska Oľga Viluchinová, tretia prišla do cieľa už istá celková víťazka SP a aj majiteľka malého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v hodnotení tejto disciplíny Nórka Tora Bergerová.

Soukalová dokonale využila výhodu, ktorú si vybojovala víťazstvom v šprinte. V hustom snežení minula terč na štyroch položkách iba dvakrát, k tomu pridala solídny bežecký výkon (9. najlepší čas) a bolo z toho jej druhé zlato v Chanty-Mansijsku, celkovo tretie v kariére.

Preteky sa pre Kuzminovú nezačali dobre. Už v prvom bežeckom okruhu mala pád a klesla z piatej na šiestu pozíciu. Keď však prvú streleckú položku v ľahu zvládla bez zaváhania, poskočila na tretie miesto. Po druhej streľbe v ľahu však musela najskôr absolvovať dva trestné 150 m dlhé okruhy za rovnaký počet nezostrelených terčíkov a nielenže sa prepadla späť na piatu priečku, ale jej odstup za čelom peletónu narástol na 40 sekúnd. Prvý a štvrtý výstrel jej išiel mimo čierny kruh aj na prvej stojke a kým si odpykala trest, vypadla z elitnej desiatky, bola dvanásta. Streleckú dvojchybu urobila potom aj na poslednej streľbe a bolo definitívne po jej nádejach. Finišovala pätnásta o 1:42,5 min neskôr ako víťazná Soukalová.

Gereková si rovnako predĺžila trať o šesť trestných okruhov a prakticky sa ani raz na trati nedostala medzi najlepších štyridsať, ktoré získavajú v pretekoch body do celkovej klasifikácie SP. Za víťazkou zaostala o bezmála päť a pol minúty, skončila štyridsiata štvrtá.

Stíhacie preteky - Chanty-Mansijsk:
1. Gabriela Soukalová (ČR) 30:58,8 min (2 trestné okruhy), 2. Oľga Viluchinová (Rus.) +7,0 s (3), 3. Tora Bergerová (Nór.) +14,8 (2), 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) +21,6 (1), 5. Miriam Gössnerová (Nem.) +23,4 (3), 6. Laura Dahlmeierová (Nem.) +31,3 (1), ... 15. Anastasia Kuzminová +1:42,5 (6), 44. Janka Gereková (obe SR) +5:26,5 (6)

Poradie vo SP po 25 pretekoch z 26 naplánovaných:
1. Tora Bergerová (Nór.) 1233 bodov - už istá víťazka, 2. Darja Domračevová (Biel.) 906, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 832, 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 804, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 800, 6. Anastasia Kuzminová 760, ... 24. Janka Gereková 367, 96. Martina Chrapánová (všetky SR) 6