Slovan ostáva na víťaznej vlne, českému Levu nastrieľal päť gólov

Peter Ölvecký pred bránkou VehanenaPeter Ölvecký pred bránkou Vehanena Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava triumfovali v prvom tohtosezónnom "federálnom" derby nad HC Lev Praha 5:2. "Belasí" tak v utorok na domácom ľade v Slovnaft Aréne vylepšili svoju bilanciu nad českým zástupcom v nadnárodnej lige už na štyri víťazstvá, keďže v minulom ročníku, v ktorom boli oba kluby nováčikmi v KHL, vyhral slovenský zástupca tri zo štyroch vzájomných konfrontácií. "Belasí" zároveň natiahli svoju víťaznú sériu už na štyri stretnutia.

Slovan sa vo štvrtok o 19.00 h stretne opäť na domácom ľade s Dinamom Riga a druhý "balík" domácich zápasov zakončí v pondelok 21. októbra duelom s CSKA Moskva.

Obe mužstvá predvádzali od úvodu svižný hokej. V prvých minútach mali síce navrch hostia, no ako prví skórovali domáci hokejisti, keď im v 5. minúte vyšiel rýchly brejk. Ölvecký potiahol puk do pásma, naservíroval ho Vondrkovi a český kanonier si rutinérsky položil brankára Vehanena a zavesil - 1:0. Vzápätí však mohlo byť vyrovnané, keď chcel Janus vyhodiť puk spoza bránky, no poslal ho len na hokejku súpera. V obrovskej šanci sa tak ocitol Birner, ale gólman domácich svoju chybu napravil a jeho pokus zmaril. Ďalšie minúty priniesli vyrovnaný duel bez výraznejších šancí. Slovan si zahral prvú presilovku v 14. minúte, keď išiel na trestnú Jaakola, ale na Vehanena nevyslal ani jedinú strelu. V závere však prišla druhá početná výhoda a tá už skončila gólom. Domáci predviedli peknú kombináciu, keď si posúvali puk po obvode celého útočného pásma až sa dostal k Jurajovi Mikúšovi, ktorý krížnym pasom pred bránkovisko našiel Netíka a ten pohotovo zavesil - 2:0.

Druhú tretinu odštartovali presilovkou hostia, ale najväčšiu šancu si vypracoval paradoxne Slovan, keď sa dostal do úniku Ölvecký, jeho pokus však stihol tečovať jeden z obrancov. Domáci sa aj po uplynutí trestu zameriavali najmä na pozornú obranu. Hostia sa snažili kombinovať, no vždy išli do "plných" a len veľmi ťažko sa dostávali do sľubných pozícii na zakončenie. Väčšiu príležitosť mali až v 31. minúte, keď tvrdo vystrelil Němec, Janus iba vyrazil a následnú dorážku zblokovala domáca obrana. O štyri minúty dopadla podobne aj sľubná šanca Řepíka. V 37. minúte tak udrelo na druhej strane, keď "belasým" vyšiel ďalší rýchly protiútok. Tentoraz potiahol puk popri mantineli Vondrka a jeho presnú nahrávku zužitkoval Ölvecký - 3:0.

Lev si v úvode tretieho dejstva vypracoval niekoľko príležitostí pri presilovke štyroch na troch, no gólu sa dočkal až v 47. minúte. Po jednej z mála chýb v obrane domácich, keď Mojžíš nevyhodil puk z pásma, sa presadil Ridderwall - 3:1. V hektickom závere padli ešte ďalšie tri góly, keď sa v posledných dvoch minútach domáci Netík a Miklík trafili do prázdnej bránky hostí. Na druhej strane skóroval Birner. Slovan tak triumfoval 5:2 a pripísal si na konto už štvrté víťazstvo v prestížnom českom-slovenskom derby.

