Futsalisti 104 sekúnd od postupu, o ME zabojujú po prehre s Azrebajdžanom v baráži

Šťastní hráči Azerbajdžanu, sklamaný Peter HaľkoŠťastní hráči Azerbajdžanu, sklamaný Peter Haľko Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenská futsalová reprezentácia sa z prebojovala do baráže o postup na majstrovstvá Európy 2014, v ktorej sa bude snažiť o premiérový prienik na šampionát. Rozhodla o tom prehra 1:2 s Azerbajdžanom v 2. kvalifikačnej skupine, keď Slováci ešte 104 sekúnd pred koncom vyhrávali 1:0 a mali na dohľad priamy postup.

Po deľbe bodov s Bosnou a Hercegovinou (4:4) a následnej výhre 4:3 nad Nórskom obsadili zverenci trénera Jána Janíka tretiu priečku.

Priamo na ME (28. januára - 8. februára 2014 v Antverpách) postúpil Azerbajdžan, z druhého miesta ide do baráže Bosna a tiež Slováci ako najlepší tím z tretej priečky. V termíne 17. a 24. septembra sa predstavia v dvojzápasovej baráži, z ktorej postúpia na šampionát zvyšné štyri tímy. Priamo na finálový turnaj ME do Belgicka postúpilo sedem víťazov skupín. Tucet účastníkov šampionátu uzavrú usporiadajúci Belgičania.

Z prvých miesto postúpili okrem Azerbajdžanu aj Taliansko, Rusko, Španielsko, Portugalsko, Česko a Slovinsko. Do baráže sa okrem Slovákov a Bosny prebojovali ešte Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko, Srbsko, Holandsko a Ukrajina.

Azerbajdžan - Slovensko 2:1 (0:1)
Góly: 39. Biro Jade, 39. Mammadkarimov - 12. Bahna. Rozhodovali: Lemal (Belg.) a Kinov (Bul.), ŽK: Biro Jade, Mammadkarimov - Mikita, Drahovský, ČK: 32. Mikita

Azerbajdžan: Buranello - Felipe, Edu, Biro Jade, Alves - Hadžijev, Alakbarov, Farajzade, Farzalijev, Mammadkarimov, Borisov, Gambarov, Dantas (Zamanov)

Slovensko: Gašparovič - Rafaj, Kozár, Mikita, Haľko - Rick, Brunovský, Drahovský, Fehérvári, Kyjovský, Bahna, Bartošek (Repa, Rejžek)

Azerbajdžanu stačil na udržanie vedúcej pozície aj nerozhodný výsledok. V prípade triumfu by však Slováci súpera z prvého koša v tabuľke preskočili. Loptu mali od úvodných minút viac v moci Azerbajdžanci, no Slováci hnaní vpred hlasivkami fanúšikov v solídne zaplnenej hale im boli minimálne vyrovnanými partnermi. Po úspešne zrealizovanom brejku v podaní Bahnu dokonca otvorili v 12. minúte skóre - 0:1.

O dve minúty kapitán Azerbajdžanu Borisov namieril len do žrde, ale inak spoľahlivá defenzíva slovenského tímu nepúšťala súpera do žiadnych vyložených šancí.

Po zmene strán sa Janíkov tím neuspokojil s vedením a pokúšal sa ho zvýrazniť, keď v 26. minúte Mikitovu delovku vyškriabal Buranello. Od 28. minúty začali hrať Azerbajdžanci power play bez brankára, no dostali sa iba k obliehaniu súperovej brány a k žiadnej vážnejšej strele. Vyrovnať sa im nepodarilo ani počas dvojminútovej presilovky po vylúčení Mikitu. Power play pokračovala a napokon ju využil Biro Jade, keď 104 sekúnd pred koncom prestrelil Gašparoviča a v tej chvíli posunul svoj tím na šampionát. O 24 sekúnd neskôr pri power play slovenského tímu poslal Azerbajdžan do vedenia Mammadkarimov - 2:1. Slováci odvolali brankára Gašparoviča, lebo si mohli dovoliť aj prehrať, no nanajvýš o gól. Do baráže tak postúpili z tretej priečky.

Ján Janík, tréner: "Dostali sme z lavičky signál, že za stavu 1:1 môžeme zariskovať. Chceli sme zahrať power play a pokúsiť sa strhnúť víťazstvo a priamy postup na našu stranu, ale žiaľ, mali sme už vylúčeného kapitána Mikitu a na jeho miesto išla alternatíva. Stratili sme zbytočne loptu a dostali sme gól. Vedeli sme však, že nesmieme prehrať o tri góly, takže za stavu 1:2 sme to už ďalej neskúšali. Hráčom ale nemám čo vyčítať, súpera s naturalizovanými Brazílčanmi sme dlho trápili a nútili ho hrať viac ako polovicu druhého polčasu power play. Na odľahčenie aspoň jedno pozitívum - kebyže vyhráme, tak sme všetci bez vlasov, čiže sme si aspoň zachránili účesy. Ale vážne, musíme byť radi aj za baráž. Verím, že v septembri si vybojujeme postup na šampionát."

Marek Bahna: "Nie som sklamaný, aj keď je pravda, že môj gól mohol byť postupový, takže trocha to mrzí. Mali sme dostatok šancí na to, aby sme zvýšili vedenie. Musíme sa teraz sústrediť na to čo bude a nie na to, čo bolo. Divákom sme však ukázali, že futsal hrať vieme a tešíme sa už na baráž. V nej by som si prial Holanďanov, aj keď ešte si musím presne pozrieť zoznam účastníkov play off. Veríme, že napokon do Belgicka pocestujeme."

Mário Gašparovič: "Úlohu sme splnili, sme v baráži, hoci sme aj trošku sklamaní. Boli sme kúsok od veľkého úspechu. Uhrali sme oslabenie päť na tri, ale v závere sa súper presadil. Nikdy som nezažil takúto atmosféru, ani vo futsalových krajinách som nezažil nič podobné, tisnú sa mi slzy do očí."

Nórsko - Bosna a Hercegovina 0:4 (0:3)