Slovenskí hádzanári vydreli výhru na Cypre, v priamom súboji o MS proti Rumunom

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

NIKÓZIA - Slovenskí hádzanári vyhrali v stredu vo svojom predposlednom vystúpení v 2. skupine prvej fázy kvalifikácie MS 2015 v Nikózii nad domácim Cyprom 20:18.

V priamom súboji o jedinú postupovú miestenku do baráže o svetový šampionát v Katare tak zabojujú v sobotu v Šali proti Rumunsku, ktoré musia zdolať minimálne o osem gólov. Pri rovnosti bodov rozhoduje o prvenstve v skupine bilancia vzájomných zápasov a zverenci trénera Zoltána Heistera prehrali v novembri v Bukurešti s Rumunskom 24:32.

Rumuni sú vďaka triumfu nad Talianskom 34:29 po piatom kole stále na čele 2. skupiny s plným ziskom 10 bodov, slovenskí reprezentanti majú o dva menej.

Skóre duelu otvoril v 42. sekunde Pekár, no domáci outsider držal so Slovákmi krok prakticky počas celého zápasu. V 10. minúte bol stav 5:5, až potom zabezpečili presné zásahy Tomáša Urbana a Straňovského prvýkrát hosťom dvojgólový náskok 7:5. "Heisterovci" sa vzápätí až na osem minút strelecky odmlčali, aj vďaka gólmanovi Štochlovi to ale Cyprus nevyužil na vyrovnanie a v 22. minúte po úspešnej sedmičke Straňovského viedli Slováci 9:6.

Dvojgólové manko domácich v polčasovej prestávke ešte favoritovi nič negarantovalo, navyše keď hneď po nej Cyprus dokázal vyrovnať na 11:11. Nasledovala však štvorgólová šnúra slovenského tímu, ktorú zavŕšil v 36. minúte Volentics koncovkou na 15:11. Zbytočné chyby hostí v útoku naďalej držali Cyperčanov na dostrel a v 48. minúte znížili na 15:16. Kouč Heister si vybral oddychový čas a po ňom Lukáš Urban a Antl gólovo "upokojili" svoj tím. Slováci sedem minút pred koncom viedli 19:15, súper ale kontroval tromi gólmi za sebou na 18:19 v 58. minúte. V dramatickej koncovke hostia tesný náskok ustrážili a vydreli dôležité dva body.

Cyprus - Slovensko 18:20 (9:11)
Najviac gólov za Cyprus: Demosthenous 6, Georgiou 3, Agryrou 3/3
Zostava a góly SR: R. Štochl, Putera - Mazák, Adamčík, Slaninka 1, M. Straňovský 2/1, T. Urban 3, Antl 3, M. Volentics 3/1, Cs. Szücs ml., L. Tarhai ml. 3, P. Hruščák 1, Guzy, L. Urban 1, Ľ. Ďuriš 1, Pekár 2
Pok. hody: 3/3 - 3/2, vylúčení: 1 - 4, rozhodovali: Sekulič a Jovandič (obaja Srb.)

Zoltán Heister, tréner SR: "Začali sme celkom dobre, ale už v prvom polčase sme doplácali na množstvo nepremenených šancí. Vlastnými chybami sme tak dovolili húževnatým domácim, aby držali nádej na dobrý výsledok. Opäť som bol viac spokojný s obranou ako s útokom. Našťastie sme stále boli o niečo pred súperom, v druhom polčase nás podržal aj výborný Štochl a tak sme získali dva body, čo bolo v tomto zápase najdôležitejšie. Teraz máme krátky čas na to, aby sme sa dobre a zodpovedne pripravili na Rumunov."

4. Cyprus 5 0 0 5 110:158 0

Doterajšie výsledky: SR - Cyprus 35:14, Taliansko - Rumunsko 22:23, Rumunsko - SR 32:24, Cyprus - Taliansko 29:36, Rumunsko - Cyprus 36:19, Taliansko - SR 26:34, SR - Taliansko 28:21, Rumunsko - Taliansko 34:29, Cyprus - Slovensko 18:20