Slovan Bratislava - Lev Praha 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Góly: 5. Vondrka (Ölvecký, Miklík), 19. Netík (J. Mikúš, Kutlák), 37. Ölvecký (Vondrka, Miklík), 59. Netík (Bartovič), 60. Miklík - 47. Ridderwall (Sekáč), 59. Birner (O'Byrne, Řepík). Rozhodovali: Wiegand (Švaj.), Sergejev - Golovliov, Šeľanin (všetci Rus.), vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Řepík (Lev) 10 min za nešporotvé správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov.

Slovan Bratislava: Janus – Škoula, Kutlák, Sersen, Mojžíš, Štajnoch, Sigalet, Mihálik - Netík, J. Mikúš, Bartovič - Miklík, Ölvecký, Vondrka - Kukumberg, Bližňák, Hudáček - R. Mráz, Matoušek, Daňo - T. Mikúš

Lev Praha: Vehanen - Jaakola, O'Byrne, Ševc, Gragnani, Nakládal, Němec, Humphries - Thörnberg, Zackrisson, Klepiš - Sekáč, Azevedo, Ridderwall - Danielsson, Christensen, Novotný - Řepík, Vrána, Birner - Cingel

Rostislav Čada, tréner Slovana: "V prvej tretine sme boli aktívnejší a agresívnejší ako súper, vyhrávali sme osobné súboje a zaslúžene sme ju vyhrali 2:0. V druhej bol zámer neznížiť aktivitu a agresivitu, čo sa nám podarilo a dali sme aj ďalší gól. Zápas sme si skomplikovali prvým inkasovaným gólom, keď sme dali súperovi možnosť opäť vstúpiť do duelu. Keď v závere riskoval a odvolal brankára, tak sme to využili. Podali sme kolektívny výkon a zaslúžene sme vyhrali."

Jaroslav Janus, brankár Slovana: "Myslím si, že až na zopár zaváhaní v tretej tretine, sme celý zápas dominovali. Bol to skvelý zápas, diváci nám pomáhali od prvej minúty a s dnešným víťazstvom sme všetci spokojní."

Kari Jalonen, tréner Lev Praha: "Chcem pogratulovať Slovanu k víťazstvu. Prvá tretina nebola z našej strany optimálna, nehrali sme to, čo sme si povedali pred zápasom. Strácali sme veľa pukov v strednom pasme a Slovan sa dostával do prečíslení. Takto nechceme hrať. Som spokojný s tým, ako chlapci bojovali v závere stretnutia. Ale Slovan bol dnes lepší."

Tomáš Netík (útočník Slovana): "Musím povedať, že dnes sme to mali pod kontrolou asi najviac z doterajších duelov. Dnes sme boli na tom lepšie silovo, dobre sme sa na nich pripravili. Boli sme dôraznejší a nedali sme im toľko priestoru. Myslím si, že víťazstvo sme si zaslúžili."

Michal Vondrka (útočník Slovana): "Dnes sme to vybojovali. Stále sa snažíme hrať disciplinovane, pretože nie je jednoduché hrať dlho v oslabení. Sme radi, že sme zvíťazili a získali tri body, viac nás nezaujíma."

Peter Ölvecký, strelec tretieho gólu Slovana: "Hrali sme zo zabezpečnej obrany a vyrážali do protiútokov. Situácie 2 na 1 sú v dnešnom hokeji rozhodujúce, my sme dve premenili. Pri mojom góle mi to Mišo Vondrka hodil pred bránku, ja som to len tečoval nad lapačku brankára. Bola to vynikajúca prihrávka. Proti Levu sa nám zatiaľ darí a ja dúfam, že to bude pokračovať."

Priebeh stretnutia:

1. tretina

5. minúta - Gól Slovan! Slovan začal šláger fantasticky, po prihrávke Olveckého si brankára hostí vychutnal Vondrka.

