Rybáriková konečne zlomila austrálsku smolu: Po Nemke ju čaká ubehaná Japonka

Magdaléna Rybáriková na Australian OpenMagdaléna Rybáriková na Australian Open Zdroj: SITA

MELBOURNE - Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková si vybojovala postup do 2. kola dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (13. - 26. januára, celková dotácia 33 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku). Rybáriková, ktorá je nasadenou tridsaťdvojkou turnaja, zdolala v utorkovom súboji 1. kola Nemku Andreu Petkovicovú za 85 minút hladko 6:2, 6:3.

Dvadsaťpäťročná Rybáriková (35. v rebríčku WTA) na šiesty pokus zlomila kliatbu prvých kôl na tomto podujatí, keďže v ostatných piatich rokoch sa zakaždým rozlúčila hneď po svojom prvom zápase. Jej súperkou v boji o postup do 3. kola bude 22-ročná Japonka Kurumi Narová.

"Som spokojná so svojou hrou. Vyhrala som dosť jednoznačne, aj keď výsledok možno úplne neodráža hru na kurte. Verila som si proti Petkovicovej. Zdolala som ju vlani vo Washingtone, ale to bolo finále turnaja a toto teraz zasa grandslam. Každý zápas je iný a ak by som nezahrala dobre, nebolo by mi to nič platné. Mala som aj šťastie, že som nehrala v najväčšom teple o jednej - druhej, neskôr už nebolo až tak horúco," povedala v konferenčnom hovore pre slovenské médiá Magdaléna Rybáriková.

K svojej najbližšej súperke podotkla: "Takmer vôbec ju nepoznám. Bude však hrať asi typický ázijský štýl a veľa behať. Bude to úplne iný zápas a na menšom kurte, čo môže byť výhoda."

Petkovicová (40. v rebríčku) bola pred troma rokmi hráčkou Top Ten a na Australian Open vo štvrťfinále, vlani na južnej pologuli chýbala pre zranenie kolena. Obe súperky sa teraz v Austrálii stretli vo vzájomnom súboji už druhý raz. Pred piatimi mesiacmi vo finále turnaja v americkom Washingtone sa rovnako z víťazstva vo dvoch setoch tešila slovenská hráčka.

Piešťanská rodáčka Rybáriková hrala od začiatku o poznanie pokojnejšie a s menším počtom nevynútených chýb ako jej súperka pôvodom z bosnianskej Tuzly (celkové skóre 16:31). V prvom sete prehrávala Slovenka len 0:1. Potom otočila na 3:1 a esom z druhého podania zvýšila na 4:2. Následne Nemku ešte raz brejkla a po 38 minútach si odvážnym nábehom k sieti vypracovala prvý setbal.

Využila až ten druhý, keď súperku dobrým podaním prinútila k chybe z bekhendu - 6:2. V druhom sete brejkla Rybáriková nemeckú súperku v piatom geme, ale vzápätí sama prvý raz prišla o podanie (3:3). Zachovala si však chladnú hlavu a čistou hrou sa ujala vedenia 4:3. Vzápätí zvýšila zverenkyňa Petra Hubera na 5:3 a hoci v nasledujúcom geme pri servise súperky prehrávala už 0:40, napokon doviedla zápas piatym brejkom do víťazného konca.

"Dôležitý bol aj ten posledný gem, že som ho zvládla. Celkovo si proti Petkovicovej verím, lebo ona má rada rýchlu hru a kontry a ja som sa snažila o zmeny rytmu, čo jej až tak nevyhovuje," dodala Rybáriková.

Dvojhra žien - 1. kolo:
Magdaléna Rybáriková (SR-32) - Andrea Petkovicová (Nem.) 6:2, 6:3 za 85 minút (40, 45)