Skvelí Slováci presvedčivo porazili Talianov: Šanca na MS žije, tréner je však nespokojný

Tomáš Urban zo Slovenska (vpravo) strieľa na bránku v zápase I. fáze kvalifikácie MS 2015 v hádzanej mužov SlovenskoTomáš Urban zo Slovenska (vpravo) strieľa na bránku v zápase I. fáze kvalifikácie MS 2015 v hádzanej mužov Slovensko Zdroj: TASR

HLOHOVEC - Slovenskí reprezentanti v hádzanej potvrdili v sobotňajšom dueli 2. skupiny prvej fázy kvalifikácie MS 2015 úlohu favorita, keď v Hlohovci zdolali Taliansko po zlepšenom výkone v druhom polčase presvedčivo 28:21.

Zverenci trénera Zoltána Heistera tak stále živia nádej v boji o jedinú postupovú miestenku do kontinentálnej baráže o svetový šampionát v Katare, o ktorú sa s najväčšou pravdepodobnosťou pobijú v na budúcu sobotu v Šali v priamom súboji s doteraz stopercentným Rumunskom. Ešte predtým sa Slováci predstavia v stredu 8. januára v Nikózii proti outsiderovi z Cypru.

Slovensko - Taliansko 28:21 (13:10)
Zostava a góly SR: Štochl, Paul - T. Urban 4, Mazák, Slaninka, Pekár 2, Szücs, Straňovský 3, Hruščák 6, Ďuriš 3, Tarhai 1, Guzy 1, Volentics 3, Adamčík 1, L. Urban 2, Antl 2. Najviac gólov Talianska: Skatar 5, Marrochi 4/1, Tokič 4. Rozhodovali: Jaškins a Žabko (obaja Lot.), vylúčenia: 2:2, 7m hody: 1/0 - 3/2, 1800 divákov.

Zaplnenú halu na Zábraní potešil hneď v prvej minúte úspešným zákrokom brankár Štochl, ale domácim v úvode neprialo šťastie - Straňovský dvakrát a Szücs raz trafili iba do konštrukcie bránky a Taliani tak boli gólovo stále o krok vpred. Favorita poslal prvýkrát do vedenia až v 11. minúte presnou strelou na 4:3 Hruščák, no kompaktná obrana súpera robila naďalej slovenskému tímu problémy. Až dva góly Tomáša Urbana za sebou na 8:5 po dvadsiatich minútach naznačili očakávaný scenár s dominantnou úlohou "heisterovcov", ten sa po sérii zbytočných chýb v ofenzíve ale nenapĺňal a úspešná séria hostí znamenala v 25. minúte vyrovnanie na 8:8. Kouč Slovákov reagoval oddychovým časom a až potom jeho zverenci napravili rozpačitý dojem z úvodu a do kabín išli s trojgólovým náskokom.

Hneď po prestávke pridali Slováci ďalšie dva presné zásahy, ktoré v 32. minúte znamenali "upokojujúce" vedenie 15:10. Snahu húževnatých Talianov potom naštrbili aj viaceré skvelé zákroky gólmana Štochla, v útoku sa strelecky výraznejšie chytili slovenské spojky a po ďalšom góle aktívneho Hruščáka sa za jasného stavu 23:14 v 44. minúte už halou niesol skandovaný potlesk publika. V druhom polčase hrali Slováci s chuťou, v pohybe a na ihrisku jednoznačne panovali. Zlikvidovanou sedmičkou sa prezentoval náhradný brankár Paul, po šiestom góle Hruščáka v zápase to bolo šesť minút pred koncom 25:17 a domáci bez problémov dokráčali k zaslúženému triumfu.

Zoltán Heister, tréner SR: "S výsledkom som spokojný, menej už s hrou. Zápas mal podobný priebeh ako v Taliansku, na začiatku sme boli nervózni, zbytočne sme strácali lopty a robili chyby. Dostávali sme preto góly z rýchlych protiútokov, hoci s hrou obrany môžem byť celkovo spokojný. Zlomili sme to v druhom polčase, keď sme si v šatni povedali, že sa potrebujeme upokojiť a hrať našu hru. Výkon nebol ideálny, popracovať musíme najmä na útočnej činnosti."