Napínavé semifinále rozhodli až penalty: Španieli vo finále proti Brazílii!

Christian Maggio a Andrés IniestaChristian Maggio a Andrés Iniesta Zdroj: SITA

FORTALEZA - Španielski futbaloví reprezentanti postúpili do finále Pohára konfederácií FIFA 2013. Vo štvrtkovom druhom semifinále v brazílskej Fortaleze zdolali Taliansko až po jedenástkovom rozstrele (7:6). V riadnom hracom čase sa duel skončil bezgólovou remízou.

Prvý polčas patril Talianom, ktorí ovládli ihrisko a úradujúcim majstrom Európy i sveta od začiatku duelu zatápali. Futbalisti v azúrových dresoch si vypracovali niekoľko výborných šancí. Nebezpečný bol najmä Giaccherini, ktorý sa podpísal pod dve najväčšie v 17. a 36. minúte. V oboch prípadoch zakončoval hlavou Maggio, ale v oboch sa vyznamenal španielsky gólman Casillas. Španieli prvýkrát pohrozili až v 37. minúte, keď sa Torres obtočil okolo Bonucciho, no jeho strela mierila vedľa ľavej žŕdky Buffonovej bránky.

Taliani mali viac z hry aj v druhej polovici zápasu, no už sa ťažšie dostávali do zakončenia. Ich súperi sa dostali dopredu len zriedkavo, pričom brankára takmer neohrozili. Nebezpečná bola situácia zo 72. minúty, keď sa Pedro vyhol ofsajdovej pasci, no proti nemu výborne vybehol Buffon a tak zo šance nič nebolo. Krátko pred koncom riadneho času mal možnosť Pique, ale vysoko prestrelil a tak zápas pokračoval predĺžením. V ňom mohol rozhodnúť Giaccherini, ale po akcii Maggia a Candrevu napálil len do tyčky. Potom sa už zobudili aj Španieli a za pár minút si vypracovali niekoľko sľubných príležitostí, ich pokusy však skončili mimo bránky.

O víťazovi musel rozhodnúť až jedenástkový rozstrel. Tam boli šťastnejší Španieli, ktorí vyhrali 7:6. Jediný zo štrnástich strelcov sa pomýlil obranca "azúrových" Bonucci, čo následne využil v siedmej sérii Jesús Navas.

V pondelňajšom finále v Rio de Janeiro sa stretnú s obhajcami titulu z tohto turnaja spred štyroch rokov Brazílčanmi, ktorí si v stredu poradili s Uruguajom 2:1.

Španielsko - Taliansko 0:0 po predĺžení, na strely zo značky pok. kopu 7:6, do finále postúpilo Španielsko
Rozhodoval: Howard Webb (Angl.)
Jedenástkový rozstrel: Candreva (Tal.) 0:1, Xavi Hernández (Šp.) 1:1, Aquilani 1:2, Iniesta 2:2, De Rossi 2:3, Piqué 3:3, Giovinco 3:4, Sergio Ramos 4:4, Pirlo 4:5, Mata 5:5, Montolivo 5:6, Busquets 6:6, Bonucci - nepremenil, Jesús Navas 7:6

Španielsko: Casillas - Arbeloa, Sergio Ramos, Piqué, Jordi Alba - Busquets - Xavi Hernández, Iniesta - David Silva (52. Jesús Navas), Pedro Rodríguez (79. Mata) - F. Torres (94. Javi Martínez)

Taliansko: Buffon - Barzagli (46. Montolivo), Bonucci, Chiellini - Maggio, Pirlo, De Rossi, Giaccherini - Candreva, Marchisio (80. Aquilani) - Gilardino (91. Giovinco)

Vicente del Bosque, tréner Španielska: "Mali sme šťastie v jedenástkovom rozstrele. Z oboch strán sme videli enormné úsilie. Bolo to zápas na vysokej úrovni v náročných klimatických podmienkach. Taliani mali navrch, najmä v prvom polčase, ale my sme ukázali svoju silu a v druhom polčase bol už zápas vyrovnanejší. V predĺžení sme boli zasa my lepším mužstvom, ale tak už to chodí. Penalty sa nedajú nacvičiť, tam už je to vabank. Teraz sa počas troch dní musíme zotaviť. Chlapci sú šťastní ako malé deti, že budú hrať proti Brazílii na Maracane."

Cesare Prandelli, tréner Talianska: "Odohrali sme skvelý zápas. Vytvorili sme si šance, ale mohli sme aj inkasovať. Španieli sú ešte stále pred nami, ale my už sa zlepšujeme. Bol to pre nás vynikajúci test, ktorým sme prešli napriek nepriaznivému konečnému výsledku. Vedeli sme ako na súpera zahrať po taktickej aj technickej stránke a darilo sa nám to najmä v prvom polčase. Ešte stále sa musíme doťahovať na Španielov, ale rozhodne sme na správnej ceste."

• Zdroj: TASR, SITA