Bystričania odchádzajú zo Zvolena s poriadnym debaklom: Inkasovali osem gólov!

Zane Kalembe (uprostred dole) z HC'05 Banská Bystrica a Andrej Urgas (vľavo) z HKm ZvolenZane Kalembe (uprostred dole) z HC'05 Banská Bystrica a Andrej Urgas (vľavo) z HKm Zvolen Zdroj: SITA

ZVOLEN - V úvode zápasu sa hral opatrný taktický hokej. Slušne zaplnený štadión nevidel gólové príležitosti. Z miernej letargie prebudila divákov iba aktivita domácich v 11. min, keď Ďaloga našiel pred bránkou Ľ. Zuzina, ktorý sa zblízka nepresadil.

O pár sekúnd však Kalemba kapituloval, keď sa od Martina Ďalogu spoza čiary z uhla nešťastne dostal tečovaný puk do bránky - 1:0. Bystričania potom zvýšili tempo, ale vyložené šance neprichádzali. Vyrovnať mohol v 17. min Macík z dvoch metrov pri pravej žrdi, no neuspel a rovnako nedostal puk za Šimka následne ani zblízka.

Druhá tretina bola živšia. Pred oboma bránkami bolo viac vzruchu. Najprv išiel Zvolenčan Urgas sám na Kalembu, ale dobre ho odstavil od puku Macháček. Na opačnej strane sa ocitol v šanci Zigo, ale z dvoch metrov nepokoril majstrovského gólmana. Väčšina divákov na štadióne sa tešila opäť v 27. min, keď Ďaloga získal na modrej puk, rútil sa sám na brankára hostí a mieril pod hornú žŕdku - 2:0. V polovici zápasu sa ešte snažil Puliš prepasírovať puk za bystrickú jednotku medzi žrďami, neúspešne a o tri minúty neskôr sa o niečo podobné pokúsil aj Baláž s rovnakým výsledkom. Hokejisti spod Urpína síce boli častejšie v útoku, no Šimko nebezpečné situácie neriešil. V 37. min hrali Šuplerovci po prvýkrát presilovku a využili ju. Obšut trafil od modrej presne a zvýšil na 3:0. Tesne pred prestávkou mohol znížiť hosťujúci Zigo, ale nenašiel účinný recept.

Po klaksóne sa strhla bitka a rozhodca Kubuš musel na začiatku tretej tretiny udeľovať tresty. Keďže sa Obšut zapojil do bitky z trestnej lavice, išiel predčasne pod sprchy a za hrubosť tam putoval aj Bambúch. Zvolenčanov oslabenie neovplyvnilo ani vtedy, keď na dve minúty išiel na lavicu hanby ešte aj Juraško. Do prečíslenia sa dostali Chovan s Brabencom a ich kombinačné úsilie vyústilo gólom na 4:0. Majster akoby dostal krídla, Bystričania vrhali sily do útoku a nechávali vzadu diery. Z toho ťažili v 45. min bratia Zuzinovci, zakončil Peter aj za pomoci teču obrancu "baranov". O 46 sekúnd bolo úspešné aj ďalšie prečíslenie dvoch na jedného, keď sa presadil obranca Hraško a zavŕšil stav na hrozivých 6:0. Ani to však hosťom nestačilo, v 50. min inkasovali aj siedmykrát z hokejky juniora Jakubíka a sektor bystrického tábora sa preriedil. V závere sa vyostrili vášne, Macháček dostal päťminútový trest a následne z presilovky zvýšil na konečných 8:0 spoza kruhu Hraško.

HKM Zvolen - HC‘05 Banská Bystrica 8:0 (1:0, 2:0, 5:0)
Góly: 11. Martin Ďaloga (Ľ. Zuzin), 27. Martin Ďaloga, 37. Obšut (Hraško, Brabenec), 42. Brabenec (Michal Chovan), 45. P. Zuzin (Ľ. Zuzin), 46. Hraško (Brabenec, Platil), 50. I. Jakubík (Puliš, V. Fekiač), 55. Hraško (Brabenec, Michal Chovan)
Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: 41. Obšut DKZ za opustenie trestnej lavice počas šarvátky - 41. Bambúch DKZ za hrubosť, 55. Macháček 5+DKZ za vrazenie, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Kubuš - Holienka, Valach, 3547 divákov

Zvolen: M. Šimko - Juraško, Obšut, Pichnarčík, Hraško, Ťavoda, Platil, Pospíšil - Michal Chovan, Brabenec, Puliš - Urgas, P. Zuzin, V. Baláž - Martin Ďaloga, M. Jurík, Ľ. Zuzin - I. Jakubík, Čanky, V. Fekiač

Banská Bystrica: Kalemba - Saracino, Bambúch, Meland, Macháček, Zošiak, Styk - Kafka, White, Handlovský - Kadura, M. Hudec, R. Macík - Lunter, Zigo, Matúš Chovan - D. Hegyi, Heizer, Dolník

Peter Hraško, autor dvoch gólov: "Padlo mi to prvýkrát v extralige dvakrát. Takéto derby som nezažil, splnili sme všetko, čo sme si zaumienili a keď sme strelili góly, už sa nám hralo dobre. Aj presilovky nám dopriali, bol to pre nás super zápas. Povedali sme si, že musíme ísť viac do bránky a prinieslo to vytúžený efekt. Sme pri zemi, napriek vysokému víťazstvu, vždy sa treba stopercentne sústrediť, na každý jeden zápas."

Michal Hudec, kapitán B. Bystrice: "Nepodarilo sa nám nič, v tretej tretine sme pridali ďalšie katastrofálne chyby, ktoré sa nesmú stať. Ľuďom sa ospravedlňujeme, dúfam, že v nedeľu s Popradom si renomé napravíme. Na nič sa nevyhovárame, v prvej tretine to bolo najvyrovnanejšie, rozhodli fatálne chyby, určite sa nám treba viac zapáliť a nie hrať ako profesori. Takáto prehra bolí, radšej na to nemyslieť, je nám to strašne ľúto."