Prvá Veľká cena F1 má prekvapujúceho víťaza: V Melbourne vyhral Räikkönen

Trio najlepších v Melbourne: Fernando Alonso, Kimi Räikkönen a Sebastian VettelTrio najlepších v Melbourne: Fernando Alonso, Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel Zdroj: SITA

MELBOURNE - Úvodné preteky novej sezóny MS formuly 1 v austrálskom Melbourne vyhral nečakane suverénne fínsky pilot Kimi Räikkönen (33) z tímu Lotus, ktorý zaknihoval okrúhly dvadsiaty triumf v kariére a zároveň už svoje 70. pódiové umiestnenie v prestížnom seriáli.

Skúsený Fín sa dostal na prvé miesto v 43. kole a odvtedy už pred seba nikoho nepustil, stíhacia jazda súperov už nepriniesla drámu. Na druhom mieste skončil Fernando Alonso na Ferrari, na treťom mieste klasifikovali obhajcu majstrovského titulu Sebastiana Vettela z Red Bullu, ktorý štartoval z najvýhodnejšej pozície po víťazstve v kvalifikácii.

Räikkönen, ktorý v 56. kole dosiahol najrýchlejší čas jedného okruhu, zvolil taktiku na dve zastávky v boxoch, ktorá sa mu v konečnom dôsledku vyplatila. Po kvalifikácii figuroval na 7. mieste a štartoval až zo štvrtého radu, no vynikajúcou jazdou sa prepracoval až k triumfu. So štvrtým miestom môže byť spokojný Brazílčan Felipe Massa, piaty skončil Lewis Hamilton z Mercedesu, na šiestej pozícii sa umiestnil Mark Webber z Red Bullu. Na ďalších dvoch priečkach skončili jazdci Force India - siedmy Adrian Sutil a ôsmy Paul di Resta. Dva body získal debiaty Jenson Button a jeden bod zaznamenal tímový kolega víťaza Romain Grosjean.

"Dve zastavenia u mechanikov, to bola naša stratégia, ktorá nám perfektne vyšla. Nemal som veľké očakávania pred týmito pretekmi, veď sezóna sa nimi len začala. Vždy je veľmi ťažké klásť si za týchto okolností nejaké konkrétne ciele z hľadiska umiestnenia. Ak však máte perfektne nastavené auto a celý víkend funguje všetko na sto percent, dúfate v priaznivý výsledok. Som veľmi šťastný, že sme sezónu začali takýmto veľkolepým štýlom," povedal Räikkönen.

Prestížny seriál pokračuje už o týždeň, monoposty F1 privíta Malajzia.

Výsledky - Veľká cena Austrálie: 1. Kimi Räikkönen (Fín.) Lotus 1:30:03,225 h, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari +12,451 s, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull +22,345, 4. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +33,577, 5. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +45,561, 6. Mark Webber (Aus.) Red Bull +46,800, 7. Adrian Sutil (Nem.) Force India +1:05,068 min, 8. Paul di Resta (V. Brit.) Force India +1:08,449, 9. Jenson Button (V. Brit.) McLaren +1:21,630, 10. Romain Grosjean (Fr.) Lotus +1:22,759

Poradie po prvých pretekoch: 1. Kimi Räikkönen (Fín.) Lotus 25 bodov, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 18, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 15, 4. Felipe Massa (Braz.) Ferrari 12, 5. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 10, 6. Mark Webber (Aus.) Red Bull 8, 7. Adrian Sutil (Nem.) Force India 6, 8. Paul di Resta (V. Brit.) Force India 4, 9. Jenson Button (V. Brit.) McLaren 2, 10. Romain Grosjean (Fr.) Lotus 1

Pohár konštruktérov: 1. Ferrari 30 bodov, 2. Lotus 26, 3. Red Bull 23, 4. Mercedes 10, 5. Force India 10, 6. McLaren 2

Viac zaujímavých správ, fotky a videá zo sveta motoršportu nájdeš na Podkapotou.sk.

Viac o téme: Melbourne Kimi Räikkönen Formula 1 Víťaz Austrália
  • Zdroj: TASR, SITA