Wänke je na slobode! Bývalý funkcionár SFZ si odsedel viac ako dva roky

Vladimír WankeVladimír Wanke Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Bývalého generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu Vladimíra Wänkeho (67), ktorý bol za korupciu odsúdený na 40 mesiacov za mrežami, vo štvrtok 28. marca podmienečne prepustili z väzenia. Na slobodu sa tak dostal po viac ako dvoch rokoch. Wänkemu mal oficiálne vypršať trest v apríli 2014.

Wänke si trest odpykával vo väzení v Hrnčiarovciach nad Parnou. Tento mesiac mu uplynula lehota, po ktorej mohol požiadať o podmienečné prepustenie z väzby.

"Okresný súd v Trnave rozhodol o jeho podmienečnom prepustení s dvojročnou skúšobnou dobou," informovala hovorkyňa krajského súdu v Trnave Barbora Hergottová. Uznesenie nadobudlo právoplatnosť.

Wänkeho odsúdili za prijatie úplatkov vo forme debničky jabĺk, dvoch kartónov vína a 15-tisíc korún (498 eur) na tri roky a štyri mesiace nepodmienečne a na peňažný trest 2000 eur. Bývalý šéf matriky SFZ, predseda Bratislavského futbalového zväzu, predseda ligovej komisie, športový riaditeľ SFZ a zastupujúci generálny sekretár SFZ bol vo väzení od decembra 2010.

Wänkeho zadržali 6. marca 2007 v sídle Slovenského futbalového zväzu na Junáckej ulici v Bratislave policajti z Úradu boja proti korupcii priamo pri preberaní desaťtisícového úplatku. Wänke takzvaný "kolok", čo bol údajne krycí názov pre úplatok, chcel za urýchlenie vybavenia registračných náležitostí okolo transferu futbalistu Andreja Masaroviča z Rakúska do ŠK Eldus Močenok. Kľúčovým svedkom prípadu bol vtedajší majiteľ klubu z Močenka Stanislav Szabó, ktorý v kauze vystupoval v pozícii agenta a celý priebeh odovzdávania úplatku natočil na kameru. Vladimír Wänke na druhý deň na mimoriadnej tlačovej konferencii odmietol obvinenia z korupčného konania a viackrát zdôraznil, že osobne od pána Szabóa obálku, v ktorej bolo 10 000 korún, neprevzal. Vyhlásil, že išlo o cielený akt pomsty a podal trestné oznámenie na Szabóa. Svoje tvrdenia zopakoval aj na Špeciálnom súde.

Proces v tejto kauze sa začal 16. februára 2009 na Špeciálnom súde v Pezinku a Vladimíra Wänkeho súdil za štvornásobný trestný čin prijímania úplatku a zneužitie právomoci verejného činiteľa. Samosudca vypočul 18 svedkov, futbalových funkcionárov a futbalistov, ktorí boli v prípade zainteresovaní. Trestný spis Wänkeho mal 699 strán, obžaloba 23 strán. Prokurátor žiadal pre Wänkeho nepodmienečný trest odňatia slobody minimálne na šesť rokov a 10 mesiacov s minimálnym strážením a peňažný trest 3000 eur. Súd napokon 7. apríla 2009 rozhodol o treste odňatia slobody na tri roky a štyri mesiace nepodmienečne a peňažnom treste 2000 eur. Najvyšší súd SR tento trest potvrdil.

Wänke sa narodil v Bratislave. Vo futbale pôsobil ako hráč v bratislavských kluboch Slovan, Červená hviezda, Vinohrady, Polygraf a Pravda, ako funkcionár bol šéfom matriky Slovenského futbalového zväzu, predsedom Bratislavského futbalového zväzu, členom zmierovacej komisie SFZ, vedúcim reprezentácie do 21 rokov, neskôr sa stal šéfom ligovej komisie, športovým riaditeľom a od 1. januára 2007 aj zastupujúcim generálnym sekretárom SFZ za Dušana Tittela.

Po odpykaní dvoch tretín z celkového trestu 40 mesiacov v Hrnčiarovciach nad Parnou pri Trnave (prvý polrok strávil na uzatvorenom oddelení, ktoré nemalo veľný režim /vypomáhal ako brigádnik v kuchyni, sklade či upratoval na dvore/, potom ho preradili na otvorené oddelenie s minimálnym stupňom ostrahy, odkiaľ odsúdení mohli chodiť v civile do kina či na nákupy do mesta, následne dostal funkciu správcu /mal na starosti zadeľovanie spoluväzňov do práce a ich evidenciu/), keď s ním neboli nijaké problémy a dokonca bol viackrát za správanie odmenený, doručili 6. marca 2013 na súd jeho žiadosť o podmienečné prepustenie. O odpustenie zvyšku trestu už po uplynutí jeho polovice Vladimír Wänke nemohol požiadať vzhľadom na paragraf súvisiaci s korupciou, pretože sa nevzťahovala na neho ani amnestia prezidenta Ivana Gašparoviča pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky. 

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy