Bosna potvrdila post lídra skupiny výhrou nad Lichtenštajnskom, triumf Litvy

Víťazné oslavy hráčov Bosny a HercegovinyVíťazné oslavy hráčov Bosny a Hercegoviny Zdroj: SITA

VILNIUS/ZENICA - Futbalisti Bosny a Hercegoviny potvrdili pozíciu favorita a v piatkovom kvalifikačnom zápase MS 2014 v Brazílii zdolali v Zenici outsidera G-skupiny z Lichtenštajnska 4:1.

Zverenci trénera Safeta Sušiča potvrdili výhrou post lídra skupiny, ktorú vedú s 22 bodmi. Ak v utorok Bosna vyhrá v Litve, postúpi prvýkrát v histórii z prvého miesta priamo na finálový turnaj.

Litva zvíťazila v domácom prostredí vo Vilniuse nad pobaltským rivalom z Lotyšska 2:0. Lotyši budú posledným súperom Slovenska v kvalifikačnej G-skupine, v utorok 15. októbra privítajú zverencov trénera Jána Kozáka v Rige.

Hosťujúci výber kouča Mariana Paharsa inkasoval po jednom góle v každom polčase a v tabuľke sa už neposunie z piateho miesta vyššie ani prípadným úspechom nad Slovákmi.

G-skupina:

Vilnius:
Litva - Lotyšsko 2:0 (1:0)
Góly: 8. Černych, 68. Mikoliunas, ŽK: Panka, Kalonas, Ivaškevičius (všetci Litva), rozhodoval: Reinert (Faer.ostr.)

Litva: Arlauskis – Borovskij, Kijanskas, Žaliukas, Vaitkunas – Černych (72. Valskis), Mikoliunas (76. Sirgedas), Ivaškevičius, Kalonas – Matulevičius (58. Razulis), Panka

Lotyšsko: Vanins – Bulvitis, Gorkšs, Maksimenko, Gabovs (73. Kovaľovs) – Rakels (66. Lukjanovs), Zjuzins, Laizans, Fertovs – Šabala, Verpakovskis (77. Višnakovs)

Litva začala náporom a udrela už v 8. minúte. Po rohovom kope si na bližšiu tyč naskočil Černych a dostal domácich do vedenia. V 17. minúte sa dostal do ďalšej dobrej šance Kalonas, strieľaný center z pravej strany ale napálil len do brankára Vaninsa. Litva aktívnym výkonom držala súpera na dištanc. Lotyši síce v 43. minúte po priamom kope dostali po hlavičke Šabalu loptu do domácej siete, ale gól pre ofsajd nemohol platiť.

Domáci aj v druhom dejstve kontrolovali priebeh a v 68. minúte po rýchlej akcii udreli druhýkrát, keď Černych dobre videl nabiehajúceho Mikoliunasa a ten po zemi prestrelil Vaninsa. V závere sa po prestriedaní už tempo hry spomalilo a domáci zverenci kouča Igorisa Pankratjevasa si výhru nad rivalom ustrážili. Štvrtá Litva odskočila piatemu Lotyšsku v tabuľke na 4 body a aj po utorňajších záverečných zápasoch, v ktorých hostí lídra z Bosny, resp. Lotyši Slovákov, skončí v konečnom účtovaní pred ním.

Igoris Pankratjevas, tréner Litvy: "Zápasy s lotyšskom vždy bývajú iné. Lotyši majú dobrý tím, no chýbali im kľúčoví hráči. Nehrali dobre. No aj keď dostali góly boli nebezpeční a nevypustili zápas. Taký je šport. Ja chcem v prvom rade poďakovať fanúšikom, ktorí nás prišli povzbudiť. Zápas bol pre nás ťažký, mali sme problémy, viazla nám spolupráca, pretože sme v tomto zložení hrali prvýkrát. Šťastne sme ale zvíťazili."

Marians Pahars, tréner Lotyšska: "Prehrali sme jasne. Niet na to ospravedlnenia. Nemali sme jednoducho takého hráčskeho lídra, ako Litva v podobe Kalonasa, ktorý robil výborné rozhodnutia. Boli proste silnejší. Hrali doma s novým trénerom. My sme dostali rýchly gól, no v prvom polčase to nebolo úplne zlé. V druhom polčase sme zmenili štýl, ale bez úspechu."

Zenica:
Bosna a Hercegovina - Lichtenštajnsko 4:1 (4:0)
Góly: 27. a 39. Džeko, 34. Misimovič, 38. Ibiševič - 61. N. Hasler, rozhodoval: Liesveld (Hol.)

BaH: Begovič – Vršajevič, Bičakčič, Spahič, Lulič (62. Krvžič) – Misimovič, Pjanič (62. Hajrovič), Medunjanin (62. Ibričič), Salihovič – Ibiševič, Džeko

Lichtenštajnsko: Jehle – A. Christen, Quintans (57. Erne), Stocklasa, Oehri – Polverino, Kaufmann – D. Hasler (80. Eris), M. Christen (64. Yildiz), Gubser – N. Hasler

Bosna sa prvých 25 minút trošku strelecky trápila, no potom spustila do polčasu efektívny strelecký výkon a dvoma gólmi Edina Džeka, resp. ďalšími Zvjezdana Misimoviča a Vedada Ibiševiča de facto rozhodla o povinnom víťazstve. Najprv kanonierovi Manchestru City pekne posadil na hlavu center Misimovič v 27. minúte, potom na 2:0 zvýšil práve Misimovič, ktorý si spracoval loptu a precízne trafil k pravej žrdi. V 38. minúte opäť hlavou premenil pekný center spoluhráča Ibiševič, ktorý trafil presne k tyčke a o minútku opäť Džeko presnou strelou dokonal prvopolčasové dielo skazy hostí.

V druhom dejstve si už domáci veľmi dobre dávali pozor na prípadné inkasovanie nejakej karty, keď v "žltom ohrození boli aj napríklad Džeko, Senad Lulič či Miralem Pjanič a hralo sa na oboch stranách bez tvrdších zákrokov. Napriek tomu mali pomerne silný tlak, hoci paradoxne inkasovali v 61. minúte z kopačky Nicolasa Haslera, ktorý z blízka trafil nekompromisne pod hornú tyč. V 65. minúte mohol Džeko skompletizovať hetrik, ale hlavou nepremenil pekný center Misimoviča na prednú žrď. Domáci sa v ďalších fázach pred spokojným hľadiskom futbalom bavili, zbytočne neriskovali a s prehľadom doviedli duel do očakávaného víťazného konca.

Safet Sušič, tréner Bosny: "Bola by to katastrofa, ak by sme už teraz neuspeli. Som ale presvedčený, že potrebné víťazstvo v Kaunase dosiahneme. Proti Lichtenštajnsku sme nepochybovali, že dáme góly, bola to len otázka času. A keď sme otvorili skóre, nik nás už nemohol zastaviť, aby sme nezískali presvedčivú výhru. V druhom polčase som chlapcom povedal, aby zmiernili tempo a vyhli sa zraneniam a kartám."

Rene Pauritsch, tréner Lichtenštajnska: "V prvej polovici prvého polčasu sme naplnili náš taktický koncept a nedovolili sme im vytvoriť si veľa šancí. Potom sa ale ukázala svetová extratrieda ich útočníkov a v rýchlom slede sme inkasovali štyri góly. V prestávke sme si povedali, že zápas dohráme so cťou, a aj keď súper zvoľnil, hrali sme dobre a vyhrali túto fázu 1:0, čo je fantastické."