Jurčo zariadil skvelým sólom postup Grand Rapids do finále AHL, skóroval aj Tatar

Obrovská radosť hokejistov Grand Rapids, Tomáš Jurčo (28) na vrchu balíkaObrovská radosť hokejistov Grand Rapids, Tomáš Jurčo (28) na vrchu balíka Zdroj: flickr.com

GRAND RAPIDS - Dvojica mladých slovenských hokejistov v drese Grand Rapids si zahrá finále o prestížny Calder Cup. Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo prispeli výraznou mierou k postupu Griffins cez Oklahomu City Barrons, keď obaja skórovali v rozhodujúcom siedmom zápase finále Západnej konferencie AHL. Domáci tím zvíťazil 5:4 a v celej sérii triumfoval 4:3 na zápasy.

Grand Rapids začali zápas výborne, keď už po 54 sekundách otvoril skóre Slovinec Muršak. Oklahoma však odpovedala v 14. minúte, keď v rozpätí 26 sekúnd dvoma gólmi otočila vývoj. Ešte v úvodnej tretine však stihol vyrovnať v presilovej hre Tatar. V strednej časti išli pre zmenu do vedenia Griffins zásluhou Nyquista, lenže opäť vyrovnal Tyrvainen. Na začiatku tretej tretiny opäť naklonil misky váh na stranu hostí Fedun. V 47. minúte ale vyrovnal druhým gólom Muršak a v 54. minúte predviedol famózne sólo Jurčo, ktorý poslal tím do finále, v ktorom sa Griffins predstavia prvýkrát v histórii.

Jurčo sa stal aj prvou hviezdou zápasu pred Muršakom a Tyrvainenom. Obranca Martin Marinčin z Oklahomy si do štatistík pripísal iba jednu strelu.

"Videl som, že obrancovia súpera nemajú potrebnú rýchlosť, a pokúsil som sa ich obkorčuľovať. Na pravej strane stál spoluhráč Frankie Pare a ja som sa pokúsil naznačiť mu prihrávku. Súperovi obrancovia na to naleteli, prešiel som stredom pomedzi nich a vystrelil. Mal som aj šťastie, že to vyšlo. Myslím si, že to bol najdôležitejší gól mojej doterajšej kariéry. Dal som pár veľkých v Memorial Cupe, ale myslím si, že tento bol najvýznamnejší. Je to liga chlapov, nie detí, ako povedal Tomáš Tatar," tvrdil Jurčo pre Holland Sentinel.

Tatar jedenástym gólom v play off a vyrovnal klubový rekord Kevina Millera z roku 2000. "Dosiahli sme veľkú vec, toto mesto i klub si to zaslúžia. Po prehre v šiestom súboji bolo ťažké koncentrovať sa na nasledujúci. Ukázali sme našu silu a tímového ducha. Sme veľmi šťastní," tvrdil Tomáš Tatar.

Vo finálovej sérii sa Grand Rapids stretne so Syracuse Crunch, ktorého dres si oblieka Richard Pánik.

Grand Rapids Griffins - Oklahoma City Barrons 5:4 (2:2, 1:1, 2:1) - konečný stav série 4:3
Góly: 1. Muršak, 16. Tatar, 30. Nyquist, 47. Muršak, 54. Jurčo - 14. VandeVelde, 14. Hartikainen, 38. Tyrvainen, 42. Fedun

• Zdroj: športky, SITA, ts