14. minúta - Presilová hra Slovana, za narazenie si na 2 minúty na trestnú lavicu sadá Topi Jaakola

16. minúta - Početná výhoda pominula, Slovan si nevypracoval ani náznak šance

18. minúta - Novotný dostáva dvojminutový trest za narazeni, Slovan sa usadil v utočnom pásme

19. minúta - Gól Slovan! Za belasých zvyšuje na 2:0 Tomáš Netík, krížnou prihrávkou ho našiel Juraj Mikuš a Netík zavesil nechytatelne pod žrďku

20. minúta - Prvá tretina sa skončila. Zápas v Bratislave bude pokračovať približne o 19:50

2 .tretina

22. minúta - Slovan čaká v úvode tretiny hra v oslabení, za podrazenie inkasoval trest Bližňák

24. minúta - Lev si počas početnej výhody nevypracoval vážnejšiu príležitosť, práve naopak po prečíslení 2 na 1 mohol skórovať Olvecký.

26. minúta - mladíci Slovana predviedli dobré striedanie, puk za bránou hostí vybojoval Mráz, následne sa tvrdým bodyčekom prezentoval Daňo

29. minúta - Náznak šance spálil Mikuš, po prihrávke do pohybu spravil efektnú otočku, v rýchlosti však stratil stabilitu a puk nedokázal posunúť ďalej.

32. minúta - Janus musel kryť nepríjemnú strelu z polovice ihriska, vypadnutý puk radšej prikryl, po reklamnej prestávke sa tak bude vhadzovať po jeho pravici

34. minúta - Tribúny rozvášnil zákrok na Kukumberga, držanie jeho hokejky si rozhodca nevšimol, o pár sekúnd neskôr si niečo vysvetľoval Hudáček s obrancom Ševcom, ale len ústne ...

37. minúta - Gól Slovan! Herná iniciatíva sa presúvala na stranu Leva, Slovan sa stiahol do stredného pásmaa vyčkával, oplatilo sa a z protiútoku zvýšil na 3:0 po Vondrkovej asistencii Olvecký.

40. minúta - Slovan vedie po dvoch tretinách nad pražským Levom 3:0. Janus čelil do týchto chvíľ 20-tim streleckým pokusom, Slovan vyslal na bránu Vehanena 19 striel. Tretia tretina začne približne o 20:40.

3. tretina

42. minúta - Danielson bol pred Janusom príliš aktívny za seknutie si odsedí dve minúty, za Slovan oplácal Škoula a tak bude počet hráčov na ľadevyrovnaný

43. minúta - Pred Janusom sa osamotený ocitol útočník Prahy, gólman Slovana ho podrazil a Lev bude hrať presilovku

47. minúta - Gól Leva! Slovan ubránil oslabenie, no za krátko inkasuje po pohotovej strele Ridderwalla.

52. minúta - Repíkova strela z medzi kruhov mierila nad, zápas sleduje 10 055 divákov

53. minúta - Lev sa dopustil chyby pri striedaní, za šesť hráčov na ľade bude hrať Slovan presilovku

55. minúta - Lev hrá v piatich, Slovanu presilovka absolútne nevyšla

56. minúta - Závar pred Janusom končí vylúčením, 2 minúty dostal Olvecký

58. minúta - Slovan hrá v plnom počte, ale Lev je aj naďalej podstatne aktívnejší a hrá prevažne v útočnom pásme. Kouč Jalonen si zobral oddychový čas

59. minúta - Gól Slovan! Do práznej brány namieril  z modrej Netík, pre ktorého je to dnes už druhý gól

59. minúta Gól Lev! Okamžitá odpoveď hostí. Iskierku nádeje vykresal Birner. O rozruch sa postaral Repík, ktorý po vylúčení pozdravil oslavujúce tribúny

60. minúta Gól Slovan! Ďalší zásah do práznej brány, Slovan vedie 5:2 vďaka strele Miklíka

60. minúta - Zbytočné emócie v závere, po tvrdom zákroku a strkanici ide na trestnú Ševc a Olvecký

• Zdroj: športky, TASR, SITA